PL EN

Na początku było zdumienie – spotkanie z Joanną Majewską, Maciejem Płazą i Robertem Dudzińskim

2018-05-30

Wydawnictwo Ossolineum wraz z Muzeum Pana Tadeusza zapraszają na spotkanie poświęcone książce Demon ruchu, duch czasu, widma miejsc. Fantastyczny Grabiński i jego świat, które odbędzie się 13 czerwca o godz. 17.00. O twórczości i biografii lwowskiego fantasty, początkach współczesnej noweli gotyckiej oraz znaczeniu Grabińskiego dla literatury polskiej rozmawiać będą: autorka tomu Joanna Majewska, prozaik i tłumacz Maciej Płaza oraz znawca kultury popularnej Robert Dudziński.

 

Kiedy w mroźną sobotę 26 lutego 1887 roku w Kamionce Strumiłowej przyszedł na świat Stefan Grabiński, nie wydarzyło się nic niezwykłego. Narodzinom polskiego fantasty nie towarzyszyły żadne nadzwyczajne fenomeny. W lutym tego roku można było co prawda zaobserwować częściowe zaćmienie Księżyca, ale nastąpiło ono osiemnaście dni wcześniej i było widzialne tylko „w Ameryce, na Oceanie Wielkim, w Australii i na wschodnich wybrzeżach Azji”. […] Tymczasem jeden z ostatnich dni lutego upłynął najzupełniej zwyczajnie i pewnie nie zapisałby się wcale w świadomości potomnych, gdyby nie fakt narodzin przyszłego autora Demona ruchu. (fragment)

 

13 czerwca 2018, godz. 17.00

Na początku było zdumienie – rozmowa z udziałem Joanny Majewskiej i Macieja Płazy. Prowadzenie Robert Dudziński.     

 

Muzeum Pana Tadeusza

Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Kamienica pod Złotym Słońcem

Wrocław, Rynek 6

 

Wstęp bezpłatny. Zapraszamy!

 

Joanna Majewska – doktor nauk humanistycznych, absolwentka Wydziału Polonistyki UW i l’UFR d’Études slaves de la Faculté des Lettres de Sorbonne Université. Adiunkt w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, gdzie prowadzi zajęcia z literatury powszechnej, klasyki dramatu i analizy przekładu literackiego. Interesuje się zapomnianymi obszarami europejskiego modernizmu oraz kulturowymi konsekwencjami kryzysu teoriopoznawczego przełomu XIX i XX wieku. Autorka tekstów na temat Huysmansa, de Maupassanta, Prusa, Reymonta, Żeromskiego i wiktoriańskiej literatury grozy.

Maciej Płaza – prozaik i tłumacz. Autor dwóch książek: zbioru opowiadań „Skoruń” (2016) i powieści „Robinson w Bolechowie” (2017). Nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” 2016. Laureat Nagrody Literackiej Gdynia 2016 oraz Nagrody Fundacji im. Kościelskich za tom debiutancki. Przekładał twórczość autorów takich jak: Kenneth Grahame, Mark Helprin, Fredric Jameson, H.P. Lovecraft, Mary Shelley, Christos Tsiolkas i.in. W 2012 roku otrzymał Nagrodę „Literatury na Świecie” w kategorii Nowa Twarz za przekład wyboru opowiadań H.P. Lovecrafta „Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści”. Doktor humanistyki.

Robert Dudziński – znawca kultury popularnej, kultury masowej PRL-u i III RP, genologii oraz ludologii. Doktorant w Instytucie Filologii Polskiej UWr, w 2014 roku obronił pracę magisterską pt. „Produkcje sensacyjno-kryminalne Telewizji Polskiej w latach 1965–1989”, za którą otrzymał wyróżnienie w I konkursie im. Mieczysława F. Rakowskiego na najlepszą pracę magisterską z historii PRL, organizowanym przez tygodnik „Polityka”. Członek Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”. Publikował w „Kulturze Popularnej”, „Literaturze i Kulturze Popularnej” oraz w tomach zbiorowych.

 

Wróć