PL EN

Musi być przecież jakaś Granica – premiera w serii Biblioteka Narodowa

2018-10-09

[…] musi coś przecież istnieć. Jakaś granica, za którą nie wolno przejść, za którą przestaje się być sobą.


– Granica – mruknął i wzruszył ramionami. – Granica. – Roześmiał się. – Tobie też nieświetnie się udało, gdy raz próbowałaś kierować się względami na dobro „drugiego człowieka”.

 

Ten najlepiej chyba znany fragment Granicy Zofii Nałkowskiej traktowany jest często jako klucz do jej odczytania. To prawda, rozważania o kondycji człowieka są nieodłączną częścią dzieła Nałkowskiej, nie stanowią jednak ani jedynego, ani nawet głównego tematu powieści. Trudno zresztą mówić o „motywie przewodnim” prozy tak ciekawej formalnie i poruszającej tak wiele kwestii społecznych, obyczajowych czy tożsamościowych.

 

Na wszystkie te problemy zwraca uwagę Hanna Kirchner we Wstępie do wydania w serii Biblioteka Narodowa. Autorka opracowania zauważa złożoność powieści, rozważania filozoficzne bohaterek i bohaterów czy niezwykle ciekawe – wciąż jeszcze często pomijane w interpretacjach – wątki feministyczne; podkreśla niesłabnącą aktualność dzieła, o którym Czesław Miłosz pisał z zachwytem: Cała myśl autorki doszła w tej powieści do szczytu.

 

Premiera Granicy Zofii Nałkowskiej ze Wstępem Hanny Kirchner już dzisiaj! Kolejny tom z serii Biblioteka Narodowa, Wybór poezji Zbigniewa Herberta w opracowaniu Małgorzaty Mikołajczak, ukaże się za niecały miesiąc.

 

Serdecznie polecamy!

Wróć