Koala Lukasa Bärfussa w serii Z Kraju i ze Świata

2017-04-29

Po świetnie przyjętej przez krytykę i czytelników książce Nalot na Halberstadt 8 kwietnia 1945 Alexandra Klugego, która ukazała się końcem 2016 roku, przyszedł czas na kolejny tom w naszej prozatorskiej serii – Z Kraju i ze Świata. Z przyjemnością ogłaszamy, że już w czerwcu nakładem Wydawnictwa Ossolineum ukaże się powieść Koala autorstwa Lukasa Bärfussa

Ossolińskie konstelacje – polecamy recenzję książki W czwartek o szesnastej… w „Tygodniku Powszechnym”

2017-04-18

Lektura tego zbioru pozwala odsłonić najbardziej inspirujący wymiar etymologii anachronizmu, który znaczy przecież tyle, co „niezgodność w czasie”. […] Anachroniczność okazuje się tu kluczowym elementem teraźniejszości rozumianej jako ekran, na którym wyświetlają się dawne obrazy, przebrzmiałe języki czy zdezaktualizowane sposoby myślenia. Bez tak pomyślanego anachronizmu nie będziemy w stanie zrozumieć tego, co dzieje się tu i teraz.

Zapraszamy na dyskusję wokół Wyboru poezji Tadeusza Różewicza w serii Biblioteka Narodowa!

2017-04-08

Jeśli nie zrobisz poezji, która będzie nową formą egzystencji ludzkiej, to funta kłaków wszystko niewarte. Wówczas będziesz rozkładał poetyki zastane, będziesz kontestatorem poetyckim, będziesz się interesował językiem poetyckim, czyli zostaniesz znów literatem. A ty zastałeś sytuację niepodobną do niczego w ogóle, sytuację, jakiej nigdy nie było – mówił Tadeusz Różewicz.

Praktyki i staże w Wydawnictwie Ossolineum. Studenci, nie zwlekajcie!

2017-04-03

Zakład Narodowy im. Ossolińskich zaprasza studentów na praktyki lub staż w Wydawnictwie Ossolineum! W naszej oficynie pracują specjaliści branży wydawniczej, którzy chętnie podzielą się z Wami swoim doświadczeniem. Będziecie mogli zobaczyć, jak powstaje książka, a dzięki współpracy z innymi działami ZNiO zrozumiecie, na czym polega wyjątkowość Ossolineum.

BN I 328 – Wybór poezji Tadeusza Różewicza w opracowaniu Andrzeja Skrendy już w sprzedaży!

2017-03-28

Miarą jego siły jest to, że się nie uląkł poezji i podniósł przeciw niej bunt. Chciał zrobić poezję – bez poezji, poezję antypoetycką. I choć to niemożliwe, zdaje się nam niekiedy, że niemalże to zrobił – tak w roku 1959 o twórczości Tadeusza Różewicza pisał Julian Przyboś, już wtedy, jeszcze nieco nieufnie, zauważając jej wartość i niekwestionowaną świeżość.

Polecamy recenzje Życia w rozporoszonym świetle Jacka Gutorowa!

2017-03-25

Życiu w rozproszonym świetle robi się coraz głośniej. W ostatnim czasie ukazały się aż trzy recenzje tomu esejów Jacka Gutorowa. O naszej publikacji pisali Wojciech Rusinek („artPapier”), Grzegorz Tomicki („Odra”) oraz Aleksandra Berkieta („Nowe Książki”).

Kustosz i samotnik. Tom poświęcony pamięci Romana Aftanazego – premiera

2017-03-21

Mam go przed oczami, jak cierpliwie ślęczy nad każdym tomem. Pracował z lupą, coraz większą, by na nowo sprawdzić tysiące nazw, nazwisk, dat i zdjęć. Nie wstawał od biurka całymi dniami, tygodniami, miesiącami – właściwie całymi latami – wspomina Romana Aftanazego jego długoletni przyjaciel, Jan Kolasa.

Promocja książki Cyganeria artystyczna i cyganowanie w romantycznej Warszawie Dominiki Skiby

2017-03-13

14 marca Wydawnictwo Ossolineum wraz z Muzeum Pana Tadeusza zapraszają na spotkanie Rebeliancka energia cyganerii artystycznej, podczas którego Piotr Rudzki i Dominika Skiba rozmawiać będą o innym, mniej znanym, obliczu polskiego romantyzmu.

„Tygodnik Powszechny” o Wydawnictwie Ossolineum – zapraszamy!

2017-03-08

W kioskach kupić można „Tygodnik Powszechny” wraz z dołączonym do niego dodatkiem poświęconym Wydawnictwu Ossolineum i naszym książkowym nowościom.

Premiera! Cyganeria artystyczna i cyganowanie w romantycznej Warszawie Dominiki Skiby

2017-03-07

Rozpoczynając polowania na obszarze tematów romantycznych, badacz-tropiciel winien czasami wtargnąć na dawno zapomniane tereny i uchwycić zagrożoną badawczym wyginięciem zwierzynę  pisze autorka Cyganerii artystycznej i cyganowania w romantycznej Warszawie we wstępie swojej książki.

1 2 3 4 5