PL EN

Powieść apokalipsa ludzi pracy valtera hugo mãe w serii Z Kraju i ze Świata

Kolejną książką, która wkrótce trafi do rąk czytelników, będzie powieść apokalipsa ludzi pracy autorstwa portugalskiego pisarza valtera hugo mãe. Ukaże się ona na początku października w serii Z Kraju i ze Świata, w przekładzie Michała Lipszyca.

 

Ludzie nie mówią małymi i dużymi literami – tak niecodzienną formę swoich dzieł wyjaśniał hugo mãe. Porzuca więc ogólnie przyjęte zasady pisowni, aby, jak sam stwierdza, skuteczniej oddać wartki potok ludzkiej mowy i myśli.

 

Pisarz tworzy całą plejadę postaci, a tym, co je łączy, jest strach przed samotnością. Bohaterowie apokalipsy ludzi pracy egzystują w ciasnej rzeczywistości, lecz w samej narracji nie można dostrzec żadnych form stygmatyzacji czy krytyki ich sposobu funkcjonowania. Hugo mãe oddaje tragizm życia w świecie, który nie zapewnia pracownikom praw, a jedynie nakłada na nich kolejne obowiązki.

 

Weronika Murek w posłowiu trafnie dostrzega główne założenie tej książki: Z każdej egzystencji, w jej trywialności, w jej upartym umiarkowaniu, jeśli wziąć pod uwagę to, co ewentualnie magiczne, możliwie niesamowite, można zrobić wielką opowieść – pisze autorka.

Wróć