PL EN

Miasto zgruzowstałe… – premiera książki Sylwii Chutnik w serii Na Jeden Temat

Książka Sylwii Chutnik Miasto zgruzowstałe. Codzienność Warszawy w latach 1954–1955 z serii Na Jeden Temat jest już dostępna!

 

Nauka jest dla mnie zadawaniem niedorzecznych pytań. Zastanawiam się więc nieco przewrotnie: czemu po upływie prawie siedmiu dekad zajmować się pewnym wyimkiem historii? Czy to, co było, nie dość skutecznie trzyma nas w miejscu? – pisze Sylwia Chutnik w pierwszych słowach tomu. – W niniejszej książce nie chodzi bowiem tylko o sentymentalny zachwyt czy wzruszenie „starymi, dobrymi czasami”, ale o próbę oglądu pierwszej połowy lat pięćdziesiątych XX wieku pod kątem zwyczajnych, codziennych czynności. Być może właśnie dzięki temu zabiegowi tamci ludzie – znani z odcinków „Polskiej Kroniki Filmowej” czy wyblakłych zdjęć i plakatów propagandowych – staną się nam bliżsi.

 

W czterech rozdziałach autorka opisuje przestrzeń i architekturę Warszawy, przede wszystkim flagowe projekty socrealizmu; miasto odbierane zmysłami, czyli jego smaki, zapachy, dźwięki i hałasy; obrazy ciała i płci w przedodwilżowej sztuce i ikonografii; w końcu – charakterystyczne typy mieszkańców stolicy z ich obyczajami, subkulturami i obecnością w sferze publicznej.

Wróć