PL EN

Premiera książki Stanisława Barańczaka Język poetycki Mirona Białoszewskiego. Wydanie drugie, rozszerzone w Muzeum Pana Tadeusza

13 listopada, w 70. rocznicę urodzin Stanisława Barańczaka, Wydawnictwo Ossolineum wspólnie z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu zaprasza na wydarzenie poświęcone dwu wybitnym poetom, do którego pretekstem będzie wznowienie przez Wydawnictwo Ossolineum książki Język poetycki Mirona Białoszewskiego, niewydawanej od 40 lat. Nową edycję wzbogacono o inne teksty Barańczaka o warszawskim poecie.

 

O godzinie 18:00 w panelu dyskusyjnym Dwaj panowie z tego świata. Barańczak i Białoszewski, prowadzonym przez redaktora naczelnego wydawnictwa, Dariusza Sośnickiego, wezmą udział redaktor książki, Adam Poprawa, oraz literaturoznawczyni Ewa Rajewska.

 

Po zakończeniu rozmowy, o 19:30, Joanna Bronisławska wystąpi z muzycznym projektem BIAŁO, czyli słuchowiskiem na podstawie próz Mirona Białoszewskiego pochodzących z tomu Szumy, zlepy, ciągi, wydanego przez PIW w 1989 roku. Słuchowisko zrealizowane zostało jesienią 2013 roku. Pretekstem do tej realizacji było zaproszenie na Festiwal Dekonstrukcji Słowa CZYTAJ!, który co roku obywa się w Częstochowie. Tam też słuchowisko miało swoją prapremierę.

 

Starałam się oddać muzykalność samego tytułu. To nie mogły być zwyczajne piosenki. Tak nie brzmi życie. Dlatego BIAŁO to nie produkcja, to łapanie momentów. Prawda i fakt, że w życiu bywa różnie. Kontrasty. Szumy. Zlepy. Ciągi. Koncerty będą próbą opowiedzenia wszystkiego od nowa. Chcę rozszerzać BIAŁO i dokładać nowe fragmenty tekstów w zależności od zastanego na dany dzień świata – mówi o projekcie Bronisławska.

 

18.00 Dwaj panowie z tego świata. Barańczak i Białoszewski, panel z udziałem Ewy Rajewskiej i Adama Poprawy, prowadzenie Dariusz Sośnicki

19.30 – Asi Mina, BIAŁO, koncert

 

Wstęp na wydarzenie jest darmowy.

 

13.11.2016, godz. 18.00

Muzeum Pana Tadeusza

Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Kamienica pod Złotym Słońcem

Rynek 6, Wrocław

 

Patronat medialny nad książką: TVP Kultura, Przegląd Polityczny.

 

Więcej o gościach:

 

Joanna Bronisławska/ ASI MINA – muzyk, pedagog, animatorka kultury, aktywistka. Członkini zespołu The Complainer (od 2008) i Mołr Drammaz (od 1994), związana niezależną wytwórnią Mik Musik. Solowo zadebiutowała w 2006 roku płytą Wszystko mam! Tylko gdzie?. Na koncie ma wiele koncertów i akcji artystycznych w kraju i za granicą (m.in. OFF Festival Katowice, Opener Festival Gdynia, Ars Cameralis Katowice, Nowa Muzyka Katowice, Malta Festival Poznań, Unsound Festival Kraków, c-side Festival Izrael, SKIF Festival Sankt Petersburg, Subtropic Festival Miami, Puls Londyn). Pracuje z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i seniorami – uczy gry na gitarze i pianinie oraz prowadzi liczne autorskie warsztaty muzyczne.

 

Ewa Rajewska - literaturoznawczyni, translatolożka i tłumaczka, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu, kierowniczka specjalności przekładowej tamże. Opublikowała m.in. Stanisław Barańczak – poeta i tłumacz (2007), Pisarze polscy o sztuce przekładu. Antologia (we współpracy z prof. Edwardem Balcerzanem, 2007), Domysł portretu. O twórczości oryginalnej i przekładowej Ludmiły Marjańskiej (2016). Tłumaczyła Hanifa Kureishi, Alana Bennetta, D.J. Enrighta, Kennetha Burke’a, Tan Twan Enga i Ewę Stachniak.

 

Adam Poprawa – filolog, krytyk literacki i muzyczny, prozaik. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor m.in. monografii Kultura i egzystencja w poezji Jarosława Marka Rymkiewicza (1999), zbioru szkiców Formy i afirmacje (2003), tomów prozatorskich Walce wolne, walce szybkie (2009), Kobyłka apokalipsy (2014). Od dawna zajmuje się twórczością Stanisława Barańczaka i Mirona Białoszewskiego. Przygotował poszerzoną, odcenzurowaną edycję Pamiętnika z powstania warszawskiego (2014). Pracuje nad książką poświęconą dziennikarskiej działalności Białoszewskiego w latach czterdziestych i wczesnych pięćdziesiątych.

Wróć