PL EN

Chełmoński, Fałat, Gierymski, Grottger, Kossak, Malczewski, Wyczółkowski – Rysunki artystów polskich z Muzeum Lubomirskich we Lwowie

W serii Osso Wczoraj i Dziś kilka tygodni temu ukazał się album Rysunki artystów polskich z Muzeum Lubomirskich we Lwowie Anity Soroko. W publikacji znaleźć można reprodukcje rysunków m.in. Juliana Fałata, Maksymiliana Gierymskiego, Artura Grottgera, Juliusza Kossaka, Jana Styki, Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego oraz Józefa Chełmońskiego.

Interesują mnie przede wszystkim powinowactwa z wyboru – nagranie ze spotkania z Arkadiuszem Żychlińskim jest już dostępne!

W październiku w serii Sztuka Czytania ukazała się książka Arkadiusza Żychlińskiego Zwrot przez współczesną. Pryzmaty. 25 lutego odbyło się spotkanie z jej autorem, które poprowadził Paweł Kaczmarski.

Piewca wszystkiego, co ziemskie – zapowiedź książki Jedynie jako krytyk Erica Griffithsa w przekładzie Barbary Kopeć-Umiastowskiej

Eseje Griffithsa to popis błyskotliwości i zarazem lekcja drobiazgowej, wręcz pedantycznej lektury. Krytyk z uwagą przygląda się pozornie mało istotnym szczegółom, by nagle wyczarować z nich całe literackie światy. Nie unika nawet tych tematów, które wydają się banalne: pisze o miłości i o wielkich ideach, o śmierci i cierpieniu, zastanawia się nad związkami śmiechu z lękiem.

A w praktyce? – spotkanie autorskie z Arkadiuszem Żychlińskim

Do środka? Gdzie wszystko – ze wszystkim? Nie za dużo aby tego centryzmu i na dokładkę wszystkiego? Cóż, zadaniem krytyka jest właśnie wprowadzanie podziałów i korekt. Proponowanie pryzmatów. Spojrzeń pod kątem, refrakcji perspektyw. A w praktyce? A co w praktyce, tego dowiecie się Państwo podczas spotkania autorskiego!

Iwaszkiewicz, Lavant, Mickiewicz, Miłobędzka, Różewicz, Sebald – plany wydawnicze na 2021 rok

Co wydamy w 2021 roku? Lista książek, nad którymi pracujemy, jest długa, i choć nie wszystkie planowane na najbliższe miesiące tytuły możemy już zdradzić, chcemy pobudzić Wasze zainteresowanie (i Waszą wyobraźnię), uchylając rąbka tajemnicy!

„Skała czarna i bardzo wysoka” – premiera książki Mówią zbiory. Wykłady ossolińskie 2019–2020

Książka odsłania tajemnice starych druków, manuskryptów, dokumentów kartograficznych, bogato zdobionych tabakierek czy bezcennych złotych monet. Autorki i autorzy tekstów śledzą losy zbiorów w latach tuż po drugiej wojnie światowej, ale też rekonstruują żywą tkankę codzienności, opierając się na fotografiach, plakatach czy ulotkach.

Rok 2020 w Wydawnictwie Ossolineum – podsumowanie

Mimo że w okresie trwania pandemii nie zabrakło nam sił do pracy ani entuzjazmu, to jednak ostrożność i życzliwość wymusiły na nas kilka kompromisów: niektóre książki ukazały się później niż było to planowane, inne dopiero będą miały swoje premiery. Niemniej w ciągu ostatnich miesięcy na półki księgarni trafiło łącznie dziesięć nowych tytułów opatrzonych logotypem Wydawnictwa Ossolineum; przygotowaliśmy także wiele wydań elektronicznych.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Spokoju, radości i dużo czasu na czytanie najlepszej literatury życzy swoim Czytelniczkom i Czytelnikom Redakcja Wydawnictwa Ossolineum. Na te święta przygotowaliśmy specjalne rabaty na wybrane książki. Promocja trwa do 31 grudnia 2021!

Obrazy bardziej żywe niż w kinie – premiera eseju Kafka idzie do kina Hannsa Zischlera w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz

Byłem w kinie. Płakałem – pisał w Dziennikach Franz Kafka. Nic dziwnego, że autor Procesu, sam lub w gronie przyjaciół, chętnie bywał w kinematografie: szybko rozwijająca się wówczas sztuka filmowa miała dla współczesnych pisarzowi mesmeryzujący urok, pobudzała wyobraźnię i wpływała na zmysł estetyczny kolejnych pokoleń.

Praca w Wydawnictwie Ossolineum

Wydawnictwo Ossolineum poszukuje specjalisty ds. produkcji książek. Na zgłoszenia kandydatek i kandydatów czekamy do 10 stycznia 2021 roku! Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie w niniejszym komunikacie.

1 2 ... 18