PL EN

Podsumowanie roku 2019

Mija kolejny rok – to najlepszy moment, by nieco ochłonąć po ciężkiej wielomiesięcznej pracy i podsumować to, co udało nam się w tym czasie zrobić.  W 2019 roku we wszystkich sześciu seriach Wydawnictwa Ossolineum ukazały się nowe tytuły, które nie tylko były chętnie czytane, ale też doczekały się wielu dyskusji i omówień na łamach czasopism, blogów, w programach radiowych i telewizyjnych. Trudno jednak wyobrazić sobie bardziej motywujące do dalszej pracy reakcje niż Wasze żywe zainteresowanie okazywane na portalach społecznościowych, spotkaniach autorskich lub podczas targów książek.

 

W jubileuszowym roku w Bibliotece Narodowej ukazało się pięć książek papierowych – trzy w serii I, jedna w serii II i specjalnie przygotowany almanach Biblioteka Narodowa 1919–2019 pod redakcją Stanisława Beresia – oraz aż dziewięć e-booków z cyklu Wzorcowe tomy BN na stulecie serii, w którym opublikowaliśmy wytypowane przez wybitnych dydaktyków i literaturoznawców trudno dostępne tytuły w opracowaniach najwyższej próby. Zaczęliśmy od długo wyczekiwanych Wierszy i wykładów Federica Garcíi Lorki (wstęp i oprac. Justyna Ziarkowska, wyb. przekładów Marcin Kurek), następnie wydaliśmy Cztery dramaty Cypriana Norwida (wyb., wstęp i oprac. Kazimierz Braun). Kolejny tom kontynuował ważną dla nas tradycję publikowania w Bibliotece Narodowej najwybitniejszych dzieł krytycznoliterackich – do tego grona dołączył Wybór pism Kazimierza Wyki (wyb., wstęp i oprac. Paweł Mackiewicz). Ostatnim papierowym tytułem wydanym w tym roku była antologia Archiwum Ringelbluma (wstęp Jacek Leociak, oprac. Marta Janczewska). W cyklu Wzorcowe tomy BN na stulecie serii ukazały się: Poezje wybrane Bolesława Leśmiana (oprac. Jacek Trznadel), Nie-Boska komedia Zygmunta Krasińskiego (oprac. Maria Janion), Konrad Wallenrod Adama Mickiewicza (oprac. Stefan Chwin), Treny (oprac. Janusz Pelc) i Odprawa posłów greckich (oprac. Tadeusz Ulewicz) Jana Kochanowskiego, Lalka Bolesława Prusa (oprac. Józef Bachórz) oraz Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska (oprac. Władysław Czapliński). A zanim na księgarniane półki trafią pierwsze tomy przyszłoroczne, zanim rozpoczniemy prace nad kolejnym katalogiem i na nowo nabierzmy wiatru w żagle, mamy dla Was jeszcze jedną, sylwestrowo-noworoczną niespodziankę! Już teraz możecie pobrać ostatnie e-booki z przygotowanego przez nas z okazji jubileuszu BN cyklu: Opowiadania. Wybór esejów i listów Brunona Schulza w niezawodnym opracowaniu Jerzego Jarzębskiego oraz zawsze aktualny Wybór dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza ze wstępem Jana Błońskiego!

 

W 2019 roku nowych tytułów nie zabrakło także w seriach nowszych. W naszym prozatorskim cyklu Z Kraju i ze Świata ukazały się Trzy opowieści autorstwa jednego z najwybitniejszych żyjących pisarzy argentyńskich, od lat wskazywanego jako kandydat do Literackiej Nagrody Nobla, Césara Airy. Książka ukazała się w znakomitym przekładzie Tomasza Pindla oraz z posłowiem Marka Bieńczyka i mimo stosunkowo niedługiej obecności w czytelniczej świadomości już teraz święci triumfy – między innymi trafiła na listę dwunastu najciekawszych książek zagranicznych opublikowanych w Polsce w 2019 roku według tygodnika „Polityka”.

 

W Sztuce Czytania również wydaliśmy świetnie przyjętą książkę: odważny zbiór esejów Grzegorza Jankowicza pod tytułem Blizny. Kolejny tom – Opis nieszczęścia. Eseje o literaturze W.G. Sebalda w mistrzowskim tłumaczeniu Małgorzaty Łukasiewicz – ukaże się za nieco ponad trzy tygodnie. A już teraz pracujemy nad kolejnymi tytułami z cyklu!

 

Rockefellerowie i Marks nad Warszawą. Polskie filmy fabularne wobec transformacji gospodarczej Michała Piepiórki to najnowszy tom z serii Na Jeden Temat, w której ukazują się książki poświęcone mniej znanym zjawiskom z historii polskiej kultury. Można by podejrzewać, że rodzime kino po 1989 roku jest zjawiskiem doskonale znanym nam wszystkim z autopsji, jednak niebanalna perspektywa zaproponowana przez autora pokazuje nie tylko nowe oblicze polskiej kinematografii, ale także znakomicie obrazuje bolączki i kompleksy naszego społeczeństwa w okresie transformacji gospodarczej.

 

W serii Świadkowie Historii opublikowaliśmy dwie kolejne książki z cyklu Dokumenty i materiały do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa pod redakcją Rafała Habielskiego. Po wydanych jesienią ubiegłego roku tomach – Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w latach 1950–1975 Rafała Habielskiego i Pawła Machcewicza oraz korespondencji Jana Nowaka-Jeziorańskiego z kluczowymi współpracownikami instytucji: Adamem Ciołkoszem i Aleksandrem Bregmanem – przyszedł czas na obszerny zbiór listów wymienianych przez dyrektora Rozgłośni z Edwardem Raczyńskim (m.in. ambasadorem RP w Londynie, założycielem i członkiem opozycyjnej wobec Rządu Rzeczypospolitej na Obczyźnie Rady Trzech), a także tom Audycje historyczne i kulturalne Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w latach 1952–1975 autorstwa Rafała Habielskiego.

 

Prezentująca historię i obecną działalność Zakładu Narodowego im. Ossolińskich seria Osso Wczoraj i Dziś poszerzyła się o cztery tomy. Znawców i pasjonatów starodruków oraz zabytków kultury polskiej z pewnością zainteresują książki Stare druki proweniencji zakonnej w Bibliotece Ossolineum Marii Pidłypczak-Majerowicz, a także Zabytkowe dokumenty uwierzytelnione pieczęciami. Konserwacja i badania pod redakcją Małgorzaty Grocholskiej i Katarzyny Kroczak. Nie zabrakło także gratki dla osób zainteresowanych historią sztuki czy muzealnictwem! Muzeum Lubomirskich 1823–1940. Zbiór malarstwa Beaty Długajczyk i Leszka Machnika to pierwsza, bogato ilustrowana monografia Muzeum Lubomirskich z okresu jego działalności we Lwowie. A miłośnikom literatury serdecznie polecamy niezwykłą książkę eseistyczną autorstwa Jana Tomkowskiego: tom „Pan Tadeusz” – poemat metafizyczny, czyli pierwszą od półwiecza monografię mickiewiczowskiej epopei!

 

Poza seriami ukazała się też pionierska dla polskiej humanistyki książka Mgławica Pessoa. Literatura portugalska od romantyzmu do współczesności Ewy Łukaszyk – wyjątkowe, niemal antropologiczne spojrzenie na kulturę, historię i współczesne problemy Portugalii.

 

Kolejne tomy Wydawnictwa Ossolineum już wkrótce! A tymczasem chcielibyśmy życzyć Wam samych inspirujących lektur i ekscytujących książkowych premier w roku 2020!

Wróć