PL EN

Sygnatury Sebalda Katarzyny Kończal – zapowiedź pierwszej polskiej monografii twórczości autora Wyjechali

Od kilku już lat przypominamy twórczość W.G. Sebalda, któremu poświęciliśmy osobną, cieszącą się dużym odzewem ze strony Czytelniczek i Czytelników, serię wydawniczą. Ten zmarły w 2001 roku pisarz uznawany jest za jednego z najwybitniejszych literatów drugiej połowy XX wieku – w swoich kunsztownych utworach prozatorskich w wyjątkowo przejmujący sposób dowodził, jak widmo Zagłady i procesów kolonialnych nawiedza (po)nowoczesne społeczności europejskie.

 

Jak dotąd w języku polskim brakowało jednak monografii twórczości niemieckiego prozaika. Z tym większą przyjemnością zapowiadamy książkę Sygnatury Sebalda. Zwierzęta – Widma – Ruiny autorstwa Katarzyny Kończal, będącą próbą zmierzenia się ze złożonym zjawiskiem, jakim jest pisarstwo Sebalda. Autorka koncentruje się na trzech wybranych aspektach: sposobach przedstawienia zwierząt, procesu rujnacji środowiska naturalnego oraz kondycji ludzkiej. Są to analizy wpisujące się w najnowsze tendencje badawcze w naukach humanistycznych, które mają tym samym uchwycić dorobek artystyczny Sebalda w sposób wielokontekstowy i wnikliwy. Kończal przedstawia niemieckiego pisarza nie tylko jako zachwycającego stylistę, lecz także jako przenikliwego krytyka nowoczesności – wiernego ucznia myślicieli takich jak Walter Benjamin, Theodor W. Adorno czy Jean Améry.

 

Pierwsza polska monografia twórczości autora Pierścieni Saturna nie jest akademicką rozprawą. Dbałość o żywy styl, klarowność wywodu i o kompozycyjną precyzję powoduje, że Sygnatury Sebalda można czytać jak esej. Pomimo ugruntowania swoich rozważań w literaturze przedmiotu, badaczka z dużą swobodą przedstawia autorskie tezy, dając dowód swoich kompetencji interpretacyjnych.

 

Serdecznie polecamy!

 

 

Wydanie książki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.


Wróć