PL EN

Światowy Dzień Książki z Wydawnictwem Ossolineum!

2018-04-23

23 kwietnia to wyjątkowy dzień dla literatury światowej – właśnie tego dnia przypada rocznica śmierci takich pisarzy jak Cervantes, Szekspir czy Nabokov. Od 1995 roku 23 kwietnia obchodzimy także Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich i właśnie z tej okazji przygotowaliśmy dla Was specjalną promocję!

Nie tylko książki. Ossolińskie kolekcje i ich opiekunowie – zapowiedź

2018-03-27

Losy ossolińskich kolekcji są materiałem na wiele historii, a każdą z nich można opowiedzieć na różne sposoby. W tomie Nie tylko książki głos zabierają pracownicy działów i Gabinetu Kartografii Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Mówią o początkach zbiorów, o tym, jak kształtowały i rozwijały się poszczególne kolekcje, oraz przedstawiają obecny stan najważniejszych eksponatów.

Zapowiedź książki Tłumacz między innymi Jerzego Jarniewicza

2018-03-21

W swojej nowej książce Jarniewicz spogląda na problemy przekładu literackiego nie tylko jako przenikliwy krytyk i polemista, ale też doświadczony i ceniony tłumacz. Punktem wyjścia esejów jest teza o nieprzekładalności literatury – nieprzekładalności, która, paradoksalnie, zostaje uznana za rację bytu przekładu. Jarniewicz stawia nieoczywiste pytania: czy tłumacze mogą sobie pozwolić na czułość albo czy wolno im kłamać.

Zobacz więcej

O NAS

Wydawnictwo Ossolineum powstało w 1827 roku we Lwowie i jest najstarszą działającą nieprzerwanie oficyną wydawniczą w Polsce. Powołane przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego z myślą o publikowaniu opracowań historycznych i literaturoznawczych będących wynikiem pracy naukowej nad zbiorami Ossolineum, szybko stało jednym z najważniejszych ośrodków polskiego życia wydawniczego.

W dwudziestoleciu międzywojennym Ossolineum było m.in. wyłącznym wydawcą książek Henryka Sienkiewicza. W 1933 roku odkupiło od Krakowskiej Spółki Wydawniczej serię Biblioteka Narodowa, publikującą klasykę polską i światową w opracowaniach wybitnych literaturoznawców. Seria ukazuje się w Ossolineum do dzisiaj.

Po wojnie Zakład Narodowy im. Ossolińskich został przeniesiony do Wrocławia. Od 1953 roku działał jako placówka Polskiej Akademii Nauk, a Wydawnictwo, posiadające oddziały w kilku miastach, stało się potentatem na ówczesnym rynku, zwłaszcza w dziedzinie książki naukowej. W latach 90. Wydawnictwo skomercjalizowano, w 2007 roku Zakład Narodowy im. Ossolińskich został jego większościowym właścicielem, a w roku 2013 wróciło w jego struktury.

Tworząc kolejny rozdział w historii Wydawnictwa, sięgamy po to, co w literaturze wartościowe i ambitne. Zadajemy pytanie o rolę kanonu we współczesnym świecie i przyglądamy się polskiemu dziedzictwu z nowych, mniej oczywistych punktów widzenia. W kilku seriach wydawniczych publikujemy współczesną eseistykę i prozę, klasykę, literaturę naukową i popularnonaukową; propagujemy także historię i bieżącą działalność Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.  

W Wydawnictwie pracują

Dariusz Sośnicki
dariusz.sosnicki@ossolineum.pl

 

Redaktor naczelny

 

Renata Łukaszewska
renata.lukaszewska@ossolineum.pl
tel. 71 335 64 97

 

Sekretarz redakcji

 

Anna Krzywania
anna.krzywania@ossolineum.pl
tel. 71 344 44 71 w. 128

 

Redaktorka prowadząca

 

Aleksandra Żuberek
aleksandra.zuberek@ossolineum.pl
tel. 71 344 44 71 w. 196

 

Redaktorka prowadząca

 

Stanisława Trela
stanislawa.trela@ossolineum.pl
tel. 71 335 64 87

 

Produkcja książek

 

Karol Poręba
karol.poreba@ossolineum.pl
tel. 510 456 537

 

Promocja książek

 

Szczepan Kulpa
szczepan.kulpa@ossolineum.pl
tel. 570 639 333

 

Sprzedaż książek