PL EN

Jedynie jako krytyk i blisko z daleka. listy 1970–2003 – nowości Wydawnictwa Ossolineum

Pod koniec ubiegłego roku na księgarniane półki trafiły dwa nowe tytuły Wydawnictwa Ossolineum: blisko z daleka. listy 1970–2003 Marii i Tymoteusza Karpowiczów oraz Andrzeja Falkiewicza i Krystyny Miłobędzkiej, a także Jedynie jako krytyk Erica Griffithsa w tłumaczeniu Barbary Kopeć-Umiastowskiej, z posłowiem Jacka Gutorowa. Obie publikacje dostępne są zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej!

 

Blisko z daleka. listy 1970–2003 to zapis trwającej ponad trzydzieści lat korespondencji między jednymi z najciekawszych twórców polskich XX wieku. Czytelniczki i czytelnicy mają okazję obserwować tę niezwykłą relację na przestrzeni kolejnych dekad. W ponad stu siedemdziesięciu zebranych listach autorki i autorzy dzielą się niedawnymi lekturami oraz fascynacjami, zadają sobie pytania o swoją twórczość, opowiadają o codziennych troskach. Tom ukazał się w serii Osso Wczoraj i Dziś w opracowaniu Jarosława Borowca – przy współpracy Krystyny Miłobędzkiej – i z posłowiem Joanny Orskiej.

 

Seria Sztuka Czytania także powiększyła się o kolejny tom: zbiór fascynujących wykładów Erica Griffithsa zatytułowany Jedynie jako krytyk. „Mówione eseje” angielskiego krytyka literackiego i literaturoznawcy to popis nadzwyczajnej elokwencji i ekwilibrystyki. Griffiths przygląda się z wytężoną uwagą omawianym przez siebie dziełom: Boskiej Komedii, sztukom Shakespeare’a, prozie Rabelais’go, Kafki czy Leviego. To książka zaskakująca i dowcipna, pełna oryginalnych, sugestywnych reinterpretacji kanonicznych tekstów kultury, ale też prowokująca do samodzielnego myślenia. Wykłady Griffithsa są – jak określiła to Freya Johnson, która po śmierci autora zebrała i opracowała jego wykłady – olśniewającymi spektaklami, pokazami krytyki w działaniu.

 

Serdecznie polecamy.

 

Książki zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wróć