PL EN

Weź ten walc, tylko nie mów nikomu – premiera Wierszy i wykładów Federica Garcíi Lorki w serii Biblioteka Narodowa

2019-06-28

Allen Ginsberg bohaterami Supermarketu w Kalifornii ze słynnego tomu Skowyt i inne wiersze czyni Walta Whitmana i Federica Garcíę Lorcę. Leonard Cohen nie tylko pisze pieśni do wierszy Hiszpana, ale także nadaje swojej córce imię na jego cześć. Edward Hirsch w esejach i wykładach komentuje twórczość autora Romanc cygańskich oraz innych poetów przy pomocy opisanego przez Lorcę pojęcia duende

Audycje historyczne i kulturalne – premiera czwartego tomu Dokumentów i materiałów do Dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa

2019-06-06

Dziś, 6 czerwca, w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich były prezydent Niemiec Joachim Gauck odebrał Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego, przyznawaną za „budowę pojednania europejskiego w duchu prawdy i sprawiedliwości”. Dziś też odbywa się premiera książki Audycje historyczne i kulturalne Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w latach 1952–1975 autorstwa Rafała Habielskiego, czwartego tomu Dokumentów i materiałów do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

„Nike”, Gdynia, Najpiękniejsze Książki Roku – nagrody, nominacje i wyróżnienia dla książek Wydawnictwa Ossolineum

2019-05-29

W ostatnich tygodniach wydane przez nas książki święcą kolejne tryumfy! Ledwie ochłonęliśmy po przyznaniu Nagród Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, a już dowiedzielismy się o kolejnych nominacjach i wyróżnieniach.

Premiera Blizn. Esejów Grzegorza Jankowicza

2019-05-24

Już dziś seria Sztuka Czytania powiększa się o kolejny tom! Blizny. Eseje Grzegorza Jankowicza są brawurową, pełną nieoczywistych spostrzeżeń opowieścią o literaturze i filozofii: od Melville’a do Bärfussa, od Kafki do Sosnowskiego. Jednocześnie książkę można czytać jako niezwykły zapis doświadczenia będącego udziałem nas wszystkich: zranienia literaturą. Zranienia, które ukształtowało i nadal kształtuje czytelniczki i czytelników, pozostawiając po sobie kolejne lekturowe blizny.

Korespondencja Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Edwarda Raczyńskiego już w sprzedaży

2019-05-10

Premiera kolejnej  książki z cyklu Dokumenty i materiały do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa pod redakcją Rafała Habielskiego już dzisiaj! Trzeci tom zbiera całą zachowaną korespondencję Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Edwardem Raczyńskim.

Demon ruchu… Joanny Majewskiej nominowany do Nagrody „Nowej Fantastyki”

2019-04-29

Książka Demon ruchu, duch czasu, widma miejsc. Fantastyczny Grabiński i jego świat Joanny Majewskiej została nominowana do Nagrody „Nowej Fantastyki” w kategorii Polska Książka Roku. Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród odbędzie się 25 maja, podczas Warszawskich Targów Książki. Trzymamy kciuki!

Język wytrącony z kolein banału – nagroda im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego dla Marcina Szustra za przekład Ostępów nocy Djuny Barnes

2019-04-15

12 kwietnia odbyła się gala wręczenia Nagród Prezydenta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Laureatem nagrody za przekład jednego dzieła został Marcin Szuster, tłumacz niezwykłej powieści Ostępy nocy Djuny Barnes, która ukazała się nakładem naszego Wydawnictwa jesienią 2018 roku

Musimy porozmawiać o kanonie – zapraszamy na spotkania autorskie

2019-03-06

Już w przyszłym tygodniu odbędą się dwa spotkania poświęcone wydanym przez nas książkom. Od momentu powołania nowych serii wydawniczych jednym z naszych celów stało się ożywienie dyskusji dotyczącej kanonu literatury polskiej i światowej. Chyba żadne z naszych dotychczasowych książek nie podważają przyjętej narracji o historii literatury w sposób bardziej wyrazisty niż  Ostępy nocy Djuny Barnes oraz eseje Jerzego Jarniewicza pt. Tłumacz między innymi.

Ściśle poufne, czyli kolejne tomy Dokumentów i materiałów do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa

2019-02-14

Już wkrótce nakładem naszego Wydawnictwa ukażą się dwa kolejne tomy cyklu Dokumenty i materiały do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa pod redakcją Rafała Habielskiego! Czterotomowa publikacja prezentuje historię i program Rozgłośni z czasów, kiedy kierował nią Jan Nowak-Jeziorański.

Podsumowanie roku 2018

2019-01-14

Pierwsze dwa tygodnie 2019 roku już za nami. W Wydawnictwie Ossolineum nie zdążyliśmy jeszcze ochłonąć po gorącym okresie przedświątecznym i premierach najnowszych książek, a już przygotowujemy katalog na następne miesiące, zlecamy prace nad kolejnymi tomami. Motywują nas nie tylko nadchodzące premiery, ale też niesłabnące zainteresowanie tytułami wydanymi w roku 2018! Dlatego dziś, zanim zrobimy kolejny krok w przyszłość Wydawnictwa, chcielibyśmy raz jeszcze spojrzeć w przeszłość.

1 2 3 ... 14