PL EN

„Nike”, Gdynia, Najpiękniejsze Książki Roku – nagrody, nominacje i wyróżnienia dla książek Wydawnictwa Ossolineum

W ostatnich tygodniach wydane przez nas książki święcą kolejne tryumfy! Ledwie ochłonęliśmy po przyznaniu Nagród Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, które otrzymali Małgorzata Łukasiewicz, autorka przekładów Zapisków z domu wariatów Christine Lavant i Niemieckich słuchaczy! Thomasa Manna (za całokształt twórczości), oraz Marcin Szuster, tłumacz Ostępów nocy Djuny Barnes (za przekład jednego dzieła), a już dowiedzieliśmy się o nominacji do Nagrody „Nowej Fantastyki” dla Joanny Majewskiej za tom Demon ruchu, duch czasu, widma miejsc. Fantastyczny Grabiński i jego świat. Kilka dni później ogłoszono nominacje do XIV Nagrody Literackiej Gdynia. Wśród pretendentów do lauru po raz kolejny znalazł się Marcin Szuster, doceniony oczywiście za przekład niezwykłej powieści Barnes (wyniki zostaną ogłoszone 30 sierpnia).

 

Miło nam też poinformować, że tom Tłumacz między innymi. Szkice o przekładach, językach i literaturze Jerzego Jarniewicza znalazł się wśród dwudziestu książek nominowanych do Nagrody Literackiej „Nike”. Kto zostanie laureatem, dowiemy się 6 października, ale już teraz trzymamy kciuki i bardzo kibicujemy autorowi! To pierwsza nominacja do tej nagrody w historii naszego Wydawnictwa.

 

Ale doceniano nie tylko literackie i naukowe walory ossolińskich tytułów. Podczas Warszawskich Targów Książki Przemek Dębowski, autor okładek i stron tytułowych do naszych dwóch serii, prozatorskiej oraz eseistycznej, został wyróżniony w organizowanym przez Towarzystwo Wydawców Książek konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2018 za projekt cyklu Z Kraju i Ze Świata.

 

Nie mamy jednak zamiaru spoczywać na laurach i już teraz bierzemy się do pracy nad następnymi tomami. Kolejne premiery wkrótce!

Wróć