PL EN

Zwrot przez współczesną – zapowiedź książki Arkadiusza Żychlińskiego w serii Sztuka Czytania

W serii Sztuka Czytania ukazały się jak dotąd książki autorstwa Stanisława Barańczaka, Jacka Gutorowa, Grzegorza Jankowicza, Jerzego Jarniewicza, Marjorie Perloff, Edwarda W. Saida i W.G. Sebalda. Już jesienią do tego znakomitego grona dołączy Arkadiusz Żychliński – krytyk literacki, eseista, filolog, tłumacz, jeden z najciekawszych współczesnych badaczy literatury, o którym zwykło się myśleć, że przeczytał (niemal) wszystko.

 

Nad światem krąży kolejne widmo: zbyteczności fikcji – pisze autor. – A jednak czytamy fikcje literackie, wbrew przygnębiającym sondażom i kasandrycznym proroctwom bodaj całkiem sporo. A jeśli ich nie czytamy, to słuchamy czytania albo zaspokajamy nasz inherentny głód nierzeczywistości w inny sposób: oglądając fikcje filmowe lub zanurzając się w fikcje growe – najczęściej jednak bez poczucia, że miałoby to służyć także czemuś innemu niż tylko ulotna przyjemność, poradzenie sobie z czasem, którego mamy jakoby coraz mniej, a zarazem przecież wciąż nazbyt wiele.

 

Bolaño, Bernhard, Coetzee, Kafka, Knausgård, Sebald i wielu, wielu innych – bohaterów tej książki pozornie łączy mało, czasem prawie nic. Pozornie, bo Żychliński wskazuje wspólny mianownik, który jako czytelnicy przyzwyczajeni do idei kultur narodowych i gatunkowych granic zwykliśmy pomijać: wszyscy twórcy są obywatelami republiki literatury, wszyscy dali się złapać w pajęczą sieć słów. A kiedy język drży na jednym jej krańcu, nie pozostaje to bez echa ani w centrum, ani na literackich rubieżach.

 

Serdecznie polecamy!

Wróć