PL EN

Pisarz, pisząc o sobie samym, pisze również o innych – premiera Wyboru prozy Tadeusza Różewicza w serii Biblioteka Narodowa

Jerzy Jarzębski nazwał Tadeusza Różewicza świadkiem epoki, Kazimierz Kutz – gigantem, a Adam Zagajewski stwierdził, że dokonał on w literaturze rzeczy niezwykłych. Zazwyczaj kojarzony z poezją i dramatem – utwory takie jak Warkoczyk, Ocalony, Kartoteka czy Białe małżeństwo na stałe weszły do kanonu – sam uchylał się od kategoryzacji. W jednym z wywiadów jasno stwierdził: Krytyka chce raz ze mnie zrobić dramaturga, kiedy indziej poetę lub prozaika. A ja jestem po prostu pisarzem, który uprawia różne gatunki.

Wybór prozy, ukazujący się w serii Biblioteka Narodowa w stulecie urodzin Różewicza, zawiera różnorodne, nierzadko mniej znane teksty. Są wśród nich opowiadania W najpiękniejszym mieście świata i Przerwany egzamin, minipowieść Moja córeczka, a także wczesne utwory partyzanckie, humoreski, reportaże i felietony z podróży do Francji, Węgier, Chin czy Mongolii. Zbiór uzupełnia fragment niedokończonej powieści Sobowtór.

 

Książka jest już dostępna w sprzedaży.

Wróć