PL EN

Autobiografia czerwonego Anne Carson w przekładzie Macieja Topolskiego – premiera!

Antyczne opowieści aktualizowane były już w czasach starożytnych. Na przykład świątynia Apollina w Delfach zamawiała nowe ich wersje w celach propagandowych. A czego dokonała Anne Carson? Napisała niezwykłą, jednocześnie czułą i erudycyjną, powieść wierszem o zwyczajnej, po ludzku zwyczajnej, źle wybranej miłości. Pierwszy tom serii poetyckiej Wygłosy jest już dostępny!

Sygnatury Sebalda Katarzyny Kończal – zapowiedź pierwszej polskiej monografii twórczości autora Wyjechali

W.G. Sebald pisarz uznawany jest za jednego z najwybitniejszych literatów drugiej połowy XX wieku – w swoich kunsztownych utworach prozatorskich w wyjątkowo przejmujący sposób dowodził, jak widmo Zagłady i procesów kolonialnych nawiedza (po)nowoczesne społeczności europejskie. Jak dotąd w języku polskim brakowało jednak monografii twórczości niemieckiego pisarza.

Stanisław Lem, Pamiętnik znaleziony w wannie i inne utwory – premiera

Doskonałej próżni – napisanej przez Stanisława Lema antologii tekstów krytycznych poświęconych nieistniejącym książkom – autor Solaris, komentując własny gest artystyczny, pisał: Literatura opowiadała nam dotąd o fikcyjnych postaciach. My pójdziemy o krok dalej: będziemy opisywali fikcyjne książki. Oto szansa odzyskania swobód twórczych, a jednocześnie zaślubiny dwóch sprzecznych duchów – beletrysty i krytyka.

„Wyruszyć w Galaktykę”, czyli Lem w BN-ce

Już w czerwcu w serii Biblioteka Narodowa ukaże się obszerny, liczący tysiąc dwieście stron, wybór prozy Lema. Opracowana przez znawcę tej twórczości, Pawła Majewskiego, edycja zawierać będzie powieści Kongres futurologiczny i Pamiętnik znaleziony w wannie, a także utwory o charakterze apokryficznym. Czytelniczki i czytelnicy znajdą tu zbiory prezentujące omówienia nieistniejących książek: Doskonałą próżnię, Wielkość urojoną, Prowokację i Bibliotekę XXI wieku oraz jedną z najbardziej zaskakujących próz pisarza, Golema XIV.

Książka, która mówi „nie” – zapowiedź zbioru Wojna powietrzna i literatura W.G. Sebalda

Ponad sto miast obróconych w ruinę i około sześciuset tysięcy ofiar cywilnych – taki jest bilans alianckich nalotów dywanowych z lat 1943–1945, będących jedną z najtrwalszych traum społeczeństwa niemieckiego, która została niemal zupełnie przemilczana. Zbiór Wojna powietrzna i literatura ukaże się w tłumaczeniu Małgorzaty Łukasiewicz i z posłowiem Tomasza Szerszenia już w drugiej połowie maja.

Wygłosy – zapowiedź nowej serii Wydawnictwa Ossolineum

Dziś, w Światowy Dzień Poezji, zapowiadamy nową serię wydawniczą. A skoro właśnie dziś, to dlatego, że prezentować w niej będziemy przekłady tomów poetyckich współczesnych pisarek i pisarzy w jakiś sposób „źle obecnych” w naszym kraju: niedostatecznie reprezentowanych lub dotąd nietłumaczonych na język polski. Pierwsza książka w serii – Autobiografia czerwonego. Powieść wierszem Anne Carson – ukaże się już w maju w przekładzie Macieja Topolskiego i z posłowiem Julii Fiedorczuk.

Słowa solidarności do narodu ukraińskiego

Wobec napaści Rosji na Ukrainę i jej dążeń do wcielenia Ukrainy do Federacji Rosyjskiej kierujemy do narodu ukraińskiego słowa solidarności ze strony Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Będziemy robić wszystko, aby społeczeństwo polskie aktywnie włączyło się w działania zmierzające do zapewnienia Ukrainie suwerenności. W tych trudnych chwilach jesteśmy z Wami.

Jedynie jako krytyk i blisko z daleka. listy 1970–2003 – nowości Wydawnictwa Ossolineum

Pod koniec ubiegłego roku na księgarniane półki trafiły dwa nowe tytuły Wydawnictwa Ossolineum: blisko z daleka. listy 1970–2003 Marii i Tymoteusza Karpowiczów oraz Andrzeja Falkiewicza i Krystyny Miłobędzkiej, a także Jedynie jako krytyk Erica Griffithsa w tłumaczeniu Barbary Kopeć-Umiastowskiej, z posłowiem Jacka Gutorowa. Obie publikacje dostępne są zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej!

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Wszystkim naszym Czytelniczkom i Czytelnikom życzymy spokojnych i radosnych Świąt, a w Nowym Roku – pomyślności i wielu okazji do sięgnięcia po inspirującą literaturę!

29. Wrocławskie Targi Dobrych Książek!

W dniach 2–5 grudnia w Hali Stulecia we Wrocławiu odbywają się 29.Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w tym wydarzeniu i do odwiedzenia nas na naszym stoisku. Zawsze cieszymy się, mogąc spotkać się z Czytelniczkami i Czytelnikami. Do zobaczenia na stoisku nr 53!

1 2 3 ... 21