PL EN

Wybór poezji Emily Dickinson w serii Biblioteka Narodowa – zapowiedź

Obchodzony w minionym roku jubileusz Biblioteki Narodowej był okazją, by nie tylko przyjrzeć się historii najstarszego polskiego cyklu wydawniczego, ale również by zastanowić się nad jego przyszłością. Uznaliśmy, że drugie stulecie istnienia BN powinien zainaugurować tom pisarki, której odważne i nietuzinkowe dzieło w symboliczny sposób przygotowało podwaliny pod całą lirykę nowoczesną. W twórczości Emily Dickinson, bo o niej tu mowa, spotykają się tradycja i pionierska wizja świata – tak też chcemy myśleć o Bibliotece Narodowej.

 

U schyłku życia [Dickinson] pisała: W Książkach zostają moje Wojny / Czeka mnie jeszcze jedna Bitwa. Zapis tych wojen powstawał jak list ze świadomością drugiej osoby, ze świadomością czytelnika, z którym, jak z adresatem listu, starała się utrzymać emocjonalną więź. Tę żywą gotowość towarzyszenia „codziennej ludzkiej krzątaninie” wciąż odbierają wrażliwi czytelnicy jej wierszy, również wówczas, gdy czytają je w tłumaczeniach – komentuje we Wstępie Agnieszka Salska. Edycja w serii Biblioteka Narodowa będzie okazją do tego, by raz jeszcze przyjrzeć się fenomenowi twórczości poetki, ale też by zapoznać się z różnymi przekładami jej wierszy.

 

Wybór poezji Dickinson – jednej z najwybitniejszych poetek w historii literatury światowej – ukaże się jesienią tego roku. Więcej informacji już wkrótce!

 

Wróć