PL EN

Epos życia prywatnego – premiera Nocy i dni Marii Dąbrowskiej w serii Biblioteka Narodowa

Noce i dnie Marii Dąbrowskiej w serii Biblioteka Narodowa są już dostępne!

 

Gdy [...] zapytano Dąbrowską, „dlaczego swoją twórczość beletrystyczną zaczęła od punktu, na którym zwykle ją kończą wyrobieni, wytrawni pisarze – od wspomnień dzieciństwa”, odpowiedziała, że wspomnienie uważa za najważniejszy impuls dla twórczości artystycznej – pisze we Wstępie Ewa Głębicka. Opisując losy Ostrzeńskich i Niechciców, Dąbrowska chętnie wracała do własnych wspomnień, swoje doświadczenia zestawiając z „wielką” historią burzliwego okresu w dziejach Rzeczypospolitej. To właśnie dzięki temu udało się jej stworzyć przekonujący obraz bohaterów uwikłanych w sieć pozornie chaotycznych zdarzeń.

 

Noce i dnie są arcydziełem literatury polskiej i europejskiej, największym – jak twierdził Julian Przyboś – osiągnięciem prozy polskiej, które porównać można tylko ze szczytowym wzniesieniem się mowy polskiej w poezji, z „Panem Tadeuszem. Tetralogia Dąbrowskiej stanowi wielowątkowe studium szarej egzystencji zwykłych ludzi, w której dzieją się jednak rzeczy ważne i podniosłe, czasem dotykające tajemnicy istnienia. […] To opowieść o trwaniu i przemijaniu.

 

Dziś do rąk naszych Czytelniczek i Czytelników oddajemy nowy tom z najstarszej polskiej serii wydawniczej: Noce i dnie Marii Dąbrowskiej ze Wstępem i w opracowaniu Ewy Głębickiej.

Wróć