PL EN

Mówiąc „pisarz”, myślę o pisaniu prozy – zapowiedź premiery i spotkania wokół książki Wybór prozy Tadeusza Różewicza

Różewicz nie zgadzał się z powierzchowną opinią, że prozę uprawia na marginesie swojej właściwej twórczości – pisze we Wstępie autor opracowania. – Wartość artystyczna, społeczna i filozoficzna takich utworów prozatorskich jak Śmierć w starych dekoracjach lub Przygotowanie do wieczoru autorskiego pozwala je zaliczyć do najciekawszych, ciągle aktualnych dzieł pisarza. Mimo to proza Różewicza w porównaniu z poezją i dramaturgią pozostaje słabiej zbadaną częścią jego dorobku literackiego. Rzadko jest omawiana osobno i całościowo. Jeszcze nie doczekała się wielu zasadniczych reinterpretacji”.

Nowy tom Biblioteki Narodowej przedstawia najciekawszą i najbardziej reprezentatywną część dorobku prozatorskiego autora Mojej córeczki. Zawiera dzieła dobrze znane, jak i te nieco dziś zapomniane, lecz równie ważne w twórczości i biografii pisarza.

Z okazji premiery książki zapraszamy na dyskusję z udziałem Wojciecha Browarnego i Mariana Kisiela, którą poprowadzi Andrzej Zawada. Spotkanie odbędzie się 12 października o godz. 18:00 na dziedzińcu ossolińskiego Muzeum Pana Tadeusza i towarzyszyć będzie wystawie Pan Tadeusz Różewicz.

 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

Dyskusja będzie transmitowana na żywo za pośrednictwem profilu Facebook Wydawnictwa Ossolineum oraz Muzeum Pana Tadeusza.

 

Link do wydarzenia na Facebooku: tutaj

Więcej o wystawie Pan Tadeusz Różewicz: tutaj

Wróć