PL EN

Tego kraju jestem piekielnie ciekaw – premiera Wyboru pism Kazimierza Wyki w serii Biblioteka Narodowa

Wydawnictwo Ossolineum nie zwalnia kroku! W najbliższych tygodniach nakładem naszej oficyny ukaże się kolejnych pięć książek papierowych i aż jedenaście e-booków. A już dziś swoją premierę ma długo wyczekiwany Wybór pism Kazimierza Wyki ze Wstępem i w opracowaniu Pawła Mackiewicza. To blisko tysiąc stron krytycznoliterackich pasaży, pełnych niespotykanej erudycji, śmiałych tez i – co nie mniej ważne – lekkości!

 

Był pierwszym profesorem, który swoimi książkami dowiódł mi, że nauka nie musi być z żelazobetonu, ciężkostrawna, że może być również z krwi i kości, tak żeby ją można było ogarnąć ramionami, polubić na co dzień i cieszyć się jej owocami na całe życie – pisał Karl Dedecius o Wyce i jego twórczości, w której autor Kraju pełnego tematów usilnie i z niespotykaną wówczas świadomością bronił nierozdzielności rzeczywistości literatury i rzeczywistości w ogóle. Wszystko to sprawia, że Wykę traktować należy nie tylko jako historyka czy krytyka literackiego, ale jako pisarza społecznej przenikliwości.

 

Obszerny i reprezentatywny Wybór pism Kazimierza Wyki opracowany przez Pawła Mackiewicza to świetna okazja, by raz jeszcze rozważyć spuściznę jednego z najciekawszych i najbardziej wpływowych polskich literaturoznawców. To też znakomity moment, by zastanowić się, czego brakuje współczesnej humanistyce, że tak daleko jej do pasji i swobody myśli autora Życia na niby oraz urody jego stylu; stylu, którego nie powstydziłby się niejeden prozaik.

 

A już wkrótce ukażą się kolejne tomy z serii Biblioteka Narodowa: przygotowana przez Martę Janczewską i Jacka Leociaka antologia Archiwum Ringelbluma oraz Żagary. Antologia poezji ze Wstępem Tadeusza Bujnickiego i w opracowaniu Jarosława Fazana i Krzysztofa Zajasa.

Wróć