PL EN

Lektury, do których się wraca – książki W.G. Sebalda w 2021 roku

W 2021 roku seria Sebald powiększy się o dwa następne tomy – Wyjechali i Czuję. Zawrót głowy – a posłowia do nich napiszą znakomite autorki: Katarzyna Kończal, znawczyni i propagatorka twórczości W.G. Sebalda, oraz Małgorzata Lebda, poetka, fotograficzka i laureatka Nagrody Literackiej Gdynia.

Chełmoński, Fałat, Gierymski, Grottger, Kossak, Malczewski, Wyczółkowski – Rysunki artystów polskich z Muzeum Lubomirskich we Lwowie

W serii Osso Wczoraj i Dziś kilka tygodni temu ukazał się album Rysunki artystów polskich z Muzeum Lubomirskich we Lwowie Anity Soroko. W publikacji znaleźć można reprodukcje rysunków m.in. Juliana Fałata, Maksymiliana Gierymskiego, Artura Grottgera, Juliusza Kossaka, Jana Styki, Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego oraz Józefa Chełmońskiego.

Interesują mnie przede wszystkim powinowactwa z wyboru – nagranie ze spotkania z Arkadiuszem Żychlińskim jest już dostępne!

W październiku w serii Sztuka Czytania ukazała się książka Arkadiusza Żychlińskiego Zwrot przez współczesną. Pryzmaty. 25 lutego odbyło się spotkanie z jej autorem, które poprowadził Paweł Kaczmarski.

Zobacz więcej

O NAS

Wydawnictwo Ossolineum powstało w 1827 roku we Lwowie i jest najstarszą działającą nieprzerwanie oficyną wydawniczą w Polsce. Powołane przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego z myślą o publikowaniu opracowań historycznych i literaturoznawczych będących wynikiem pracy naukowej nad zbiorami Ossolineum, szybko stało się jednym z najważniejszych ośrodków polskiego życia wydawniczego.

W dwudziestoleciu międzywojennym Ossolineum było m.in. wyłącznym wydawcą książek Henryka Sienkiewicza. W 1933 roku odkupiło od Krakowskiej Spółki Wydawniczej serię Biblioteka Narodowa, publikującą klasykę polską i światową w opracowaniach wybitnych literaturoznawców. Seria ukazuje się w Ossolineum do dzisiaj.

Po wojnie Zakład Narodowy im. Ossolińskich został przeniesiony do Wrocławia. Od 1953 roku działał jako placówka Polskiej Akademii Nauk, a Wydawnictwo, posiadające oddziały w kilku miastach, stało się potentatem na ówczesnym rynku, zwłaszcza w dziedzinie książki naukowej. W latach dziewięćdziesiątych Wydawnictwo skomercjalizowano, w 2007 roku Zakład Narodowy im. Ossolińskich został jego większościowym właścicielem, a w roku 2014 wróciło w jego struktury.

Pierwszym dyrektorem Wydawnictwa we Wrocławiu był Julian Pelc, który pracował w ossolińskiej oficynie jeszcze przed wojną. W późniejszych latach kierowali nią m.in. Ignacy Pochwicki, Jan Trzynadlowski, Eugeniusz Adamczak. Po włączeniu Wydawnictwa Ossolineum w struktury Zakładu pierwszym redaktorem naczelnym został Dariusz Sośnicki, który ukształtował obecny profil oficyny, inicjując serie: Z Kraju i ze Świata, Sztuka Czytania oraz Na Jeden Temat.

Tworząc kolejny rozdział w historii Wydawnictwa, sięgamy po to, co w literaturze wartościowe i ambitne. Zadajemy pytanie o rolę kanonu we współczesnym świecie i przyglądamy się polskiemu dziedzictwu z nowych, mniej oczywistych punktów widzenia. Publikujemy współczesną eseistykę i prozę, klasykę, literaturę naukową i popularnonaukową; propagujemy także historię i bieżącą działalność Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

W Wydawnictwie pracują

Renata Łukaszewska
renata.lukaszewska@ossolineum.pl

 

Redaktor Naczelna

 

Aleksandra Wróblewska
aleksandra.wroblewska@ossolineum.pl
tel. +48 71 335 64 97

 

Sekretarz Redakcji

 

Anna Krzywania
anna.krzywania@ossolineum.pl
tel. +48 71 344 44 71 w. 128

 

Redaktor Prowadząca

 

Karol Poręba
karol.poreba@ossolineum.pl
tel. +48 575 625 888

 

Redaktor Prowadzący

 

Alicja Kliber
alicja.kliber@ossolineum.pl
tel. +48 71 371 95 93

 

Marketing i Promocja

 

Łukasz Ragan
lukasz.ragan@ossolineum.pl
tel. +48 570 639 333

 

Sprzedaż Książek

 

Zbigniew Wołek
zbigniew.wolek@ossolineum.pl
tel. +48 601 739 030

 

Magazyn Książek