PL EN

Niemieccy słuchacze! Thomasa Manna już w sprzedaży

2018-09-12

Jesienią 1940 roku rozgłośnia BBC zwróciła się do autora Czarodziejskiej góry, by za pośrednictwem stacji komentował wydarzenia toczącej się wojny i próbował wpłynąć na niemiecką opinię publiczną. Przez pięć kolejnych lat, raz w miesiącu, przebywający w Ameryce pisarz przemawiał do tych mieszkańców Niemiec i innych krajów Europy, którzy mieli możliwość i odwagę go słuchać.

Nasze najbliższe premiery

2018-09-06

Wydawnictwo Ossolineum pracuje pełną parą! W ciągu nadchodzących czterech miesięcy planujemy wydanie aż dziewięciu nowych tytułów. Wśród naszych najbliższych premier znajdą się książki Djuny Barnes, Zbigniewa Herberta, Franza Kafki, Thomasa Manna, Zofii Nałkowskiej, Marjorie Perloff i Lore Segal.

Tłumacz między innymi – premiera książki Jerzego Jarniewicza

2018-09-04

Tłumacz między innymi. Szkice o przekładach, językach i literaturze już w sprzedaży! W dwudziestu pięciu znakomitych esejach Jerzy Jarniewicz stawia wiele nieoczywistych pytań, m.in o prawo tłumacza do kłamstwa i o sens przekładania na współczesną polszczyznę dawnej literatury polskiej. Przede wszystkim jednak zastanawia się, czy tłumaczenie literackie... jest w ogóle możliwe.

Nie tylko książki. Ossolińskie kolekcje i ich opiekunowie już w sprzedaży!

2018-08-29

Opowieści o zbiorach snują tu pracownicy poszczególnych działów. W tomie prześledzić można historię najważniejszych zasobów Ossolineum: rękopisów, starych druków, książek i czasopism XIX, XX i XXI wieku, dokumentów życia społecznego, map, dzieł sztuki, numizmatów i medali, a także materiałów powstałych dzięki nowym technologiom – mikrofilmów i dokumentów cyfrowych.

Pozór malowidła – premiera Album kwiatowego Elizy Orzeszkowej

2018-08-22

Okres wakacyjny powoli dobiega końca, ale dla tych, którzy chcą zatrzymać na dłużej kawałek lata, przygotowaliśmy specjalną publikację. Już dziś na księgarniane półki trafią egzemplarze Album kwiatowego Elizy Orzeszkowej ze wstępem Magdaleny Joncy oraz komentarzem botanicznym Zbigniewa Mirka.

Album kwiatowe Elizy Orzeszkowej już w sierpniu!

2018-07-13

Nad Niemnem, Wśród kwiatów, Przed własnym progiem, Wesele Wiesiołka, Dziurdzowie, Cham – to najbardziej znane, lecz nie jedyne utwory, w których pisarka wykorzystała szczegółową wiedzę o florze Grodzieńszczyzny. Jej zainteresowania botaniczne miały bezpośredni związek z twórczością literacką.

Zapraszamy na praktyki!

2018-06-29

Zakład Narodowy im. Ossolińskich zaprasza studentów na praktyki w Wydawnictwie Ossolineum! W naszej oficynie pracują specjaliści branży wydawniczej, którzy chętnie podzielą się z Wami swoim doświadczeniem. Będziecie mogli zobaczyć, jak powstaje książka, a dzięki współpracy z innymi działami ZNiO zrozumiecie, na czym polega wyjątkowość Ossolineum.

Wybór poezji Zbigniewa Herberta w BN już jesienią!

2018-06-25

28 lipca 2018 roku minie dwadzieścia lat od śmierci Zbigniewa Herberta – jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, którego twórczość jest stale tłumaczona, publikowana i czytana na całym świecie. A już jesienią w serii Biblioteka Narodowa ukaże się Wybór poezji Herberta ze Wstępem i w opracowaniu Małgorzaty Mikołajczak.

Czwarta powieść Berenta w serii Biblioteka Narodowa – premiera

2018-06-19

Fachowiec nie jest książką wyłącznie o upadku ideałów, jak czasem się sądzi. Kreując postać głównego bohatera – uwiedzionego postępowymi doktrynami, dobrze zapowiadającego się literata, który postanawia podjąć pracę w fabryce, by wytwarzać użyteczne wszystkim przedmioty – Berent pokazuje, jak ważne jest poznanie i zrozumienie siebie.

Na początku było zdumienie – spotkanie z Joanną Majewską, Maciejem Płazą i Robertem Dudzińskim

2018-05-30

Wydawnictwo Ossolineum wraz z Muzeum Pana Tadeusza zapraszają na spotkanie poświęcone książce Demon ruchu, duch czasu, widma miejsc. Fantastyczny Grabiński i jego świat, które odbędzie się 13 czerwca o godz. 17.00. O twórczości i biografii lwowskiego fantasty, początkach współczesnej noweli gotyckiej oraz znaczeniu Grabińskiego dla literatury polskiej rozmawiać będą: autorka tomu Joanna Majewska, prozaik i tłumacz Maciej Płaza oraz znawca kultury popularnej Robert Dudziński.

1 2 3 ... 12