PL EN

Wielki mag prozy – premiera Kompleksu polskiego i Małej Apokalipsy Tadeusza Konwickiego w serii Biblioteka Narodowa

Konwicki w Kompleksie polskim oraz Małej Apokalipsie poszedł o krok dalej niż w swoich dotychczasowych poszukiwaniach narracyjnych: radykalniej przekroczył granicę fikcji i wprowadził właściwe autentykowi postacie przypominające jego samego. W ten sposób jakby wywiódł świat przedstawiony ponad karty powieści – pisze Przemysław Kaniecki we Wstępie do edycji w serii Biblioteka Narodowa.

 

To nie jedyne, co łączy Kompleks polski i Małą Apokalipsę. Porównania domagają się m.in. ostentacyjnie zanurzeni we współczesności główni bohaterowie powieści czy obraz rzeczywistości – gorzki, groteskowy, dekadencki…

 

Konwicki był dla mojego pokolenia pisarzy wielkim magiem prozy, takim wcieleniem Guślarza z Dziadów Mickiewicza, jednym z ostatnich polskich pisarzy o tak wielkim autorytecie – mówił Paweł Huelle w 2015 roku po śmierci Konwickiego. Trudno wyobrazić sobie kształt polskiej kultury drugiej połowy XX wieku bez twórczości warszawskiego prozaika, scenarzysty i reżysera. Od dziś Kompleks polski oraz Małą Apokalipsę przeczytać możecie w wydaniu z serii Biblioteka Narodowa, z obszernym Wstępem i w opracowaniu Przemysława Kanieckiego!

Wróć