PL EN

Dickinson we Wrocławiu – zapraszamy na spotkanie z Jerzym Jarniewiczem, Martą Koronkiewicz i Ewą Rajewską!

Wydawnictwo Ossolineum i Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich zapraszają na spotkanie poświęcone twórczości Emily Dickinson! W rozmowie o wydanym kilka tygodni temu Wyborze poezji autorki z Amherst w serii Biblioteka Narodowa udział wezmą Jerzy Jarniewicz i Ewa Rajewska; dyskusję poprowadzi Marta Koronkiewicz!

Wracamy do Sebalda – rozmowa Darka Foksa i Bartosza Sadulskiego o Wyjechali W.G. Sebalda

W czerwcu w serii sebaldowskiej ukazała się kolejna książka autora Austerlitza – zbiór Wyjechali w tłumaczeniu Małgorzaty Łukasiewicz i z posłowiem Katarzyny Kończal. Z tej okazji Darek Foks i Bartosz Sadulski rozmawiali m.in. o metodach pisarskich Sebalda, o historycznych reminiscencjach w jego (i nie tylko w jego) prozie oraz o konstrukcji dzieł niemieckiego autora.

Epos życia prywatnego – premiera Nocy i dni Marii Dąbrowskiej w serii Biblioteka Narodowa

Noce i dnie Marii Dąbrowskiej – arcydzieło literatury polskiej i europejskiej – ze Wstępem i w opracowaniu Ewy Głębickiej są już dostępne! Edycja w serii Biblioteka Narodowa zawiera wszystkie cztery tomy powieści.

Książka-spotkanie – premiera tomu Wyjechali W.G. Sebalda w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz

Przeszłość była niegodna, teraźniejszość jest bolesna, przyszłość nie istnieje – pisał Jean Améry, którego – jak notuje w posłowiu Katarzyna Kończal – obok Vladimira Nabokova uznać można za jednego z patronów zbioru Wyjechali W.G. Sebalda, książki nie tylko o uchodźczym losie, lecz także o życiu w cieniu traum oraz doświadczeń XX wieku.


Poezja czasu rozchwiania – premiera Wyboru poezji Emily Dickinson z serii Biblioteka Narodowa

Twórczość Emily Dickinson jest poezją momentów, chwilowych nastrojów i spostrzeżeń, zmiennych perspektyw i wewnętrznego dialogu; poezją czasu rozchwiania i toczącej się zmiany – pisze Agnieszka Salska we Wstępie do Wyboru poezji autorki z Amherst. Najnowszy tom z serii Biblioteka Narodowa jest już dostępny!

Miasto zgruzowstałe. Codzienność Warszawy w latach 1954–1955 Sylwii Chutnik do posłuchania

Książka Miasto zgruzowstałe. Codzienność Warszawy w latach 1954–1955 Sylwii Chutnik od teraz dostępna jest także w formie audiobooka. O przedodwilżowej stolicy odbieranej przy pomocy zmysłów: o jej smakach, zapachach i dźwiękach czyta dla Was Magda Karel!

Wielki mag prozy – premiera Kompleksu polskiego i Małej Apokalipsy Tadeusza Konwickiego w serii Biblioteka Narodowa

Konwicki był dla mojego pokolenia pisarzy wielkim magiem prozy, takim wcieleniem Guślarza z Dziadów Mickiewicza, jednym z ostatnich polskich pisarzy o tak wielkim autorytecie – mówił Paweł Huelle. Trudno wyobrazić sobie kształt polskiej kultury drugiej połowy XX wieku bez twórczości Tadeusza Kownickiego. Od dziś Kompleks polski oraz Małą Apokalipsę przeczytać możecie w wydaniu z serii BN!

Lektury, do których się wraca – książki W.G. Sebalda w 2021 roku

W 2021 roku seria Sebald powiększy się o dwa następne tomy – Wyjechali i Czuję. Zawrót głowy – a posłowia do nich napiszą znakomite autorki: Katarzyna Kończal, znawczyni i propagatorka twórczości W.G. Sebalda, oraz Małgorzata Lebda, poetka, fotograficzka i laureatka Nagrody Literackiej Gdynia.

Chełmoński, Fałat, Gierymski, Grottger, Kossak, Malczewski, Wyczółkowski – Rysunki artystów polskich z Muzeum Lubomirskich we Lwowie

W serii Osso Wczoraj i Dziś kilka tygodni temu ukazał się album Rysunki artystów polskich z Muzeum Lubomirskich we Lwowie Anity Soroko. W publikacji znaleźć można reprodukcje rysunków m.in. Juliana Fałata, Maksymiliana Gierymskiego, Artura Grottgera, Juliusza Kossaka, Jana Styki, Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego oraz Józefa Chełmońskiego.

Interesują mnie przede wszystkim powinowactwa z wyboru – nagranie ze spotkania z Arkadiuszem Żychlińskim jest już dostępne!

W październiku w serii Sztuka Czytania ukazała się książka Arkadiusza Żychlińskiego Zwrot przez współczesną. Pryzmaty. 25 lutego odbyło się spotkanie z jej autorem, które poprowadził Paweł Kaczmarski.

1 2 ... 18