PL EN

„Żadnej powolności” – premiera Trzech opowieści Césara Airy w serii Z Kraju i ze Świata

Kolejny tom naszej beletrystycznej serii Z Kraju i ze Świata, Trzy opowieści autorstwa Césara Airy, argentyńskiego pisarza od lat wskazywanego jako kandydat do literackiej Nagrody Nobla jest już w sprzedaży! Składające się na książkę trzy krótkie prozy: Jak zostałam zakonnicą (1993), Płacz (1992) oraz Dowód (1992) ukazują się w znakomitym przekładzie Tomasza Pindla, jednego z najwybitniejszych polskich tłumaczy literatury hispanojęzycznej!

 

Aira specjalizuje się w krótkich, niezwykle gęstych i intensywnych powieściach, pisanych z jednej strony pod prąd narracyjnych trendów, z drugiej zaś – wyzyskujących tradycję awangardy europejskiej i czerpiących ze współczesnej popkultury. Kiedy czytałem ostatnie strony kończącego tę książkę opowiadania Dowód – pisze Marek Bieńczyk w posłowiu – zastanawiałem się (zapewne nie ja pierwszy), ile razy César Aira oglądał wczesne filmy Tarantino, czy to Pulp Fiction, czy Wściekłe psy. Ręka, noga, mózg na ścianie, wybuchy i strzały, a między nimi wykrzykiwane gromko kwestie łączące wysoką filozofię z bazarową mądrością, wszystko zaś w szybkim tempie i ujęte w niewidoczny, lecz przecież wyczuwalny cudzysłów cytatu, niepełnej powagi, ludycznego żartu. „Żadnej powolności” – mówi bohaterka pierwszego utworu w tym tomie; tak też mogłaby brzmieć dewiza pisarska Césara Airy.

 

Czym się może zakończyć wyprawa ojca i syna na lody w Rosario w latach pięćdziesiątych i co czeka argentyńskiego pisarza na stypendium w Warszawie trzy dekady później? Co połączy niefortunnego literata z japońskim zabójcą i dlaczego nie należy rozmawiać z nieznajomymi, gdy się jest nastolatką z Buenos Aires i wraca do domu inną drogą niż zwykle? Każda próba parafrazy czy streszczenia musi zakończyć się fiaskiem.

 

Serdecznie polecamy!

 

A już za kilka tygodni na księgarniane półki trafi kolejny tom z serii Z Kraju i ze Świata – apokalipsa ludzi pracy Portugalczyka valtera hugo mãe w przekładzie Wojciecha Charchalisa i z posłowiem Weroniki Murek. Więcej informacji już wkrótce!

Wróć