PL EN

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Wszystkim naszym Czytelniczkom i Czytelnikom życzymy spokojnych i radosnych Świąt, a w Nowym Roku – pomyślności i wielu okazji do sięgnięcia po inspirującą literaturę!

29. Wrocławskie Targi Dobrych Książek!

W dniach 2–5 grudnia w Hali Stulecia we Wrocławiu odbywają się 29.Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w tym wydarzeniu i do odwiedzenia nas na naszym stoisku. Zawsze cieszymy się, mogąc spotkać się z Czytelniczkami i Czytelnikami. Do zobaczenia na stoisku nr 53!

Maria Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Andrzej Falkiewicz, Krystyna Miłobędzka, blisko z daleka. listy 1970–2003 – zapowiedź książki w opracowaniu Jarosława Borowca i z posłowiem Joanny Orskiej

Sto siedemdziesiąt cztery listy zebrane w tomie blisko z daleka są świadectwem przyjaźni i oddania, pomostem rozpiętym między dwoma kontynentami. Korespondencja Marii i Tymoteusza Karpowiczów oraz Andrzeja Falkiewicza i Krystyny Miłobędzkiej ukaże się z okazji setnej rocznicy urodzin Karpowicza.

Premiera tomu z serii Biblioteka Narodowa – Wybór poezji Jarosława Iwaszkiewicza, w opracowaniu Radosława Romaniuka

Wszystko, co piszę, jest w jakimś sensie poezją. I dlatego mówię, że jestem przede wszystkim poetą – wyznał Jarosław Iwaszkiewicz. Być może właśnie przez ten pryzmat warto odczytywać całą bogatą twórczość autora Muzyki wieczorem. Premierowy tom stanowi  kompleksowy przekrój twórczości lirycznej Iwaszkiewicza, począwszy od juweniliów po teksty ostatnie.

Czuję. Zawrót głowy W.G. Sebalda w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz, z posłowiem Małgorzaty Lebdy – premiera

To książka przyprawiająca o zawrót głowy, a ten – jak pisze w posłowiu Małgorzata Lebda – pojawia się każdorazowo pod wpływem silnych bodźców, każdorazowo prowadzi do niego patrzenie, przyglądanie się czemuś, najwyższy stan skupienia, wzmożona praca myśli. Świat napiera, rozpala, rozsadza głowę, doprowadza do zawrotów. Zbiór Czuję. Zawrót głowy W.G. Sebalda jest już dostępny!

O Sebaldzie na Festiwalu Conrada – zapowiedź seminarium sebaldowskiego

Już w niedzielę, 17 października o godzinie 15.00 w ramach programu towarzyszącego Festiwalu Conrada odbędzie się (online) seminarium poświęcone twórczości W.G. Sebalda! Podczas wydarzenia wystapią współpracownik autora Uwe Schütte, tłumaczka Małgorzata Łukasiewicz, badaczka Katarzyna Kończal oraz poetka Małgorzata Lebda. Serdecznie polecamy!

Pisarz, pisząc o sobie samym, pisze również o innych – premiera Wyboru prozy Tadeusza Różewicza w serii Biblioteka Narodowa

Dziewiątego października obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza. Z tej okazji do rąk Czytelniczek i Czytelników trafia dziś nowy tom z serii Biblioteka Narodowa, w opracowaniu Wojciecha Browarnego, prezentujący najciekawszą i najbardziej reprezentatywną część dorobku prozatorskiego pisarza.

Mówiąc „pisarz”, myślę o pisaniu prozy – zapowiedź premiery i spotkania wokół książki Wybór prozy Tadeusza Różewicza

12 października 2021 ukaże się tom z serii Biblioteka Narodowa – Wybór prozy Tadeusza Różewicza, ze Wstępem i w opracowaniu Wojciecha Browarnego. Tego samego dnia zapraszamy na spotkanie w ossolińskim Muzeum Pana Tadeusza, podczas którego o pisarzu i jego twórczości rozmawiać będą: Wojciech Browarny, Marian Kisiel i Andrzej Zawada.

„Precyzyjny splot różnych głosów”, czyli nagranie spotkania z Małgorzatą Łukasiewicz, Pauliną Małochleb i Piotrem Pazińskim

17 września o godzinie 18.00 we wrocławskim Klubie Proza odbyło się spotkanie poświęcone najnowszej książce z serii Z Kraju i ze Świata – wyborowi próz Christine Lavant, zatytułowanemu Historia zapisana na drzwiach i dwie inne opowieści. Zapraszamy do obejrzenia nagrania z dyskusji.

Rzucając kamieniami w milczące anioły – premiera Historii zapisanej na drzwiach i dwóch innych opowieści Christine Lavant w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz

Historia zapisana na drzwiach i dwie inne opowieści Christine Lavant to – jak zauważał Adam Lipszyc – książeczka niewielka, lecz niezwykle intensywna, całkowicie wolna od pseudoliterackiej paplaniny, opowiadactwa czy opisywactwa. To znowu literatura w stanie czystym. Premiera tomu już dzisiaj!

1 2 3 4 ... 22