PL EN

Sztuka czytania według W.G. Sebalda – przedpremiera Opisu nieszczęścia. Esejów o literaturze w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz

Opis nieszczęścia. Eseje o literaturze W.G. Sebalda w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz i z posłowiem Arkadiusza Żychlińskiego jest już dostępny w przedsprzedaży. Z tej okazji przygotowaliśmy też dla Państwa niespodziankę: do dnia premiery, która odbędzie się 28 stycznia, wszystkie książki z serii Sztuka Czytania (w tym eseje Sebalda) można zamawiać w promocyjnej cenie.

Podsumowanie roku 2019

Mija kolejny rok – to najlepszy moment, by nieco ochłonąć po ciężkiej wielomiesięcznej pracy i podsumować to, co udało nam się w tym czasie zrobić.  W 2019 roku we wszystkich sześciu seriach Wydawnictwa Ossolineum ukazały się nowe tytuły, które nie tylko były chętnie czytane, ale też doczekały się wielu dyskusji i omówień na łamach czasopism, blogów, w programach radiowych i telewizyjnych. Cieszy nas także Wasze zainteresowanie okazywane na portalach społecznościowych, spotkaniach autorskich i podczas targów książek.

Myśl wcale szczęśliwa… – premiera tomu Muzeum Lubomirskich 1823–1940. Zbiór malarstwa Beaty Długajczyk i Leszka Machnika

Już dziś do sprzedaży trafia pionierska monografia pierwszego muzeum publicznego w Galicji – Muzeum Lubomirskich we Lwowie! Autorzy przyglądają się nie tylko zbiorom malarstwa, ale też księgom inwentarzowym, katalogom, warunkom przechowywania kolekcji czy metodom konserwacji. Słowem: podpatrują funkcjonowanie muzeum także „od kuchni”.

Tego kraju jestem piekielnie ciekaw – premiera Wyboru pism Kazimierza Wyki w serii Biblioteka Narodowa

Wydawnictwo Ossolineum nie zwalnia kroku! W najbliższych tygodniach nakładem naszej oficyny ukaże się kolejnych pięć książek papierowych i aż jedenaście e-booków. A już dziś swoją premierę ma długo wyczekiwany Wybór pism Kazimierza Wyki ze Wstępem i w opracowaniu Pawła Mackiewicza. To blisko tysiąc stron krytycznoliterackich pasaży, pełnych niespotykanej erudycji, śmiałych tez i – co nie mniej ważne – lekkości.

„Żadnej powolności” – premiera Trzech opowieści Césara Airy w serii Z Kraju i ze Świata

Czym się może zakończyć wyprawa ojca i syna na lody w Rosario w latach pięćdziesiątych i co czeka argentyńskiego pisarza na stypendium w Warszawie trzy dekady później? Co połączy niefortunnego literata z japońskim zabójcą i dlaczego nie należy rozmawiać z nieznajomymi, gdy się jest nastolatką z Buenos Aires i wraca do domu inną drogą niż zwykle? Każda próba parafrazy czy streszczenia musi zakończyć się fiaskiem.

Na daleką metę obliczona… – stulecie serii Biblioteka Narodowa

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że każdy czytający Polak i każda czytająca Polka zna charakterystyczne białe książki z secesyjnym wieńcem na okładce i że niemal wszyscy miłośnicy literatury przynajmniej raz w życiu trzymali w ręku jeden z sześciuset pięciu wydanych dotychczas tomików BN. W roku 2019 mija sto lat od powstania serii, która w ciągu ostatnich dziesięcioleci wydawana była nieprzerwanie: najpierw w Krakowie, następnie we Lwowie, a po wojnie, aż do dziś, we Wrocławiu.

„Pan Tadeusz” – poemat metafizyczny Jana Tomkowskiego – premiera!

Czy dziś jeszcze można Pana Tadeusza czytać jako Księgę? I czy kiedy rozmawiamy o Księdze, mamy na myśli to samo, co miał na myśli twórca, Księgę pisząc? A może słowa „książka” i „księga” zlały się w jedno? Na te i na wiele innych pytań dotyczących Mickiewiczowskiej epopei odpowiada Tomkowski w zbiorze esejów, który już dzisiaj trafia na księgarniane półki!

Cztery dramaty Cypriana Norwida w serii Biblioteka Narodowa już w księgarniach!

Premiera najnowszego tomu z serii Biblioteka Narodowa – Czterech dramatów Cypriana Norwida ze Wstępem i w opracowaniu Kazimierza Brauna – już dzisiaj! Edycja zawiera sztuki pełnospektalowe, napisane przez dojrzałego poetę i myśliciela uważanego za jednego z prekursorów polskiej literatury modernistycznej.

Ofiary „filmoznawczej rzeźni” – Rockefellerowie i Marks nad Warszawą. Polskie filmy fabularne wobec transformacji gospodarczej Michała Piepiórki już w sprzedaży!

W swojej nowatorskiej, przenikliwej i napisanej z prawdziwą pasją monografii Michał Piepiórka analizuje zarówno fabuły uznane, jak i popadające w zapomnienie. Często to właśnie te drugie – ofiary tzw. filmoznawczej rzeźni – mówią nam o Polsce, także dzisiejszej, rzeczy nowe i zaskakujące.

Zabytkowe dokumenty uwierzytelnione pieczęciami. Konserwacja i badania – premiera w serii Osso Wczoraj i Dziś

Amerykański konserwator malarstwa John Brealey powiedział kiedyś, że konserwacja jest działalnością, w której człowiek jest zawsze przygnębiony osiągniętym wynikiem. Można zastanawiać się, dlaczego tak surowo ocenił zawód pozwalający zabytkom przedłużyć swoje trwanie i odzyskać dawny blask – pisze Katarzyna Kroczak we wstępie do książki.

1 2 3 ... 15