PL EN

Premiera tomu z serii Biblioteka Narodowa – Wybór poezji Jarosława Iwaszkiewicza, w opracowaniu Radosława Romaniuka

Jarosław Iwaszkiewicz to – jak pisze Jerzy Kwiatkowski – jeden z najbardziej kameralnych, „prywatnych”, odsłaniających się osobiście, autobiograficznie poetów dwudziestolecia. Prezentowane w tomie wiersze, w wyborze Radosława Romaniuka, wydają się potwierdzać ową tezę. Przerzucając poszczególne karty tomu, „idziemy” wraz z pisarzem przez jego życie, książka zawiera bowiem utwory z jego kilkudziesięcioletniej aktywności poetyckiej. Rozpoczynamy od wczesnych prób lirycznych, towarzyszymy jego dojrzewaniu jako poety i człowieka, poznajemy napięcia egzystencjalne i filozoficzne rozważania, ukrywane romanse i relacje z podróży.

 

O sile związku twórczości Iwaszkiewicza z jego biografią ostatecznie przekonali się czytelnicy wydanych w latach 2007–2011 „Dzienników”, ilustrują ją także publikowane do dziś tomy jego korespondencji. Wyłaniający się z nich obraz uzasadnia traktowanie pisarstwa Iwaszkiewicza jako wielkiej narracji autobiograficznej. „Stworzył zapewne najobszerniejszy zapis autobiograficzny w literaturze polskiej” – napisał o autorze „Brzeziny” Piotr Mitzner, mając na myśli zarówno twórczość artystyczną, jak i teksty z gatunku dokumentu osobistego. „Zapis autobiograficzny” łączy zmyślenie i prawdę, wyznania czynione wprost i te ukryte w strukturach dzieła, które wymagają od autora jeszcze głębszego zanurzenia w wewnętrznym świecie. Autobiograficzna aura, jaka w dziele Iwaszkiewicza panuje, ma coś z prób samopoznania i wypowiedzenia dokonanych diagnoz egzystencjalnych – pisze we Wstępie Radosław Romaniuk.

 

Oddajemy do rąk Czytelników nie tylko tom poezji jednego z najznamienitszych twórców polskiej literatury, ale też intymny życiorys Iwaszkiewicza, zamknięty w słowach wyjątkowo dobranych.

Wróć