Premiera Koali Lukasa Bärfussa w przekładzie Arkadiusza Żychlińskiego już dziś!

2017-06-27

Jaką zagadkę konstruuje Bärfuss? Jaką stara się rozwikłać? Opowieść o śmierci brata zderza z historią kolonizacji Australii. Koalę – cudacznego kobolda, puszystego, głupiutkiego, kaprys natury, symbol przymilnej słodkości – zrównuje z członkiem własnej rodziny, z samobójcą… Choć przymioty zwierzęcia nie są jednocześnie przymiotami bohatera.

Fragment Koali Lukasa Bärfussa na O.pl!

2017-06-16

Na stronach portalu kulturalnego O.pl przeczytać można fragment powieści Koala Lukasa Bärfussa. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Ossolineum 27 czerwca.

Raj – skutki uboczne. Promocja Koali Lukasa Bärfussa

2017-06-12

Już 27 czerwca ukaże się kolejny tom w naszej prozatorskiej serii, Z Kraju i ze Świata. W dniu premiery Wydawnictwo Ossolineum wraz z Muzeum Pana Tadeusza mają przyjemność zaprosić na  poświęconą książce dyskusję, zatytułowaną Raj - skutki uboczne. Wstęp wolny!

Księga darczyńców Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

2017-06-05

Jubileusz dwustu lat istnienia Ossolineum znajdzie odzwierciedlenie także w naszej ofercie. W serii wydawniczej poświęconej działalności Zakładu – Osso Wczoraj i Dziś – ukażą się ważne tomy okolicznościowe, a wśród nich Księga darczyńców.

Katalog wydawniczy lato-jesień-zima 2017 do pobrania

2017-05-30

Katalog na kolejne kwartały 2017 roku jest już obecny na naszej stronie internetowej. Chcemy jednak umożliwić Państwu jak najlepszy do niego dostęp, dlatego od dziś plik z katalogiem można także bezpłatnie pobrać. Zapraszamy!

Od solidarycy do TypoPolo Agaty Szydłowskiej kolejnym tomem w serii Na Jeden Temat – zapowiedź!

2017-05-24

Dla książki Od solidarycy do TypoPolo tezę zasadniczą stanowi stwierdzenie, że kroje pisma i, szerzej, typografia uwikłane są w złożone procesy konstruowania i negocjowania tożsamości, ruchy emancypacyjne, nacjonalizmy, a także dyskusje o podłożu klasowym. Litery są polityczne – pisze Agata Szydłowska.

Kolejny tom w serii Biblioteka Narodowa już w lecie!

2017-05-08

Jak się zdaje, w naszych czasach próba stworzenia definicji eseju jest przedsięwzięciem nie tylko daremnym, ale też jałowym. Dla Jana Tomkowskiego znacznie ciekawsze okazuje się nakreślenie dziejów gatunku oraz jego przemian, wskazanie punktów węzłowych i kierunków ewolucji.

Koala Lukasa Bärfussa w serii Z Kraju i ze Świata

2017-04-29

Po świetnie przyjętej przez krytykę i czytelników książce Nalot na Halberstadt 8 kwietnia 1945 Alexandra Klugego, która ukazała się końcem 2016 roku, przyszedł czas na kolejny tom w naszej prozatorskiej serii – Z Kraju i ze Świata. Z przyjemnością ogłaszamy, że już w czerwcu nakładem Wydawnictwa Ossolineum ukaże się powieść Koala autorstwa Lukasa Bärfussa

Ossolińskie konstelacje – polecamy recenzję książki W czwartek o szesnastej… w „Tygodniku Powszechnym”

2017-04-18

Lektura tego zbioru pozwala odsłonić najbardziej inspirujący wymiar etymologii anachronizmu, który znaczy przecież tyle, co „niezgodność w czasie”. […] Anachroniczność okazuje się tu kluczowym elementem teraźniejszości rozumianej jako ekran, na którym wyświetlają się dawne obrazy, przebrzmiałe języki czy zdezaktualizowane sposoby myślenia. Bez tak pomyślanego anachronizmu nie będziemy w stanie zrozumieć tego, co dzieje się tu i teraz.

Zapraszamy na dyskusję wokół Wyboru poezji Tadeusza Różewicza w serii Biblioteka Narodowa!

2017-04-08

Jeśli nie zrobisz poezji, która będzie nową formą egzystencji ludzkiej, to funta kłaków wszystko niewarte. Wówczas będziesz rozkładał poetyki zastane, będziesz kontestatorem poetyckim, będziesz się interesował językiem poetyckim, czyli zostaniesz znów literatem. A ty zastałeś sytuację niepodobną do niczego w ogóle, sytuację, jakiej nigdy nie było – mówił Tadeusz Różewicz.

1 2 ... 6