PL EN

Nowa seria Wydawnictwa Ossolineum – zapowiedź

W.G. Sebald należy do najwybitniejszych pisarzy drugiej połowy dwudziestego wieku. Dziś widać wyraźnie, że tradycja literacka, z której wywodzi się twórczość autora Wyjechali patronuje działalności Wydawnictwa Ossolineum już od dłuższego czasu. Wystarczy przypomnieć, że w 2016 roku zapoczątkowaliśmy cieszącą się niesłabnącym zainteresowaniem Czytelniczek i Czytelników serię Z Kraju i ze Świata, której istnienie zainaugurowała premiera Nalotu na Halbertadt 8 kwietnia 1945 autorstwa Alexandra Klugego – reżysera i prozaika uważanego przez Sebalda za jednego ze swoich mistrzów.

 

Pisarstwo Sebalda to bodaj najbardziej niezwykła rzecz, jaka przytrafiła się literaturze europejskiej minionych dekad. Skromny rozmiar tego dzieła, przerwanego na skutek tragicznej śmierci pisarza w 2001 roku, pozostaje w zaskakującej sprzeczności z bogactwem i żywotnością twórczości autora. Sebald nieustannie intryguje czytelników, inspiruje artystów, a literaturoznawców zmusza do wysiłku.

 

Z prawdziwą przyjemnością zapowiadamy nową serię: przypomnimy w niej wszystkie najważniejsze utwory Sebalda w tłumaczeniu mistrzyni przekładu literackiego Małgorzaty Łukasiewicz; przybliżymy też polskim Czytelniczkom i Czytelnikom postać autora i najistotniejsze odczytania jego dzieła.

 

W tym roku w nowym cyklu ukażą się dwie powieści Sebalda. 29 maja odbędzie się premiera Austerlitza z komentarzem Wojciecha Nowickiego, a w listopadzie na księgarniane półki trafią Pierścienie Saturna z posłowiem Macieja Płazy. Więcej informacji już wkrótce!

Wróć