PL EN

Dodruk książek Dostojewskiego i Broniewskiego

Dwie pozycje z serii Biblioteka Narodowa, których nakład został wyczerpany, znów pojawiły się w księgarniach. Mowa o Braciach Karamazow Fiodora Dostojewskiego oraz Wyborze poezji Władysława Broniewskiego. Książki cieszyły się tak dużym zainteresowaniem czytelników, że zdecydowaliśmy się na dodruki.

 

Pierwsza edycja powieści Dostojewskiego w Bibliotece Narodowej przypada na rok 1995. Trzy lata temu ukazało się kolejne wydanie, przejrzane i uzupełnione. Ale to zaledwie epizod w historii recepcji Braci Karamazow, książki czytanej od niemal stu czterdziestu lat. Pomimo upływu czasu nakreślona przez mistrza powieści psychologicznej historia ojcobójstwa wciąż stawia aktualne pytania o kryteria moralności i tajemnice ludzkiej duszy. „Każda epoka ma własny sposób odbioru Dostojewskiego”, pisze we Wstępie do naszego wydania Józef Smaga. Cieszymy się, że kolejne pokolenie odkrywa dla siebie prozę rosyjskiego geniusza.

 

Władysław Broniewski, najwybitniejszy polski poeta rewolucyjny – który notabene tłumaczył prozę Dostojewskiego – trafił w poczet autorów Biblioteki Narodowej w roku 2014. Bez wątpienia ostatnia dekada to renesans zainteresowania Broniewskim. Ossoliński tom, opracowany i opatrzony Wstępem przez Tadeusza Bujnickiego, pozwala całościowo spojrzeć na dorobek tego poety o aspiracjach proletariackiego „wieszcza”, który pomimo lewicowych poglądów nigdy nie wstąpił do partii komunistycznej, a z czasem zaczął przemycać do swojej poezji coraz bardziej liryczne i osobiste tony. Ta ambiwalencja twórcza – a może po prostu wszechstronność – nadal intryguje.

Wróć