PL EN

Myśl wcale szczęśliwa… – premiera tomu Muzeum Lubomirskich 1823–1940. Zbiór malarstwa Beaty Długajczyk i Leszka Machnika

Już dziś do sprzedaży trafia pionierska monografia pierwszego muzeum publicznego w Galicji – Muzeum Lubomirskich we Lwowie!

 

Powstanie pierwszych publicznych instytucji muzealnych w Europie można wiązać z oświeceniową koncepcją krzewienia wiedzy i prawa do powszechnego do niej dostępu. Początkowo głównym zadaniem muzeów było edukowanie szerokich rzesz odbiorców, a nie zaspokajaniu potrzeb estetycznych, dlatego też gromadziły one przede wszystkim różnorodne zbiory, obejmujące zarówno obiekty historii naturalnej, jak i wytwory umysłu i rąk ludzkich, w tym księgozbiory naukowe, wykopaliska archeologiczne, antyczne rzeźby i numizmaty. Z czasem, zwłaszcza tam, gdzie powstawały samodzielne galerie malarstwa, na znaczeniu zyskał też artystyczny aspekt kolekcji – piszą Beata Długajczyk i Leszek Machnik we wstępie do publikacji.

 

W ciągu stu siedemnastu lat istnienia Muzeum Lubomirskich zgromadziło ponad tysiąc trzysta obrazów, wśród których były dzieła dawne i nowe, prace twórców obcych i rodzimych, portrety i widoki, sceny religijne, historyczne i rodzajowe. Obok płócien o znacznych walorach artystycznych na ścianach galerii wisiały obrazy nieledwie amatorskie, składane do muzeum jako dary oraz pochodzące z zakupów. Autorzy przyglądają się nie tylko zbiorom malarstwa, ale też księgom inwentarzowym, katalogom, warunkom przechowywania kolekcji czy metodom konserwacji.

 

Serdecznie zachęcamy do lektury!

Wróć