PL EN

Poezja czasu rozchwiania – premiera Wyboru poezji Emily Dickinson z serii Biblioteka Narodowa

Wszechstronnie wykształcona kobieta: zaznajomiona tak z wiedzą o kulturze czy historią filozofii, jak też z prowadzeniem gospodarstwa. Żyje w epoce wiktoriańskiej, na rubieżach ówczesnego świata. Przez ostatnie dwadzieścia lat swojego życia unika spotkań z ludźmi, nie wychodzi z domu, zyskuje opinię samotniczki. Gdy w 1886 roku umiera, jej siostra Lavinia znajduje rękopisy ponad 1700 wierszy, skrupulatnie pogrupowanych w stosy, ukrytych w osobistym kuferku.

 

Tajemnica, jaką okryte jest życie Emily Dickinson, wyjątkowość miejsca i czasów, w jakich przyszło jej żyć oraz niezwykłość tej poezji sprawiają, że twórczość autorki z Amherst ciągle rezonuje i inspiruje: jest czytana, komentowana oraz tłumaczona.

 

Agnieszka Salska pisze: Na dorobek [...] Emily Dickinson składa się prawie 1800, głównie krótkich lub bardzo krótkich, wierszy (1775 według wydania Thomasa Johnsona, 1789 według wydania Ralpha Franklina) oraz przeszło 1049 listów różnej długości i 124 fragmenty prozy […]. Już to, co przetrwało do naszych czasów i co udało się odnaleźć, jest ilościowo imponujące, ale zarazem mamy pewność, że opublikowane utwory poetyckie oraz korespondencja to jedynie część wszystkiego, co Dickinson w swoim nie tak przecież długim życiu napisała. Ponad pięćsetstronicowa edycja z serii Biblioteka Narodowa oprócz obszernego, kontekstowego wstępu zawiera przeszło czterysta wierszy w przekładach Stanisława Barańczaka, Kazimiery Iłłakowiczówny, Wacława Iwaniuka, Ewy Kuryluk, Krystyny Lenkowskiej, Macieja Maleńczuka, Ludmiły Marjańskej, Artura Międzyrzeckiego, Tadeusza Sławka i Andrzeja Szuby.

 

Wybór poezji Emily Dickinson ze Wstępem i w opracowaniu Agnieszki Salskiej jest już dostępny, a w lipcu nakładem ukaże się kolejny tom z serii Biblioteka Narodowa: kompletne wydanie Nocy i dni Marii Dąbrowskiej, przygotowane przez Ewę Głębicką.

 

Serdecznie polecamy!

Wróć