PL EN

Wygłosy – zapowiedź nowej serii Wydawnictwa Ossolineum

Dziś, w Światowy Dzień Poezji, zapowiadamy nową serię wydawniczą. A skoro właśnie dziś, to dlatego, że prezentować w niej będziemy przekłady tomów poetyckich współczesnych pisarek i pisarzy w jakiś sposób „źle obecnych” w naszym kraju: niedostatecznie reprezentowanych lub dotąd nietłumaczonych na język polski. Pierwsza książka w serii – Autobiografia czerwonego. Powieść wierszem Anne Carson – ukaże się już w maju w przekładzie Macieja Topolskiego i z posłowiem Julii Fiedorczuk.

Słowa solidarności do narodu ukraińskiego

Wobec napaści Rosji na Ukrainę i jej dążeń do wcielenia Ukrainy do Federacji Rosyjskiej kierujemy do narodu ukraińskiego słowa solidarności ze strony Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Będziemy robić wszystko, aby społeczeństwo polskie aktywnie włączyło się w działania zmierzające do zapewnienia Ukrainie suwerenności. W tych trudnych chwilach jesteśmy z Wami.

Jedynie jako krytyk i blisko z daleka. listy 1970–2003 – nowości Wydawnictwa Ossolineum

Pod koniec ubiegłego roku na księgarniane półki trafiły dwa nowe tytuły Wydawnictwa Ossolineum: blisko z daleka. listy 1970–2003 Marii i Tymoteusza Karpowiczów oraz Andrzeja Falkiewicza i Krystyny Miłobędzkiej, a także Jedynie jako krytyk Erica Griffithsa w tłumaczeniu Barbary Kopeć-Umiastowskiej, z posłowiem Jacka Gutorowa. Obie publikacje dostępne są zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej!

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Wszystkim naszym Czytelniczkom i Czytelnikom życzymy spokojnych i radosnych Świąt, a w Nowym Roku – pomyślności i wielu okazji do sięgnięcia po inspirującą literaturę!

29. Wrocławskie Targi Dobrych Książek!

W dniach 2–5 grudnia w Hali Stulecia we Wrocławiu odbywają się 29.Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w tym wydarzeniu i do odwiedzenia nas na naszym stoisku. Zawsze cieszymy się, mogąc spotkać się z Czytelniczkami i Czytelnikami. Do zobaczenia na stoisku nr 53!

Maria Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Andrzej Falkiewicz, Krystyna Miłobędzka, blisko z daleka. listy 1970–2003 – zapowiedź książki w opracowaniu Jarosława Borowca i z posłowiem Joanny Orskiej

Sto siedemdziesiąt cztery listy zebrane w tomie blisko z daleka są świadectwem przyjaźni i oddania, pomostem rozpiętym między dwoma kontynentami. Korespondencja Marii i Tymoteusza Karpowiczów oraz Andrzeja Falkiewicza i Krystyny Miłobędzkiej ukaże się z okazji setnej rocznicy urodzin Karpowicza.

Premiera tomu z serii Biblioteka Narodowa – Wybór poezji Jarosława Iwaszkiewicza, w opracowaniu Radosława Romaniuka

Wszystko, co piszę, jest w jakimś sensie poezją. I dlatego mówię, że jestem przede wszystkim poetą – wyznał Jarosław Iwaszkiewicz. Być może właśnie przez ten pryzmat warto odczytywać całą bogatą twórczość autora Muzyki wieczorem. Premierowy tom stanowi  kompleksowy przekrój twórczości lirycznej Iwaszkiewicza, począwszy od juweniliów po teksty ostatnie.

Czuję. Zawrót głowy W.G. Sebalda w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz, z posłowiem Małgorzaty Lebdy – premiera

To książka przyprawiająca o zawrót głowy, a ten – jak pisze w posłowiu Małgorzata Lebda – pojawia się każdorazowo pod wpływem silnych bodźców, każdorazowo prowadzi do niego patrzenie, przyglądanie się czemuś, najwyższy stan skupienia, wzmożona praca myśli. Świat napiera, rozpala, rozsadza głowę, doprowadza do zawrotów. Zbiór Czuję. Zawrót głowy W.G. Sebalda jest już dostępny!

O Sebaldzie na Festiwalu Conrada – zapowiedź seminarium sebaldowskiego

Już w niedzielę, 17 października o godzinie 15.00 w ramach programu towarzyszącego Festiwalu Conrada odbędzie się (online) seminarium poświęcone twórczości W.G. Sebalda! Podczas wydarzenia wystapią współpracownik autora Uwe Schütte, tłumaczka Małgorzata Łukasiewicz, badaczka Katarzyna Kończal oraz poetka Małgorzata Lebda. Serdecznie polecamy!

Pisarz, pisząc o sobie samym, pisze również o innych – premiera Wyboru prozy Tadeusza Różewicza w serii Biblioteka Narodowa

Dziewiątego października obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza. Z tej okazji do rąk Czytelniczek i Czytelników trafia dziś nowy tom z serii Biblioteka Narodowa, w opracowaniu Wojciecha Browarnego, prezentujący najciekawszą i najbardziej reprezentatywną część dorobku prozatorskiego pisarza.

1 2 3 ... 21