PL EN

Katalog Wydawnictwa Ossolineum wiosna 2020 – wiosna 2021 jest już dostępny!

Biblioteka Narodowa, Z Kraju i ze Świata, Sztuka Czytania, Na Jeden Temat, Osso Wczoraj i Dziś – w naszym katalogu znajdą Państwo informacje o nowych tomach ze wszystkich znanych już serii. Zaprezentujemy też nowy cykl, w którym ukażą się m.in. powieści autorstwa W.G. Sebalda. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas zapowiedzi dostarczą Państwu tyle pozytywnych emocji, ile nam – zespołowi Wydawnictwa Ossolineum – zapewniła praca nad tegorocznym katalogiem.

Zwrot przez współczesną – zapowiedź książki Arkadiusza Żychlińskiego w serii Sztuka Czytania

Bolaño, Bernhard, Coetzee, Kafka, Knausgård, Sebald i wielu, wielu innych – bohaterów tej książki pozornie łączy mało, czasem prawie nic. Pozornie, bo Arkadiusz Żychliński wskazuje wspólny mianownik, który jako czytelnicy przyzwyczajeni do idei kultur narodowych i gatunkowych granic zwykliśmy pomijać.

Wybór poezji Emily Dickinson w serii Biblioteka Narodowa – zapowiedź

Obchodzony w minionym roku jubileusz Biblioteki Narodowej był okazją, by nie tylko przyjrzeć się historii najstarszego polskiego cyklu wydawniczego, ale również by zastanowić się nad jego przyszłością. Uznaliśmy, że drugie stulecie istnienia BN powinien zainaugurować tom pisarki, której odważne i nietuzinkowe dzieło w symboliczny sposób przygotowało podwaliny pod całą lirykę nowoczesną.

#czytaj w domu w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek

Przygotowaliśmy dla naszych Czytelników i Czytelniczek kolejną niespodziankę! Akcja #czytajwdomu, w ramach której udostępniamy wybrane e-booki z serii Biblioteka Narodowa w symbolicznej cenie 1 zł, rusza do przodu. Od teraz za pośrednictwem naszej strony internetowej zamawiać możecie kolejne trzy publikacje.

Nowa seria Wydawnictwa Ossolineum – zapowiedź

Pisarstwo W.G. Sebalda to bodaj najbardziej niezwykła rzecz, jaka przytrafiła się literaturze europejskiej minionych dekad. Z prawdziwą przyjemnością zapowiadamy nową serię wydawniczą: przypomnimy w niej wszystkie najważniejsze utwory Sebalda w tłumaczeniu mistrzyni przekładu literackiego Małgorzaty Łukasiewicz; przybliżymy też polskim Czytelniczkom i Czytelnikom postać autora i najistotniejsze odczytania jego dzieła.

#czytajwdomu podczas Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto nie tylko autorów, wydawców i tzw. pracowników książki, ale też czytelników! To także dzień, w którym zachęcamy do uczestnictwa w kulturze z legalnych źródeł – niezależnie od okoliczności. Dlatego zapraszamy do skorzystania z drugiej odsłony przygotowanej przez nas akcji #czytajwdomu!

Archiwum Ringelbluma. Antologia – premiera e-booka

Jesienią 1940 roku – tydzień po zamknięciu warszawskiego getta – w mieszkaniu Emanuela Ringelbluma powołano konspiracyjny zespół badawczo-dokumentacyjny pod nazwą „Oneg Szabat”. Dzięki jego pracy i heroicznej postawie powstał przejmujący zbiór materiałów dokumentujących losy Żydów w czasie Zagłady. Antologia Archiwum Ringelbluma w opracowaniu Jacka Leociaka i Marty Janczewskiej jest już dostępna także w wersji e-book.

#czytajwdomu z Wydawnictwem Ossolineum

W trosce o zdrowie naszych Czytelniczek i Czytelników, w ramach akcji #czytajwdomu, udostępniamy wybrane e-booki wzorcowych tomów z serii Biblioteka Narodowa w symbolicznej cenie 1 zł. Akcja obejmuje elektroniczne wydania książek: Konrad Wallenrod Adama Mickiewicza (oprac. Stefan Chwin), Poezje wybrane Bolesława Leśmiana (oprac. Jacek Trznadel) oraz Treny Jana Kochanowskiego (oprac. Janusz Pelc), ale zapraszamy też do zapoznania się z całą naszą bogata ofertą e-booków.

Ossolińskie silesiaki – premiera Katalogu druków śląskich XV–XVIII wieku ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Tereny dzisiejszego Dolnego Śląska zawsze były obszarem, gdzie ścierały się wpływy różnych kultur. Miejscowe oficyny – działające głównie we Wrocławiu, Legnicy, Oleśnicy i innych miastach śląskich – wydawały książki w językach niemieckim, polskim czy czeskim, a bliskość kurii biskupiej oraz ośrodków akademicki skłaniała drukarzy do publikowania bardzo różnorodnych dzieł.

Żagary. Antologia poezji z serii Biblioteka Narodowa już w sprzedaży!

Na mapie literackiej międzywojennego Wilna Żagary były zjawiskiem wyjątkowym: członkowie grupy potrafili uwolnić się z więzów lokalnych i prowincjonalnych, zwracając na siebie coraz większą uwagę i wraz z lubelską „szkołą” Józefa Czechowicza oraz redagowaną przez Jalu Kurka „Linią” tworząc zalążki Drugiej Awangardy.

1 2 ... 15