PL EN

Premiera książki Zwrot przez współczesną. Pryzmaty Arkadiusza Żychlińskiego w serii Sztuka Czytania

Nigdy nie wiadomo, jak rozpocząć książkę – takie właśnie motto, pochodzące z pracy Wiktora Szkłowskiego O prozie. Rozważania i analiza, inauguruje wstęp do Zwrotu przez współczesną. Pryzmatów Arkadiusza Żychlińskiego. Trudno się nie zgodzić. Można by też dodać, że nigdy nie wiadomo, kiedy prace nad książką zakończyć: z tym problemem borykają się nie tylko autorki i autorzy, ale też wydawcy, redaktorzy czy drukarze. Prace jednak zakończyliśmy i od dziś eseje Żychlińskiego mogą wreszcie trafiać w ręce czytelniczek oraz czytelników!

 

Pojęcie prawdy powraca niczym bumerang w licznych wypowiedziach na temat literatury (czytelnicy chcą prawdy, pisarze chcą pisać prawdę etc.), choć rzadko bywa głębiej tematyzowane, wnikliwiej rozpatrywane – prawda, nasze rozumienie prawdy wydaje się zwornikiem, który przełącza pomiędzy odrębnymi trybami nastawienia do fikcji. Wydaje się wręcz, że pojęcie prawdy można uznać za jeden z podstawowych (obecnie?) problemów literaturoznawstwa (czy szerzej nawet fikcjoznawstwa). Czym jest prawda fikcji? A co mamy na myśli, kiedy mówimy o prawdonośności literatury? – pisze Żychliński, zarysowując jeden z głównych tematów swojej wielowątkowej, fascynującej opowieści.

 

Bernhard, Bolaño, Coetzee, Knausgård, Modiano, Sebald, Vila-Matas, Zambra… To tylko część z autorów pojawiających się na kartach Zwrotu przez współczesną. Co ich wszystkich łączy? Kiedyś powiedzielibyśmy pewnie, że niewiele, że pochodzą oni z odmiennych nieraz tradycji, że dzieli ich podejście do stylu, kompozycji, funkcji literatury, pojęć „prawda” i „fikcja”… A potem przeczytaliśmy książkę Żychlińskiego.

 

Serdecznie polecamy!

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Wróć