PL EN

Fragment Nalotu na Halberstadt w „Dwutygodniku”

Na stronach portalu kulturalnego dwutygodnik.com można już przeczytać fragment książki Alexandra Klugego Nalot na Halberstadt 8 kwietnia 1945, która z końcem roku ukaże się nakładem Wydawnictwa Ossolineum.

O Barańczaku i Białoszewskim w poznańskiej Bibliotece Raczyńskich

Trudno o lepsze miejsce do rozmowy o wznowionym po czterdziestu dwóch latach doktoracie Stanisława Barańczaka niż jego rodzinny Poznań.

„Kultura Liberalna” pisze o Języku poetyckim Mirona Białoszewskiego

Na stronach internetowego tygodnika „Kultura Liberalna” ukazała się recenzja wznowionego przez Wydawnictwo Ossolineum doktoratu Stanisława Barańczaka Język poetycki Mirona Białoszewskiego.

Premiera Najstarszego ikonostasu cerkwi wołoskiej we Lwowie Mieczysława Gębarowicza

Spisana ciemnym atramentem na grubym pliku pożółkłych kart. Większość z nich, niczym patchwork, posklejana z wykorzystanych już wcześniej skrawków, ze szkicami tekstów dawniejszych na odwrocie […]. To ślad czasu, kiedy o ryzę dobrego papieru było równie trudno jak o sycący obiad – tak o manuskrypcie monografii Mieczysława Gębarowicza pisze autorka opracowania, Agnieszka Gronek.

Premiera rozszerzonej edycji Języka poetyckiego Mirona Białoszewskiego Stanisława Barańczaka

Pierwsze wydanie książki Stanisława Barańczaka ukazało się w 1974 roku w liczbie zaledwie tysiąca egzemplarzy. Wznowienie Języka poetyckiego Mirona Białoszewskiego wypełnia nie tylko wielką lukę na rynku wydawniczym, ale daje też niepowtarzalną okazję do rozmowy o dwóch wybitnych poetach.

Premiera książki Stanisława Barańczaka Język poetycki Mirona Białoszewskiego. Wydanie drugie, rozszerzone w Muzeum Pana Tadeusza

13 listopada, w 70. rocznicę urodzin Stanisława Barańczaka, Wydawnictwo Ossolineum wspólnie z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu zaprasza na wydarzenie poświęcone dwu wybitnym poetom, do którego pretekstem będzie wznowienie przez Wydawnictwo Ossolineum książki Język poetycki Mirona Białoszewskiego, niewydawanej od 40 lat.

Język poetycki Mirona Białoszewskiego. Wydanie drugie, rozszerzone

W listopadzie nakładem Wydawnictwa Ossolineum ukaże się drugie, rozszerzone wydanie monografii Stanisława Barańczaka Język poetycki Mirona Białoszewskiego.

Nauka czytania według Jacka Gutorowa, czyli wywiad z autorem Życia w rozproszonym świetle

Znakomitym przyczynkiem do lektury zbioru esejów Jacka Gutorowa Życie w rozproszonym świetle może się okazać wywiad z autorem, który właśnie pojawił się w internetowym „Dwutygodniku

Nalot na Halberstadt 8 kwietnia 1945 Alexandra Klugego

Książka Alexandra Klugego Nalot na Halberstadt 8 kwietnia 1945 otworzy jesienią serię Z Kraju i ze Świata. Naszym zdaniem to doskonały wstęp do dalszych spotkań z ambitną prozą współczesną w ossolińskim wydaniu.

Inwentarz rękopisów Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Tom XX

Dział Rękopisów Biblioteki Ossolineum nie ma nic do ukrycia, dlatego regularnie publikuje kolejne tomy swojego Inwentarza, informując, co jeszcze znajduje się w ossolińskich zbiorach. Jeden z nich obwieścił swego czasu obecność w archiwaliach Marka Hłaski zarzuconej wersji Sonaty marymonckiej, dziś znanej pod tytułem Wilk, inny wśród manuskryptów Rafała Wojaczka odnotował niepublikowane wiersze i opowiadania poety.

1 ... 13 14 15 16