PL EN

Walka na falach eteru – premiera książki Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa w latach 1950–1975

2018-11-08

Rafał Habielski i Paweł Machcewicz ukazują wszystkie najważniejsze aspekty fenomenu RWE: okoliczności polityczne, cele i metody, poglądy zespołu oraz ograniczenia. Monografię uzupełniają nieznane szerzej dokumenty z postulatami strony amerykańskiej, które w niezwykle ciekawy sposób obrazują determinację Nowaka świadomego skali możliwości i zadań Radia.

Ostrze ironii Marjorie Perloff w Wydawnictwie Ossolineum – premiera!

2018-10-30

Do grona autorów Wydawnictwa Ossolineum dołącza jedna z najwybitniejszych krytyczek literackich ostatniego półwiecza, urodzona w Wiedniu amerykanka Marjorie Perloff. W serii Sztuka Czytania ukazuje się właśnie tom Ostrze ironii. Modernizm w cieniu monarchii habsburskiej – błyskotliwa, zaskakująco aktualna i osobista opowieść o sześciu twórcach, których połączyło doświadczenie rozpadu Austro-Węgier.

Pan Cogito a Biblioteka Narodowa

2018-10-25

Upadają mocarstwa, zmieniają się ustroje, przemijają literackie mody – głos Herberta w całym tym zamęcie nie przestaje mówić o nas samych rzeczy niezmiernie ważnych – pisał Stanisław Barańczak o twórczości Zbigniewa Herberta. Trudno o lepszą i bardziej trafną charakterystykę poezji autora Struny światła.

Premiera Wyboru poezji Zbigniewa Herberta w serii Biblioteka Narodowa już dzisiaj!

Musi być przecież jakaś Granica – premiera w serii Biblioteka Narodowa

2018-10-09

Premiera Granicy Zofii Nałkowskiej ze Wstępem Hanny Kirchner już dzisiaj! Autorka opracowania zauważa złożoność powieści, rozważania filozoficzne bohaterek i bohaterów czy niezwykle ciekawe – wciąż jeszcze często pomijane w interpretacjach – wątki feministyczne; podkreśla niesłabnącą aktualność dzieła, o którym Czesław Miłosz pisał z zachwytem: Cała myśl autorki doszła w tej powieści do szczytu.

Spotkania z Jerzym Jarniewiczem

2018-10-03

W najbliższym czasie odbędą się trzy spotkania poświęcone Tłumaczowi między innymi. Szkicom o przekładach, językach i literaturze – najnowszej książce Jerzego Jarniewicza, która ukazała się nakładem naszego Wydawnictwa na początku września.

Niemieccy słuchacze! Thomasa Manna już w sprzedaży

2018-09-12

Jesienią 1940 roku rozgłośnia BBC zwróciła się do autora Czarodziejskiej góry, by za pośrednictwem stacji komentował wydarzenia toczącej się wojny i próbował wpłynąć na niemiecką opinię publiczną. Przez pięć kolejnych lat, raz w miesiącu, przebywający w Ameryce pisarz przemawiał do tych mieszkańców Niemiec i innych krajów Europy, którzy mieli możliwość i odwagę go słuchać.

Nasze najbliższe premiery

2018-09-06

Wydawnictwo Ossolineum pracuje pełną parą! W ciągu nadchodzących czterech miesięcy planujemy wydanie aż dziewięciu nowych tytułów. Wśród naszych najbliższych premier znajdą się książki Djuny Barnes, Zbigniewa Herberta, Franza Kafki, Thomasa Manna, Zofii Nałkowskiej, Marjorie Perloff i Lore Segal.

Tłumacz między innymi – premiera książki Jerzego Jarniewicza

2018-09-04

Tłumacz między innymi. Szkice o przekładach, językach i literaturze już w sprzedaży! W dwudziestu pięciu znakomitych esejach Jerzy Jarniewicz stawia wiele nieoczywistych pytań, m.in o prawo tłumacza do kłamstwa i o sens przekładania na współczesną polszczyznę dawnej literatury polskiej. Przede wszystkim jednak zastanawia się, czy tłumaczenie literackie... jest w ogóle możliwe.

Nie tylko książki. Ossolińskie kolekcje i ich opiekunowie już w sprzedaży!

2018-08-29

Opowieści o zbiorach snują tu pracownicy poszczególnych działów. W tomie prześledzić można historię najważniejszych zasobów Ossolineum: rękopisów, starych druków, książek i czasopism XIX, XX i XXI wieku, dokumentów życia społecznego, map, dzieł sztuki, numizmatów i medali, a także materiałów powstałych dzięki nowym technologiom – mikrofilmów i dokumentów cyfrowych.

Pozór malowidła – premiera Album kwiatowego Elizy Orzeszkowej

2018-08-22

Okres wakacyjny powoli dobiega końca, ale dla tych, którzy chcą zatrzymać na dłużej kawałek lata, przygotowaliśmy specjalną publikację. Już dziś na księgarniane półki trafią egzemplarze Album kwiatowego Elizy Orzeszkowej ze wstępem Magdaleny Joncy oraz komentarzem botanicznym Zbigniewa Mirka.

1 2 3 ... 12