PL EN

„Skała czarna i bardzo wysoka” – premiera książki Mówią zbiory. Wykłady ossolińskie 2019–2020

Rupes nigra et altissima, „skała czarna i bardzo wysoka” – tak nazywano ogromne magnetyczne spiętrzenie, które – jak wierzono w XVI wieku – miało górować nad Biegunem Północnym i powodować zjawisko przyciągania igieł w okrętowych busolach. Ciekawostka? Oczywiście, ale jeśli weźmie się pod uwagę jak bardzo podobne wyobrażenia organizowały życie w dawniejszych wiekach można zrozumieć, że historia to nie tylko losy wybitnych postaci, bitew i przełomowych wydarzeń politycznych.

 

Co łączy wizerunki fantastycznych krain i nieodkrytych lądów z niezwykłymi dziejami Piwnicy Świdnickiej we Wrocławiu? Jaki jest związek między wrocławską Wytwórnią Filmów Fabularnych i polskimi rezydencjami na dawnych ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej? Te i inne fascynujące, wielowątkowe opowieści biorą swój początek w źródłach znajdujących się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

 

Mówią zbiory. Wykłady ossolińskie 2019–2020 odsłania tajemnice starych druków, manuskryptów, dokumentów kartograficznych, bogato zdobionych tabakierek czy bezcennych złotych monet. Autorki i autorzy tekstów śledzą losy zbiorów w latach tuż po drugiej wojnie światowej, ale też rekonstruują żywą tkankę codzienności, opierając się na fotografiach, plakatach czy ulotkach.

 

Książka jest już w sprzedaży! Serdecznie polecamy!

Wróć