Demon ruchu, duch czasu, widma miejsc – zapowiedź

2018-03-18

Na początku było zdumienie” – tak zacząłbym pierwszy rozdział swej autobiografii. Cudowność życia i jego przejawów, zagadkowość zdarzeń, owa dziwność, o którą potrącamy niemal na każdym kroku, kazały mi patrzeć na świat w zaraniu dni rozszerzonymi od zdumienia oczyma dziecka, przepoiły uczuciem lęku i podziwu twórczość lat młodzieńczych, wywołując męską zadumę dzisiaj, gdy zbliżam się do czterdziestki… – pisał Stefan Grabiński w 1926 roku. Książka Demon ruchu, duch czasu, widma miejsc. Fantastyczny Grabiński i jego świat Joanny Majewskiej ukaże się nakładem Wydawnictwa Ossolineum już 25 kwietnia!

Zapraszamy na praktyki!

2018-03-09

Zakład Narodowy im. Ossolińskich zaprasza studentów na praktyki lub staż w Wydawnictwie Ossolineum! W naszej oficynie pracują specjaliści branży wydawniczej, którzy chętnie podzielą się z Wami swoim doświadczeniem. Będziecie mogli zobaczyć, jak powstaje książka, a dzięki współpracy z innymi działami ZNiO zrozumiecie, na czym polega wyjątkowość Ossolineum.

O literach, które nie biorą się znikąd – spotkanie z Agatą Szydłowską

2018-03-01

Wydawnictwo Ossolineum i Muzeum Pana Tadeusza zapraszają na spotkanie z Agatą Szydłowską, autorką książki Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po roku 1989, które odbędzie się 14 marca o godz. 17.00. Rozmowę poprowadzi Piotr Rypson – krytyk i historyk sztuki, twórca publikacji o projektowaniu graficznym w Polsce.

Przygody dobrego wojaka Szwejka czasu wojny światowej w serii Biblioteka Narodowa

2018-02-20

Czeski filozof Jan Patočka w słynnym eseju Kim są Czesi? pisał, że świat literackiej fantazji zna tylko jedno czeskie imię – dobrego wojaka Szwejka. Bohatera książki Haška nie trzeba nikomu przedstawiać! Powieść została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, była wydawana niezliczoną ilość razy, a na jej podstawie nakręcono wiele filmów. Gdyby istniał kanon dzieł humorystycznych, niewykluczone, że otwierałyby go właśnie Przygody dobrego wojaka Szwejka!

Teatr najantyczniejszy – spotkanie

2018-02-13

22 lutego o godzinie 18.00 Wydawnictwo Ossolineum wraz z Muzeum Pana Tadeusza zapraszają na spotkanie poświęcone książce Dramat staroindyjski w serii Biblioteka Narodowa. M. Krzysztof Byrski – autor przekładu i opracowania – oraz Piotr Rudzki – teatrolog, znawca kultury indyjskiej – opowiedzą o najwspanialszych osiągnięciach klasycznej literatury sanskryckiej, znaczeniu dramatu dla kultury dawnych i współczesnych Indii, a także o Natjaśastrze, czyli traktacie o teatrze.

Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po roku 1989 – premiera

2018-02-06

Już dziś premiera książki Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po roku 1989 Agaty Szydłowskiej! Na przykładzie różnych krojów pism autorka pokazuje, że typografia uwikłana jest w złożone procesy konstruowania i negocjowania tożsamości, ruchy emancypacyjne, nacjonalizmy, a także dyskusje o podłożu klasowym. Litery nie biorą się znikąd – ktoś je kiedyś zamówił, ktoś zaprojektował, ktoś wprowadził do obiegu, a następnie wielu innych stosowało do różnych celów – pisze autorka.

Premiera Katalogu druków XVI wieku z historycznej kolekcji Ossolineum

2018-01-29

Po drugiej wojnie światowej zbiory starych druków lwowskiego Ossolineum zostały rozdzielone między Zakład Narodowy im. Ossolińskich, działający we Wrocławiu, i Lwowską Narodową Naukową Bibliotekę Ukrainy im. Wasyla Stefanyka. Katalog druków XVI wieku z historycznej kolekcji Ossolineum jest pierwszym opracowaniem zbioru w jego kształcie sprzed 1945 roku. Przygotowany został wspólnie przez obie instytucje. Publikacja zawiera opisy ponad trzech tysięcy książek, w tym niemal pięciuset przechowywanych we Lwowie.

Głos Wolnej Europy, czyli wojna w eterze – spotkanie autorskie

2018-01-24

Wydawnictwo Ossolineum oraz Muzeum Pana Tadeusza zapraszają na spotkanie promocyjne z autorami komiksu Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa, które odbędzie się już w środę 31 stycznia o godz. 17:00.

Nasze najbliższe premiery

2018-01-14

Wydawnictwo Ossolineum nie zwalnia tempa! W ciągu najbliższych miesięcy do księgarni trafi aż pięć nowych tytułów.

Komiks Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa już w sprzedaży

2018-01-12

Już dziś premiera Wojny w eterze autorstwa Mariusza Urbanka, Mateusza Palki i Pawła Janczarka! Druga część komiksu o Janie Nowaku-Jeziorańskim, słynnym kurierze z Warszawy, opowiada o jego pracy w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

1 2 ... 9