PL EN

Weź ten walc, tylko nie mów nikomu – premiera Wierszy i wykładów Federica Garcíi Lorki w serii Biblioteka Narodowa

Allen Ginsberg bohaterami Supermarketu w Kalifornii ze słynnego tomu Skowyt i inne wiersze czyni Walta Whitmana i Federica Garcíę Lorcę. Leonard Cohen nie tylko pisze pieśni do wierszy Hiszpana, ale także nadaje swojej córce imię na jego cześć. Edward Hirsch w esejach i wykładach komentuje twórczość autora Romanc cygańskich oraz innych poetów przy pomocy opisanego przez Lorcę pojęcia duende

 

García Lorca stał się ikoną zbiorowej wyobraźni i jednym z symboli Hiszpanii. Jest stałym punktem odniesienia dla wszystkich twórców iberyjskich XX i XXI wieku, ale jego wpływ na kulturę powszechną, w tym masową, także jest bezsporny.

 

Zachwyt nad wierszami pisarza miesza się często z fascynacją jego życiem: przyjaźniami z Salvadorem Dalím, Luisem Buñuelem i Pablo Nerudą, działalnością społeczną, związkami z hiszpańskim folklorem, porywającą osobowością czy wreszcie tragiczną śmiercią, która dla wielu stała się symbolicznym końcem wolności w Hiszpanii – Lorca został rozstrzelany tuż po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej, a zwycięski reżim generała Franco przez lata zacierał informacje na temat tej zbrodni.

 

Wiersze i wykłady ze Wstępem i w opracowaniu Justyny Ziarkowskiej oraz w wyborze Marcina Kurka to najobszerniejszy jak dotąd tom z poezją autora Romanc cygańskich, ukazujący jego twórczość od juweniliów po utwory ostatnie.

Wróć