PL EN

Korespondencja Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Edwarda Raczyńskiego już w sprzedaży

2019-05-10

Premiera kolejnej książki z cyklu Dokumenty i materiały do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa pod redakcją Rafała Habielskiego już dzisiaj! Trzeci tom zbiera całą zachowaną korespondencję Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Edwardem Raczyńskim, polskim dyplomatą i politykiem, m.in. ambasadorem RP w Londynie, założycielem i członkiem opozycyjnej wobec rządu londyńskiego Rady Trzech, w końcu prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźctwie.

 

Listy Nowaka i Raczyńskiego są niezwykłym zapisem wymiany opinii i poglądów na tematy polityczne, kulturalne i historyczne. Stanowią też kronikę wieloletniej przyjaźni i współpracy między jednymi z najważniejszych osobistości polskiej emigracji. 8 kwietnia 1965 roku Raczyński pisał do Nowaka:

 

Kochany Panie, nie widzieliśmy się od czasu tak miłej wizyty Pańskiej na naszym przedmieściu Golders Green pod koniec zeszłego roku. Stan mego zdrowia stale się polepsza, tak że teraz, poza oczami, których używać mogę coraz mniej, mam się zupełnie dobrze […]. Dochodzą mnie ostatnio informacje natury politycznej, dotyczące m.in. ewolucji poglądów w Stanach Zjednoczonych. Obserwując psujący się raczej stosunek Ameryki do zagadnień europejskich, trudno się oprzeć stwierdzeniu, że brak zgody po naszej stronie oceanu wyrządza nam wszystkim ogromne szkody.

 

Czwarty, ostatni tom cyklu, zatytułowany Audycje historyczne i kulturalne Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w latach 1952–1975, ukaże się już 6 czerwca. Data premiery nie jest przypadkowa. Tego samego dnia na Ossolińskim dziedzińcu zostanie wręczona Nagroda im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego za rok 2019, przynawana za „myślenie o państwie jako dobru wspólnym”. Tegorocznym laureatem jest Joachim Gauck, Prezydent Republiki Federalnej Niemiec w latach 2012–2017.

Wróć