PL EN

Walka na falach eteru – premiera książki Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa w latach 1950–1975

2018-11-08

Premiera pierwszego tomu Dokumentów i materiałów do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa już dzisiaj!

 

Radio i jego otoczenie były gmatwaniną różnych interesów, wpływów, ambicji i poglądów, które ostatecznie składały się na polityczną treść audycji. Nie zawsze można właściwie rozwiązać tę łamigłówkę, oceniając jednoznacznie, kto zadecydował o linii programowej RWE: polski zespół, amerykańskie kierownictwo Rozgłośni, dyplomaci z Departamentu Stanu czy Centralna Agencja Wywiadowcza – piszą w obszernym szkicu otwierającym tom Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa w latach 1950–1975 Rafał Habielski i Paweł Machcewicz.

 

Autorzy książki ukazują wszystkie najważniejsze aspekty fenomenu RWE: okoliczności polityczne, cele i metody, poglądy zespołu oraz ograniczenia. Monografię uzupełniają nieznane szerzej dokumenty z postulatami strony amerykańskiej, które w niezwykle ciekawy sposób obrazują determinację Nowaka świadomego skali możliwości i zadań Radia.

 

Jeszcze dzisiaj, 8 listopada, wraz z Muzeum Pana Tadeusza zapraszamy na spotkanie Walka na falach eteru. Intelektualiści przeciw reżimowi. O książkach Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa w latach 1950–1975 oraz Niemieccy słuchacze! Przemówienia radiowe z lat 1940–1945 Thomasa Manna w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz rozmawiać będą Rafał Habielski, Andrzej Skrendo oraz Renata Łukaszewska. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00.

Wróć