PL EN

Wielki mag prozy – premiera Kompleksu polskiego i Małej Apokalipsy Tadeusza Konwickiego w serii Biblioteka Narodowa

Konwicki był dla mojego pokolenia pisarzy wielkim magiem prozy, takim wcieleniem Guślarza z Dziadów Mickiewicza, jednym z ostatnich polskich pisarzy o tak wielkim autorytecie – mówił Paweł Huelle. Trudno wyobrazić sobie kształt polskiej kultury drugiej połowy XX wieku bez twórczości Tadeusza Kownickiego. Od dziś Kompleks polski oraz Małą Apokalipsę przeczytać możecie w wydaniu z serii BN!

Lektury, do których się wraca – książki W.G. Sebalda w 2021 roku

W 2021 roku seria Sebald powiększy się o dwa następne tomy – Wyjechali i Czuję. Zawrót głowy – a posłowia do nich napiszą znakomite autorki: Katarzyna Kończal, znawczyni i propagatorka twórczości W.G. Sebalda, oraz Małgorzata Lebda, poetka, fotograficzka i laureatka Nagrody Literackiej Gdynia.

Chełmoński, Fałat, Gierymski, Grottger, Kossak, Malczewski, Wyczółkowski – Rysunki artystów polskich z Muzeum Lubomirskich we Lwowie

W serii Osso Wczoraj i Dziś kilka tygodni temu ukazał się album Rysunki artystów polskich z Muzeum Lubomirskich we Lwowie Anity Soroko. W publikacji znaleźć można reprodukcje rysunków m.in. Juliana Fałata, Maksymiliana Gierymskiego, Artura Grottgera, Juliusza Kossaka, Jana Styki, Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego oraz Józefa Chełmońskiego.

Interesują mnie przede wszystkim powinowactwa z wyboru – nagranie ze spotkania z Arkadiuszem Żychlińskim jest już dostępne!

W październiku w serii Sztuka Czytania ukazała się książka Arkadiusza Żychlińskiego Zwrot przez współczesną. Pryzmaty. 25 lutego odbyło się spotkanie z jej autorem, które poprowadził Paweł Kaczmarski.

Piewca wszystkiego, co ziemskie – zapowiedź książki Jedynie jako krytyk Erica Griffithsa w przekładzie Barbary Kopeć-Umiastowskiej

Eseje Griffithsa to popis błyskotliwości i zarazem lekcja drobiazgowej, wręcz pedantycznej lektury. Krytyk z uwagą przygląda się pozornie mało istotnym szczegółom, by nagle wyczarować z nich całe literackie światy. Nie unika nawet tych tematów, które wydają się banalne: pisze o miłości i o wielkich ideach, o śmierci i cierpieniu, zastanawia się nad związkami śmiechu z lękiem.

A w praktyce? – spotkanie autorskie z Arkadiuszem Żychlińskim

Do środka? Gdzie wszystko – ze wszystkim? Nie za dużo aby tego centryzmu i na dokładkę wszystkiego? Cóż, zadaniem krytyka jest właśnie wprowadzanie podziałów i korekt. Proponowanie pryzmatów. Spojrzeń pod kątem, refrakcji perspektyw. A w praktyce? A co w praktyce, tego dowiecie się Państwo podczas spotkania autorskiego!

Iwaszkiewicz, Lavant, Mickiewicz, Miłobędzka, Różewicz, Sebald – plany wydawnicze na 2021 rok

Co wydamy w 2021 roku? Lista książek, nad którymi pracujemy, jest długa, i choć nie wszystkie planowane na najbliższe miesiące tytuły możemy już zdradzić, chcemy pobudzić Wasze zainteresowanie (i Waszą wyobraźnię), uchylając rąbka tajemnicy!

„Skała czarna i bardzo wysoka” – premiera książki Mówią zbiory. Wykłady ossolińskie 2019–2020

Książka odsłania tajemnice starych druków, manuskryptów, dokumentów kartograficznych, bogato zdobionych tabakierek czy bezcennych złotych monet. Autorki i autorzy tekstów śledzą losy zbiorów w latach tuż po drugiej wojnie światowej, ale też rekonstruują żywą tkankę codzienności, opierając się na fotografiach, plakatach czy ulotkach.

Rok 2020 w Wydawnictwie Ossolineum – podsumowanie

Mimo że w okresie trwania pandemii nie zabrakło nam sił do pracy ani entuzjazmu, to jednak ostrożność i życzliwość wymusiły na nas kilka kompromisów: niektóre książki ukazały się później niż było to planowane, inne dopiero będą miały swoje premiery. Niemniej w ciągu ostatnich miesięcy na półki księgarni trafiło łącznie dziesięć nowych tytułów opatrzonych logotypem Wydawnictwa Ossolineum; przygotowaliśmy także wiele wydań elektronicznych.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Spokoju, radości i dużo czasu na czytanie najlepszej literatury życzy swoim Czytelniczkom i Czytelnikom Redakcja Wydawnictwa Ossolineum. Na te święta przygotowaliśmy specjalne rabaty na wybrane książki. Promocja trwa do 31 grudnia 2021!

1 2 3 ... 19