PL EN

Lektury, do których się wraca – książki W.G. Sebalda w 2021 roku

Austerlitz jest lekturą, do której się wraca. Doświadczam tego od lat – wyznaje Wojciech Nowicki w posłowiu do pierwszej z wydanych przez nas powieści W.G. Sebalda. Natomiast Maciej Płaza, w swoim komentarzu do Pierścieni Saturna, zastanawia się nad urokiem prozy niemieckiego pisarza, dochodząc do przekonania, iż w mniemaniu samego autora pisanie wydaje się być zajęciem dla tych, którzy potrafią rozpoznać, że są duchami, i gotowi są zdać sprawę ze swojej widmowej kondycji.

 

Dzisiaj możemy zdradzić, że w 2021 roku nasza najmłodsza seria wydawnicza powiększy się o dwa następne tomy – Wyjechali i Czuję. Zawrót głowy – a posłowia do nich napiszą znakomite autorki: Katarzyna Kończal, znawczyni i propagatorka twórczości W.G. Sebalda, oraz Małgorzata Lebda, poetka, fotograficzka i laureatka Nagrody Literackiej Gdynia. Do dotychczasowych odczytań dołączą więc kolejne, intrygujące perspektywy.

 

Wyjechali, czyli najbliższy z zapowiadanych tytułów, Katarzyna Kończal charakteryzuje jako książkę-spotkanie: to pełna wrażliwości opowieść o poznawaniu Innego. Mamy w niej do czynienia z narratorem bricoleurem, ocalającym od zapomnienia historie oraz biografie, krok po kroku rekonstruującym je i niczym medium przepuszczającym przez siebie powieści (o) tych, których spotyka na swojej drodze. Przede wszystkim zaś słucha i z wielką uważnością, graniczącą czasami z obsesją, przygląda się otaczającym go przedmiotom, rozproszonym świadectwom oraz znikomym śladom i obrazom tego, co minione.

 

Premiera Wyjechali już w czerwcu, natomiast zapowiedzi Czuję. Zawrót głowy możecie spodziewać się na jesień. Oba tytuły, niezmiennie, ukażą się w mistrzowskich przekładach Małgorzaty Łukasiewicz.

Wróć