PL EN

Album kwiatowe Elizy Orzeszkowej już w sierpniu!

2018-07-13

Nad Niemnem, Wśród kwiatów, Przed własnym progiem, Wesele Wiesiołka, Dziurdzowie, Cham – to najbardziej znane, lecz nie jedyne utwory, w których pisarka wykorzystała szczegółową wiedzę o florze Grodzieńszczyzny. Jej zainteresowania botaniczne miały bezpośredni związek z twórczością literacką.

Zapraszamy na praktyki!

2018-06-29

Zakład Narodowy im. Ossolińskich zaprasza studentów na praktyki w Wydawnictwie Ossolineum! W naszej oficynie pracują specjaliści branży wydawniczej, którzy chętnie podzielą się z Wami swoim doświadczeniem. Będziecie mogli zobaczyć, jak powstaje książka, a dzięki współpracy z innymi działami ZNiO zrozumiecie, na czym polega wyjątkowość Ossolineum.

Wybór poezji Zbigniewa Herberta w BN już jesienią!

2018-06-25

28 lipca 2018 roku minie dwadzieścia lat od śmierci Zbigniewa Herberta – jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, którego twórczość jest stale tłumaczona, publikowana i czytana na całym świecie. A już jesienią w serii Biblioteka Narodowa ukaże się Wybór poezji Herberta ze Wstępem i w opracowaniu Małgorzaty Mikołajczak.

Czwarta powieść Berenta w serii Biblioteka Narodowa – premiera

2018-06-19

Fachowiec nie jest książką wyłącznie o upadku ideałów, jak czasem się sądzi. Kreując postać głównego bohatera – uwiedzionego postępowymi doktrynami, dobrze zapowiadającego się literata, który postanawia podjąć pracę w fabryce, by wytwarzać użyteczne wszystkim przedmioty – Berent pokazuje, jak ważne jest poznanie i zrozumienie siebie.

Na początku było zdumienie – spotkanie z Joanną Majewską, Maciejem Płazą i Robertem Dudzińskim

2018-05-30

Wydawnictwo Ossolineum wraz z Muzeum Pana Tadeusza zapraszają na spotkanie poświęcone książce Demon ruchu, duch czasu, widma miejsc. Fantastyczny Grabiński i jego świat, które odbędzie się 13 czerwca o godz. 17.00. O twórczości i biografii lwowskiego fantasty, początkach współczesnej noweli gotyckiej oraz znaczeniu Grabińskiego dla literatury polskiej rozmawiać będą: autorka tomu Joanna Majewska, prozaik i tłumacz Maciej Płaza oraz znawca kultury popularnej Robert Dudziński.

Doktor Faustus Thomasa Manna w serii Biblioteka Narodowa – premiera

2018-05-29

Doktor Faustus Thomasa Manna to jedna z nielicznych książek w historii literatury, którą „interpretowano”, jeszcze zanim ukazało się jej pierwsze wydanie. Gdy tylko rozeszła się wieść, że autor Czarodziejskiej góry pracuje nad kolejnym dziełem, od razu zaczęto określać je jako utwór o losie i przeznaczeniu Niemiec, tożsamości narodu niemieckiego oraz kryzysie kultury. Premiera Doktora Faustusa w serii Biblioteka Narodowa już dzisiaj!

Zapowiedź Niemieckich słuchaczy! Thomasa Manna

2018-05-28

W audycjach radiowych emitowanych w latach 1940–1945 przez BBC Thomas Mann próbował odwieść Niemców od fascynacji Hitlerem. Przemawiając do rodaków, pisarz poruszał w pewnym sensie te same zagadnienia, które zajmowały go podczas pracy nad Doktorem Faustusem – szukał odpowiedzi na pytania o przyczyny nazizmu i zastanawiał się nad tożsamością narodu niemieckiego. Sięgał jednak do zupełnie innych rejestrów języka.

Demon ruchu, duch czasu, widma miejsc. Fantastyczny Grabiński i jego świat Joanny Majewskiej już w księgarniach

2018-05-22

Demon ruchu, duch czasu, widma miejsc. Fantastyczny Grabiński i jego świat Joanny Majewskiej to druga po książce Artura Hutnikiewicza z 1959 roku monografia twórczości Stefana Grabińskiego: niezwykłego prozaika i dramaturga, który – przez lata sprowadzany do stereotypowych formułek „polski Poe”, „Meyrink” czy „Lovecraft” – inspirował pisarzy takich jak choćby Stanisław Lem.

Wydawnictwo Ossolineum na Warszawskich Targach Książki

2018-05-17

Warszawskie Targi Książki to największe wydarzenie branżowe w Polsce. Co roku odwiedzane jest przez setki wydawnictw, pisarzy i – przede wszystkim – czytelników! Oczywiście wśród tegorocznych wystawców nie zabraknie także Wydawnictwa Ossolineum. W dniach od 17 do 20 maja będzie można znaleźć nas na stoisku 175/V. Zapraszamy!

Już jest! Katalog wydawniczy na kolejne kwartały 2018 roku

2018-05-09

Djuna Barnes, Zbigniew Herbert, Jerzy Jarniewicz, Franz Kafka, Thomas Mann, Marjorie Perloff, Lore Segal… To tylko część z pisarek i pisarzy, których książki w najbliższych miesiącach ukażą się nakładem naszego Wydawnictwa. We wszystkich seriach, które powołaliśmy do życia dwa lata temu, zaplanowaliśmy nowe tytuły. Nie zabraknie także kolejnych tomów Biblioteki Narodowej. Jakich? Zapraszamy do lektury katalogu!

1 2 ... 10