PL EN

Książka, która mówi „nie” – zapowiedź zbioru Wojna powietrzna i literatura W.G. Sebalda

Seria utworów wybranych W.G. Sebalda, którą zainicjowaliśmy w 2020 roku, powiększa się o kolejny tom. Tym razem mamy przyjemność zapowiedzieć zbiór esejów pod tytułem Wojna powietrzna i literatura. Książka ukaże się w tłumaczeniu Małgorzaty Łukasiewicz i z posłowiem Tomasza Szerszenia już w drugiej połowie maja.

 

Ponad sto miast obróconych w ruinę i około sześciuset tysięcy ofiar cywilnych – taki jest bilans alianckich nalotów dywanowych z lat 1943–1945, będących jedną z najtrwalszych traum społeczeństwa niemieckiego, która została niemal zupełnie przemilczana. Jak pisała Susanne Vees-Gulani, Sebald jest straumatyzowany przez coś, czego sam nie doświadczył i czego nie był świadkiem. […] Pod powierzchnią krytycznej analizy czai się osobisty motyw: próba przeżycia doświadczenia wojny powietrznej poprzez literaturę pisaną przez innych, po to, by wyciągnąć te cienie na zewnątrz i uczynić je kontrolowalnymi.

 

Wojna powietrzna i literatura jest żarliwą krytyką kultury powojennych Niemiec i jej niezdolności do żałoby. To książka, w której Sebald jawi się jako nieprzejednany polemista – bezkompromisowy w sądach, kategoryczny w tonie. Narracyjna subtelność, tak charakterystyczna dla jego prozy fikcjonalnej, ustępuje tu postawie oskarżycielskiej. J’Accuse! rezonuje na wielu poziomach, sięga bowiem do samych fundamentów oświeceniowego humanizmu, a także do etycznych powinności literatury. W zbiorze Sebald omawia twórczość takich autorów jak Alexander Kluge, Hermann Kasack, Hans Erich Nossack, Arno Schmidt czy Alfred Andersch, dając tym samym fascynujący wykład o literaturze niemieckiej po 1945 roku, która nie chciała uchylać się od moralnego obowiązku opowiedzenia o katastrofie.

Wróć