PL EN

Ściśle poufne, czyli kolejne tomy Dokumentów i materiałów do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa

2019-02-14

Już wkrótce nakładem naszego Wydawnictwa ukażą się dwa kolejne tomy cyklu Dokumenty i materiały do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa pod redakcją Rafała Habielskiego! Czterotomowa publikacja prezentuje historię i program Rozgłośni z czasów, kiedy kierował nią Jan Nowak-Jeziorański.

Podsumowanie roku 2018

2019-01-14

Pierwsze dwa tygodnie 2019 roku już za nami. W Wydawnictwie Ossolineum nie zdążyliśmy jeszcze ochłonąć po gorącym okresie przedświątecznym i premierach najnowszych książek, a już przygotowujemy katalog na następne miesiące, zlecamy prace nad kolejnymi tomami. Motywują nas nie tylko nadchodzące premiery, ale też niesłabnące zainteresowanie tytułami wydanymi w roku 2018! Dlatego dziś, zanim zrobimy kolejny krok w przyszłość Wydawnictwa, chcielibyśmy raz jeszcze spojrzeć w przeszłość.

Najbardziej znany nieznany pisarz świata – premiera Wyboru prozy Franza Kafki w serii Biblioteka Narodowa

2018-12-18

„Sława jest formą niezrozumienia, być może najgorszą”, czytamy w jednym z opowiadań Jorge Luisa Borgesa i jeśli na to przystać, okaże się, że z twórczości Franza Kafki, z pewnością najbardziej znanego pisarza XX wieku, rozumiemy chyba bardzo mało – pisze Łukasz Musiał we Wstępie do Wyboru prozy praskiego pisarza.

Radio Wolna Europa w listach – premiera!

2018-12-13

Dziś na księgarniane półki trafił drugi tom cyklu Dokumenty i materiały do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa pod redakcją Rafała Habielskiego. Publikacja zbiera korespondencję Jana Nowaka-Jeziorańskiego z lat 1952–1975 z jednym z liderów PPS poza krajem Adamem Ciołkoszem oraz znakomitym publicystą Aleksandrem Bregmanem.

Przeto idź, Matthew – premiera Ostępów nocy Djuny Barnes w przekładzie Marcina Szustra

2018-11-29

Akcja powieści dzieje się na przełomie lat 20. i 30. dwudziestego wieku. Robin Vote, młoda amerykańska femme fatale, krąży między trojgiem admiratorów: Feliksem Volkbeinem, włoskim Żydem udającym austriackiego arystokratę, Norą Flood, właścicielką najbardziej osobliwego „salonu” w Ameryce, oraz Jenny Petherbridge, bogatą wdową naśladującą cudze biografie. Wydarzenia komentuje samozwańczy doktor Matthew O’Connor.

Lucinella – tak mam na imię

2018-11-22

Premiera kolejnej książki w serii Z Kraju i ze Świata już dzisiaj! Po znakomicie przyjętych i szeroko dyskutowanych tomach – Nalocie na Halberstadt 8 kwietnia 1945 Alexandra Klugego, Koali Lukasa Bärfussa oraz Zapiskach z domu wariatów Christine Lavant – przyszła kolej na niezwykłą powieść Lore Segal pt. Lucinella! Książka ukazuje się przekładzie Magdy Heydel i z posłowiem Barbary Kopeć-Umiastowskiej.

Walka na falach eteru – premiera książki Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa w latach 1950–1975

2018-11-08

Rafał Habielski i Paweł Machcewicz ukazują wszystkie najważniejsze aspekty fenomenu RWE: okoliczności polityczne, cele i metody, poglądy zespołu oraz ograniczenia. Monografię uzupełniają nieznane szerzej dokumenty z postulatami strony amerykańskiej, które w niezwykle ciekawy sposób obrazują determinację Nowaka świadomego skali możliwości i zadań Radia.

Ostrze ironii Marjorie Perloff w Wydawnictwie Ossolineum – premiera!

2018-10-30

Do grona autorów Wydawnictwa Ossolineum dołącza jedna z najwybitniejszych krytyczek literackich ostatniego półwiecza, urodzona w Wiedniu amerykanka Marjorie Perloff. W serii Sztuka Czytania ukazuje się właśnie tom Ostrze ironii. Modernizm w cieniu monarchii habsburskiej – błyskotliwa, zaskakująco aktualna i osobista opowieść o sześciu twórcach, których połączyło doświadczenie rozpadu Austro-Węgier.

Pan Cogito a Biblioteka Narodowa

2018-10-25

Upadają mocarstwa, zmieniają się ustroje, przemijają literackie mody – głos Herberta w całym tym zamęcie nie przestaje mówić o nas samych rzeczy niezmiernie ważnych – pisał Stanisław Barańczak o twórczości Zbigniewa Herberta. Trudno o lepszą i bardziej trafną charakterystykę poezji autora Struny światła.

Premiera Wyboru poezji Zbigniewa Herberta w serii Biblioteka Narodowa już dzisiaj!

Musi być przecież jakaś Granica – premiera w serii Biblioteka Narodowa

2018-10-09

Premiera Granicy Zofii Nałkowskiej ze Wstępem Hanny Kirchner już dzisiaj! Autorka opracowania zauważa złożoność powieści, rozważania filozoficzne bohaterek i bohaterów czy niezwykle ciekawe – wciąż jeszcze często pomijane w interpretacjach – wątki feministyczne; podkreśla niesłabnącą aktualność dzieła, o którym Czesław Miłosz pisał z zachwytem: Cała myśl autorki doszła w tej powieści do szczytu.

1 2 ... 12