PL EN

Najbardziej znany nieznany pisarz świata – premiera Wyboru prozy Franza Kafki w serii Biblioteka Narodowa

2018-12-18

Długo oczekiwana premiera Wyboru prozy Franza Kafki już dzisiaj! Tom w serii Biblioteka Narodowa zbiera trzydzieści dwa najcelniejsze utwory praskiego pisarza – od Przemiany po Zamek, od Procesu po Dociekania psa… Lekturę twórczości Kafki dopełni ponad dwustustronicowy Wstęp Łukasza Musiała, który zaczyna swój wywód od następującej konstatacji:

 

„Sława jest formą niezrozumienia, być może najgorszą”, czytamy w jednym z opowiadań Jorge Luisa Borgesa i jeśli na to przystać, okaże się, że z twórczości Franza Kafki, z pewnością najbardziej znanego pisarza XX wieku, rozumiemy chyba bardzo mało. (...)  Kafka to autor wyjątkowo szczelnie opatulony grubym kożuchem analiz, komentarzy, przyczynków, glos, studiów, monografii, biografii i wszelkich innych rodzajów odniesień z prawie wszystkich obszarów humanistyki (...). To coś więcej niż popularność, niż moda. To uzależnienie, bez precedensu w całej historii literatury powszechnej, arcybogatej w autorów naprawdę wybitnych. I właśnie ono, nawiązując do słów Borgesa, obecnie chyba najbardziej utrudnia dostęp do spuścizny Kafki.

 

Czy w takim warto czytać kolejny komentarz do utworów praskiego pisarza? Otóż warto. Wstęp do Wyboru prozy, tak jak wstępy do innych tomów serii, pełni funkcję służebną: dostarcza sprawdzonej i aktualnej wiedzy na temat życia twórcy i, na ile to możliwe, porządkuje recepcję jego dorobku. Stroni od ekstrawagancji i subiektywności, które po wielekroć zaciemniały obraz dzieła Franza Kafki. Dzieła, które – rzecz jasna – jest dla czytelnika najważniejsze.


Wybór prozy Kafki już w sprzedaży. A jeśli jesteście ciekawi kolejnych, przyszłorocznych premier w serii Biblioteka Narodowa, obserwujcie naszą stronę internetową oraz nasz profil na Facebooku – pierwsze zapowiedzi już wkrótce!

Wróć