PL EN

Rok 2020 w Wydawnictwie Ossolineum – podsumowanie

I wreszcie rozpoczynamy lata dwudzieste! Ale zanim na dobre zanurzymy się w tym bez mała zmitologizowanym dla historii literatury dziesięcioleciu (niezależnie od wieku), czas podsumować wymagający rok 2020. Mimo że w okresie trwania pandemii nie zabrakło nam sił do pracy ani entuzjazmu, to jednak ostrożność i życzliwość wymusiły na nas kilka kompromisów: niektóre książki ukazały się później niż było to planowane, inne dopiero będą miały swoje premiery. Niemniej w ciągu ostatnich miesięcy na półki księgarni trafiło łącznie dziesięć nowych tytułów opatrzonych logotypem Wydawnictwa Ossolineum; przygotowaliśmy także wiele wydań elektronicznych.

 

W serii Biblioteka Narodowa ukazał się monumentalny tom Żagary. Antologia poezji ze znakomitym Wstępem Tadeusza Bujnickiego oraz w opracowaniu Jarosława Fazana i Krzysztofa Zajasa. Wiemy, że znaczna część z Was z zainteresowaniem śledzi nowości ukazujące się w ramach najstarszego polskiego cyklu wydawniczego, dlatego już dziś uspokajamy, że prace nad kolejnymi tomami „beenki” są zaawansowane. Daty premier książek takich jak Noce i dnie Marii Dąbrowskiej (oprac. Ewa Głębicka), Wybór poezji Emily Dickinson (oprac. Agnieszka Salska), Wybór prozy Tadeusza Różewicza (oprac. Wojciech Browarny) oraz Kompleks polski i Mała Apokalipsa Tadeusza Konwickiego (oprac. Przemysław Kaniecki) ogłosimy już wkrótce. A to jeszcze nie koniec planowanych na 2021 rok nowości w charakterystycznych białych oprawach.

 

A teraz słów kilka o najmłodszej naszej serii wydawniczej, zainaugurowanej w maju premierą długo wyczekiwanego wznowienia powieści Austerlitz W.G. Sebalda w mistrzowskim przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz i z posłowiem Wojciecha Nowickiego. Sześć miesięcy później, w drugiej połowie listopada, do rąk naszych Czytelniczek i Czytelników trafił drugi tom serii Sebald: Pierścienie Saturna. Angielska pielgrzymka z posłowiem Macieja Płazy. Czy pracujemy nad kolejnymi wznowieniami? Oczywiście!

 

Zanim jednak Austerlitz i Pierścienie Saturna pojawiły się w księgarniach, ich autor zadebiutował w polszczyźnie jako eseista. Ubiegłoroczne premiery w Sztuce Czytania – najliczniejszej z naszych nowych serii – rozpoczęliśmy od wydania przełożonego przez Małgorzatę Łukasiewicz wyboru esejów W.G. Sebalda o literaturze, zatytułowanego Opis nieszczęścia. Książka ukazała się z posłowiem Arkadiusza Żychlińskiego, autora kolejnego tomu w cyklu – Zwrotu przez współczesną. Pryzmatów. Rok 2020 zakończyliśmy premierą dziesiątego, jubileuszowego tytułu ze Sztuki Czytania – niezwykłego eseju Kafka idzie do kina Hannsa Zischlera w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz i z posłowiem Łukasza Musiała.

 

Seria Na Jeden Temat powiększyła się o kolejny tom – znakomicie przyjętą książkę Sylwii Chutnik Miasto zgruzowstałe. Codzienność Warszawy w latach 1954–1955, w której autorka przygląda się życiu mieszkańców stolicy, rozdartej między niedawną tragiczną przeszłością, a trudną do przewidzenia, ale jednak pełną nadziei przyszłością. Publikacja wróci do sprzedaży już bardzo niedługo!

 

Nie zabrakło także nowości w serii Osso Wczoraj i Dziś. Nakładem naszego Wydawnictwa ukazały się opracowany przez Małgorzatę Minkowską Katalog druków śląskich XV–XVIII wieku ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich oraz Mówią zbiory. Wykłady ossolińskie 2019–2020 pod redakcją Teresy Sokół! Kolejne dwa tytuły – Rysunki artystów polskich z Muzeum Lubomirskich we Lwowie Anity Soroko oraz dwutomowe Kolekcje prywatne w zbiorach książki dawnej. Studia pod redakcją Doroty Sidorowicz i Agnieszki Franczyk-Cegły – wydamy jeszcze w styczniu. Jak co roku poza seriami opublikowaliśmy też nowy tom „Czasopisma Zakładu Narodowego im. Ossolińskich”.

 

Kolejne premiery Wydawnictwa Ossolineum zbliżają się wielkimi krokami. Przygotowaliśmy dla Was wiele ekscytujących niespodzianek na 2021 rok, ale to już opowieść na inną historię! Więcej informacji wkrótce.

Wróć