PL EN

Pokaż mi swoje serie, a powiem Ci kim jesteś

Wraz z nową stroną internetową pragniemy zaprezentować Państwu pełną listę naszych serii wydawniczych – zarówno nowych, jak i tych dobrze już Czytelnikom znanych.

 

Zaczynamy od Z Kraju i ze Świata, serii prezentującej ambitną prozę współczesną, polską i tłumaczoną. W tym roku ukaże się w niej tylko jedna książką. Ale za to znakomita – Nalot na Halberstadt 8 kwietnia 1945 Alexandra Klugego, utwór rozsławiony w Wojnie powietrznej i literaturze Winfrieda Georga Sebalda. Kluge to jedno z najważniejszych nazwisk współczesnej literatury niemieckiej. Cieszymy się, że to jego książka inauguruje serię.

 

W Sztuce Czytania publikować będziemy eseje, czasem teksty z pogranicza eseju i innych gatunków, zawsze łączące przenikliwość interpretacyjną ze znakomitym stylem. Wczesną jesienią przedstawimy eseje Jacka Gutorowa o dwudziestowiecznej myśli krytycznej i filozoficznej oraz książkę Pawła Kaczmarskiego o polskiej poezji i krytyce literackiej ostatnich dekad. Natomiast w listopadzie, w siedemdziesiątą rocznicę urodzin Stanisława Barańczaka, ukaże się rozszerzona edycja jego słynnej pracy Język poetycki Mirona Białoszewskiego.

 

Nową serią Wydawnictwa Ossolineum jest także Na Jeden Temat. Będą się w niej ukazywać monografie mniej znanych zjawisk z historii polskiej kultury. Zaczynamy od warszawskiej cyganerii okresu międzypowstaniowego. Dominika Skiba pokazuje swoich bohaterów z nowej, zaskakującej perspektywy.

 

Nie zabraknie oczywiście nowych tomów Biblioteki Narodowej – najstarszej serii wydawniczej w kraju, w której od niemal stu lat ukazują się „wzorowe wydania najcelniejszych utworów literatury polskiej i obcej”. W tym roku do autorów Biblioteki Narodowej dołączą m.in. Hieronim Morsztyn, Wisława Szymborska i Tadeusz Różewicz. Opublikujemy także tom dramatów staroindyjskich oraz wybór komedii Aleksandra Fredry.

 

W serii Osso Wczoraj i Dziś, propagującej historię i bieżącą działalność Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, wydamy m.in. niepublikowaną książkę Mieczysława Gębarowicza, historyka sztuki i jednego z dyrektorów przedwojennego Ossolineum. Inny sławny Ossolińczyk, Roman Aftanazy, będzie bohaterem tomu Kustosz i samotnik. W serii ukaże się także monografia wrocławskiej kamienicy Pod Złotym Słońcem, siedziby Muzeum Pana Tadeusza.

 

Swoją kontynuację będzie miała także druga seria związana z Ossolineum, mianowicie Świadkowie Historii. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z tomami już wydanymi.

Wróć