PL EN

Audycje historyczne i kulturalne – premiera czwartego tomu Dokumentów i materiałów do Dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa

Dziś, 6 czerwca, w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich były prezydent Niemiec Joachim Gauck odebrał Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego, przyznawaną za „budowę pojednania europejskiego w duchu prawdy i sprawiedliwości”. Dziś też odbywa się premiera książki Audycje historyczne i kulturalne Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w latach 1952–1975 autorstwa Rafała Habielskiego, czwartego tomu Dokumentów i materiałów do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

 

Jan Nowak-Jeziorański jest jedną z najważniejszych postaci najnowszej historii Polski. W czasie wojny trzykrotnie odbywał niebezpieczne misje, dostarczając tajne dokumenty rządowi polskiemu na uchodźstwie. Po 1945 roku nieprzerwanie działał na rzecz odzyskania przez Polskę suwerenności, najpierw jako dziennikarz BBC, a później, przez niemal ćwierć wieku, jako dyrektor Radia Wolna Europa. Po 1989 roku starał się o przystąpienie Polski do NATO i Unii Europejskiej.

 

Czterotomowa publikacja Dokumenty i materiały… prezentuje historię i program Rozgłośni Polskiej RWE z czasów, kiedy kierował nią Jan Nowak. Tom czwarty stanowi przegląd najważniejszych audycji historycznych i kulturalnych nadawanych na falach Radiostacji. Cele RWE były polityczne, jednak Jan Nowak doskonale rozumiał, że program musi łączyć politykę z edukacją, a także być dla słuchaczy w Polsce oknem na świat zachodniej kultury, także kultury masowej. Audycje stanowiły przeciwwagę dla zniekształcanej przez władze komunistyczne interpretacji historii Polski oraz dostarczały informacji o najważniejszych wydarzeniach i osiągnięciach z dziedziny literatury, sztuki i muzyki.

 

Trzy poprzednie tomy z cyklu prezentowały mniej znane dokumenty dotyczące działalności RWE w latach 1950–1975 oraz korespondencję Nowaka z trzema bliskimi współpracownikami i przyjaciółmi: Adamem Ciołkoszem, Aleksandrem Bregmanem i Edwardem Raczyńskim.

Wróć