PL EN

Zapowiedź Niemieckich słuchaczy! Thomasa Manna

2018-05-28

Niemieccy słuchacze! Mówi do was niemiecki pisarz, którego twórczość i osobę wasi władcy skazali na wygnanie i którego książki, nawet gdy traktują o czymś najbardziej niemieckim – na przykład o Goethem – mogą przemawiać tylko do obcych, wolnych narodów w ich języku, dla was zaś muszą pozostać nieme i nieznane.

 

Tymi słowami Thomas Mann rozpoczął cykl emitowanych przez BBC w latach 1940–1945 audycji radiowych, w których próbował odwieść Niemców od fascynacji Hitlerem. Przemawiając do rodaków, w pewnym sensie poruszał te same zagadnienia, które zajmowały go podczas pracy nad Doktorem Faustusem – szukał odpowiedzi na pytania o przyczyny nazizmu i zastanawiał się nad tożsamością narodu niemieckiego. Sięgał jednak do zupełnie innych rejestrów języka.

 

Książka Niemieccy słuchacze! stanowi znakomite uzupełnienie twórczości beletrystycznej Manna. Prowokuje do pytań o rolę literatury i twórcy w przestrzeni społecznej. Pytań ciekawych tym bardziej, że autor Czarodziejskiej góry przez całe życie bronił swojego statusu jako „pisarza apolitycznego”.

 

Niemieccy słuchacze! Przemówienia radiowe z lat 1940–1945 w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz i z posłowiem Michała Głowińskiego ukażą się nakładem Wydawnictwa Ossolineum we wrześniu 2018 roku.

 

Publikacja przygotowana we współpracy z Nowym Teatrem.

Wróć