PL EN

Rzucając kamieniami w milczące anioły – premiera Historii zapisanej na drzwiach i dwóch innych opowieści Christine Lavant w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz

Historia zapisana na drzwiach i dwie inne opowieści Christine Lavant to – jak zauważał Adam Lipszyc – książeczka niewielka, lecz niezwykle intensywna, całkowicie wolna od pseudoliterackiej paplaniny, opowiadactwa czy opisywactwa. To znowu literatura w stanie czystym.

 

Trzy starannie wyselekcjonowane przez Małgorzatę Łukasiewicz prozy – Historia zapisana na drzwiach, Dziecko oraz Chłopak – składają się na przejmujące i precyzyjne studium dzieciństwa, choroby i wyobcowania. Choć niniejszy wybór traktować można jako preludium do wydarzeń przedstawionych w Zapiskach z domu wariatów, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Ossolineum w 2017 roku jako trzeci tom z serii Z Kraju i ze Świata, opowieści w niczym im nie ustępują. Od Zapisków… odróżnia je między innymi to, że – zauważa Piotr Paziński w posłowiu – ich narratorki i narratorzy, występujący trochę dla niepoznaki to w pierwszej, to w trzeciej osobie, nie są (jeszcze?) pisarzami. Ale jednak wrażliwość na otaczających ich świat, dziecięca perspektywa i pozornie naiwne wyobrażenia o rzeczywistości, sprawiają, że twórczość Lavant jest niezwykle sugestywna.

 

Tom Historia zapisana na drzwiach i dwie inne opowieści Christine Lavant w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz i z posłowiem Piotra Pazińskiego jest już dostępny!

 

 

Wydanie książki zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wróć