PL EN

„Wyruszyć w Galaktykę”, czyli Lem w BN-ce

Już w czerwcu w serii Biblioteka Narodowa ukaże się obszerny, liczący tysiąc dwieście stron, wybór prozy Lema. Opracowana przez znawcę tej twórczości, Pawła Majewskiego, edycja zawierać będzie powieści Kongres futurologiczny i Pamiętnik znaleziony w wannie, a także utwory o charakterze apokryficznym. Czytelniczki i czytelnicy znajdą tu zbiory prezentujące omówienia nieistniejących książek: Doskonałą próżnię, Wielkość urojoną, Prowokację i Bibliotekę XXI wieku oraz jedną z najbardziej zaskakujących próz pisarza, Golema XIV.

Książka, która mówi „nie” – zapowiedź zbioru Wojna powietrzna i literatura W.G. Sebalda

Ponad sto miast obróconych w ruinę i około sześciuset tysięcy ofiar cywilnych – taki jest bilans alianckich nalotów dywanowych z lat 1943–1945, będących jedną z najtrwalszych traum społeczeństwa niemieckiego, która została niemal zupełnie przemilczana. Zbiór Wojna powietrzna i literatura ukaże się w tłumaczeniu Małgorzaty Łukasiewicz i z posłowiem Tomasza Szerszenia już w drugiej połowie maja.

Wygłosy – zapowiedź nowej serii Wydawnictwa Ossolineum

Dziś, w Światowy Dzień Poezji, zapowiadamy nową serię wydawniczą. A skoro właśnie dziś, to dlatego, że prezentować w niej będziemy przekłady tomów poetyckich współczesnych pisarek i pisarzy w jakiś sposób „źle obecnych” w naszym kraju: niedostatecznie reprezentowanych lub dotąd nietłumaczonych na język polski. Pierwsza książka w serii – Autobiografia czerwonego. Powieść wierszem Anne Carson – ukaże się już w maju w przekładzie Macieja Topolskiego i z posłowiem Julii Fiedorczuk.

Słowa solidarności do narodu ukraińskiego

Wobec napaści Rosji na Ukrainę i jej dążeń do wcielenia Ukrainy do Federacji Rosyjskiej kierujemy do narodu ukraińskiego słowa solidarności ze strony Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Będziemy robić wszystko, aby społeczeństwo polskie aktywnie włączyło się w działania zmierzające do zapewnienia Ukrainie suwerenności. W tych trudnych chwilach jesteśmy z Wami.

Jedynie jako krytyk i blisko z daleka. listy 1970–2003 – nowości Wydawnictwa Ossolineum

Pod koniec ubiegłego roku na księgarniane półki trafiły dwa nowe tytuły Wydawnictwa Ossolineum: blisko z daleka. listy 1970–2003 Marii i Tymoteusza Karpowiczów oraz Andrzeja Falkiewicza i Krystyny Miłobędzkiej, a także Jedynie jako krytyk Erica Griffithsa w tłumaczeniu Barbary Kopeć-Umiastowskiej, z posłowiem Jacka Gutorowa. Obie publikacje dostępne są zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej!

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Wszystkim naszym Czytelniczkom i Czytelnikom życzymy spokojnych i radosnych Świąt, a w Nowym Roku – pomyślności i wielu okazji do sięgnięcia po inspirującą literaturę!

29. Wrocławskie Targi Dobrych Książek!

W dniach 2–5 grudnia w Hali Stulecia we Wrocławiu odbywają się 29.Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w tym wydarzeniu i do odwiedzenia nas na naszym stoisku. Zawsze cieszymy się, mogąc spotkać się z Czytelniczkami i Czytelnikami. Do zobaczenia na stoisku nr 53!

Maria Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Andrzej Falkiewicz, Krystyna Miłobędzka, blisko z daleka. listy 1970–2003 – zapowiedź książki w opracowaniu Jarosława Borowca i z posłowiem Joanny Orskiej

Sto siedemdziesiąt cztery listy zebrane w tomie blisko z daleka są świadectwem przyjaźni i oddania, pomostem rozpiętym między dwoma kontynentami. Korespondencja Marii i Tymoteusza Karpowiczów oraz Andrzeja Falkiewicza i Krystyny Miłobędzkiej ukaże się z okazji setnej rocznicy urodzin Karpowicza.

Premiera tomu z serii Biblioteka Narodowa – Wybór poezji Jarosława Iwaszkiewicza, w opracowaniu Radosława Romaniuka

Wszystko, co piszę, jest w jakimś sensie poezją. I dlatego mówię, że jestem przede wszystkim poetą – wyznał Jarosław Iwaszkiewicz. Być może właśnie przez ten pryzmat warto odczytywać całą bogatą twórczość autora Muzyki wieczorem. Premierowy tom stanowi  kompleksowy przekrój twórczości lirycznej Iwaszkiewicza, począwszy od juweniliów po teksty ostatnie.

O Sebaldzie na Festiwalu Conrada – zapowiedź seminarium sebaldowskiego

Już w niedzielę, 17 października o godzinie 15.00 w ramach programu towarzyszącego Festiwalu Conrada odbędzie się (online) seminarium poświęcone twórczości W.G. Sebalda! Podczas wydarzenia wystapią współpracownik autora Uwe Schütte, tłumaczka Małgorzata Łukasiewicz, badaczka Katarzyna Kończal oraz poetka Małgorzata Lebda. Serdecznie polecamy!

1 2 ... 20