PL EN

Iwaszkiewicz, Lavant, Mickiewicz, Miłobędzka, Różewicz, Sebald – plany wydawnicze na 2021 rok

Co wydamy w 2021 roku? Lista książek, nad którymi pracujemy, jest długa, i choć nie wszystkie planowane na najbliższe miesiące tytuły możemy już zdradzić, chcemy pobudzić Wasze zainteresowanie (i Waszą wyobraźnię), uchylając rąbka tajemnicy!

 

Z uwagi na pandemię premiery zapowiadanych na końcówkę ubiegłego roku tomów z serii Biblioteka Narodowa zostały przesunięte. To im właśnie poświęcamy w tej chwili najwięcej uwagi. W nadchodzącym czasie najstarszy polski cykl wydawniczy powiększy się o: Wybór poezji Emily Dickinson (oprac. Agnieszka Salska), Małą Apokalipsę i Kompleks polski Tadeusza Konwickiego (oprac. Przemysław Kaniecki) oraz dwutomową edycję Nocy i dni Marii Dąbrowskiej (oprac. Ewa Głębicka). W drugiej połowie roku ukaże się około tysiącstronicowy Wybór poezji Jarosława Iwaszkiewicza w opracowaniu Radosława Romaniuka. W październiku obchodzić będziemy setną rocznicę urodzin wybitnego poety, dramaturga i prozaika – Tadeusza Różewicza. Z tej okazji do rąk Czytelniczek i Czytelników trafi zapowiadany już Wybór prozy autora, przygotowany przez Wojciecha Browarnego. Nie lada gratką będzie także edycja Pana Tadeusza w nowym opracowaniu Aliny Kowalczykowej; kontekstowy Wstęp ukaże inne możliwe odczytanie Mickiewiczowskiego poematu, wywiedzione z najnowszego staniu badań i skierowane do nieco młodszego odbiorcy.

 

Z pewnością wiele i wielu z Was czeka na premierę w serii Z Kraju i ze Świata. Już teraz pracujemy nad następnymi tytułami i pozyskujemy prawa do kolejnych. (Jesteśmy pewni, że się nie zawiedziecie!) Wszystkie szczegóły będziemy systematycznie ujawniać w nadchodzących miesiącach, ale dziś – chcąc wynagrodzić Wam oczekiwanie – zapowiadamy najbliższą książkę w cyklu. Opowieść zapisana na drzwiach i dwie inne historie – taki tytuł nosić będzie wybór trzech arcydzielnych nowelet Christine Lavant, autorki wydanych przez nas w 2017 roku Zapisków z domu wariatów, który ukaże się w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz!

 

Ci z Was, którzy zauważyli dyskretną zapowiedź na ostatnich stronach naszego wydania Pierścieni Saturna. Angielskiej pielgrzymki W.G. Sebalda, wiedzą już, że w 2021 roku w serii sebaldowskiej czekają nas dwie kolejne premiery. W maju na księgarniane półki trafi Wyjechali z posłowiem znakomitej znawczyni twórczości niemieckiego pisarza Katarzyny Kończal. Natomiast jesienią, w listopadzie, ukaże się Czuję. Zawrót głowy.

 

Jedenasty tom Sztuki Czytania – Jedynie jako krytyk Erica Griffithsa w przekładzie Barbary Kopeć-Umiastowskiej i z posłowiem Jacka Gutorowa – zapowiadaliśmy już w ubiegłorocznym katalogu. Prace edytorskie nad tą fascynującą książką, gęstą od sugestywnych interpretacji, trwają, a ich efekt będziecie mogli zobaczyć (przeczytać) w trzecim kwartale.

 

Nie zabraknie także premier w serii Osso Wczoraj i Dziś. Oprócz Katalogu druków cyrylickich XV–XVIII wieku w opracowaniu Olgi Tkachuk, kontynuującego wcześniejsze publikacje prezentujące ossolińskie zbiory, oraz kolejnego tomu Inwentarza rękopisów, przygotowanego przez Elżbietę Ostromęcką, wydamy korespondencję trojga wybitnych polskich twórców powojennej awangardy: Andrzeja Falkiewicza, Krystyny Miłobędzkiej i Tymoteusza Karpowicza. Listy ukażą się w edycji Jarosława Borowca i… Krystyny Miłobędzkiej.

 

To jeszcze nie wszystkie nasze tegoroczne plany – więcej szczegółów będziemy systematycznie ujawniać na stronie internetowej oraz na naszym profilu na Facebooku.

 

Jest na co czekać!

Wróć