PL EN

#czytajwdomu z Wydawnictwem Ossolineum

W trosce o zdrowie naszych Czytelniczek i Czytelników, w ramach akcji #czytajwdomu, udostępniamy wybrane e-booki wzorcowych tomów z serii Biblioteka Narodowa w symbolicznej cenie 1 zł. Akcja obejmuje elektroniczne wydania książek: Konrad Wallenrod Adama Mickiewicza (oprac. Stefan Chwin), Poezje wybrane Bolesława Leśmiana (oprac. Jacek Trznadel) oraz Treny Jana Kochanowskiego (oprac. Janusz Pelc), ale zapraszamy też do zapoznania się z całą naszą bogata ofertą e-booków.

Ossolińskie silesiaki – premiera Katalogu druków śląskich XV–XVIII wieku ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Tereny dzisiejszego Dolnego Śląska zawsze były obszarem, gdzie ścierały się wpływy różnych kultur. Miejscowe oficyny – działające głównie we Wrocławiu, Legnicy, Oleśnicy i innych miastach śląskich – wydawały książki w językach niemieckim, polskim czy czeskim, a bliskość kurii biskupiej oraz ośrodków akademicki skłaniała drukarzy do publikowania bardzo różnorodnych dzieł.

Żagary. Antologia poezji z serii Biblioteka Narodowa już w sprzedaży!

Na mapie literackiej międzywojennego Wilna Żagary były zjawiskiem wyjątkowym: członkowie grupy potrafili uwolnić się z więzów lokalnych i prowincjonalnych, zwracając na siebie coraz większą uwagę i wraz z lubelską „szkołą” Józefa Czechowicza oraz redagowaną przez Jalu Kurka „Linią” tworząc zalążki Drugiej Awangardy.

Sztuka czytania według W.G. Sebalda – przedpremiera Opisu nieszczęścia. Esejów o literaturze w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz

Opis nieszczęścia. Eseje o literaturze W.G. Sebalda w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz i z posłowiem Arkadiusza Żychlińskiego jest już dostępny w przedsprzedaży. Z tej okazji przygotowaliśmy też dla Państwa niespodziankę: do dnia premiery, która odbędzie się 28 stycznia, wszystkie książki z serii Sztuka Czytania (w tym eseje Sebalda) można zamawiać w promocyjnej cenie.

Podsumowanie roku 2019

Mija kolejny rok – to najlepszy moment, by nieco ochłonąć po ciężkiej wielomiesięcznej pracy i podsumować to, co udało nam się w tym czasie zrobić.  W 2019 roku we wszystkich sześciu seriach Wydawnictwa Ossolineum ukazały się nowe tytuły, które nie tylko były chętnie czytane, ale też doczekały się wielu dyskusji i omówień na łamach czasopism, blogów, w programach radiowych i telewizyjnych. Cieszy nas także Wasze zainteresowanie okazywane na portalach społecznościowych, spotkaniach autorskich i podczas targów książek.

Myśl wcale szczęśliwa… – premiera tomu Muzeum Lubomirskich 1823–1940. Zbiór malarstwa Beaty Długajczyk i Leszka Machnika

Już dziś do sprzedaży trafia pionierska monografia pierwszego muzeum publicznego w Galicji – Muzeum Lubomirskich we Lwowie! Autorzy przyglądają się nie tylko zbiorom malarstwa, ale też księgom inwentarzowym, katalogom, warunkom przechowywania kolekcji czy metodom konserwacji. Słowem: podpatrują funkcjonowanie muzeum także „od kuchni”.

Tego kraju jestem piekielnie ciekaw – premiera Wyboru pism Kazimierza Wyki w serii Biblioteka Narodowa

Wydawnictwo Ossolineum nie zwalnia kroku! W najbliższych tygodniach nakładem naszej oficyny ukaże się kolejnych pięć książek papierowych i aż jedenaście e-booków. A już dziś swoją premierę ma długo wyczekiwany Wybór pism Kazimierza Wyki ze Wstępem i w opracowaniu Pawła Mackiewicza. To blisko tysiąc stron krytycznoliterackich pasaży, pełnych niespotykanej erudycji, śmiałych tez i – co nie mniej ważne – lekkości.

„Żadnej powolności” – premiera Trzech opowieści Césara Airy w serii Z Kraju i ze Świata

Czym się może zakończyć wyprawa ojca i syna na lody w Rosario w latach pięćdziesiątych i co czeka argentyńskiego pisarza na stypendium w Warszawie trzy dekady później? Co połączy niefortunnego literata z japońskim zabójcą i dlaczego nie należy rozmawiać z nieznajomymi, gdy się jest nastolatką z Buenos Aires i wraca do domu inną drogą niż zwykle? Każda próba parafrazy czy streszczenia musi zakończyć się fiaskiem.

Na daleką metę obliczona… – stulecie serii Biblioteka Narodowa

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że każdy czytający Polak i każda czytająca Polka zna charakterystyczne białe książki z secesyjnym wieńcem na okładce i że niemal wszyscy miłośnicy literatury przynajmniej raz w życiu trzymali w ręku jeden z sześciuset pięciu wydanych dotychczas tomików BN. W roku 2019 mija sto lat od powstania serii, która w ciągu ostatnich dziesięcioleci wydawana była nieprzerwanie: najpierw w Krakowie, następnie we Lwowie, a po wojnie, aż do dziś, we Wrocławiu.

„Pan Tadeusz” – poemat metafizyczny Jana Tomkowskiego – premiera!

Czy dziś jeszcze można Pana Tadeusza czytać jako Księgę? I czy kiedy rozmawiamy o Księdze, mamy na myśli to samo, co miał na myśli twórca, Księgę pisząc? A może słowa „książka” i „księga” zlały się w jedno? Na te i na wiele innych pytań dotyczących Mickiewiczowskiej epopei odpowiada Tomkowski w zbiorze esejów, który już dzisiaj trafia na księgarniane półki!

1 2 ... 14