PL EN

Premiera książki Katarzyny Kończal Sygnatury Sebalda. Zwierzęta – Widma – Ruiny

Mamy świetną wiadomość dla wszystkich miłośników twórczości W.G. Sebalda: dzisiaj do sprzedaży trafiła książka Katarzyny Kończal Sygnatury Sebalda. Zwierzęta – Widma – Ruiny! Utwory niemieckiego pisarza zostały w niej omówione w sposób wnikliwy i całościowy, a zarazem autorka sytuuje je w ciekawej perspektywie interpretacyjnej, skupiając się na trzech wybranych kwestiach: sposobach przedstawiania zwierząt, kondycji ludzkiej oraz procesie rujnacji środowiska.

 

Jak zaznacza Kończal we wstępie do książki: „Sebald, jak żaden inny ze współczesnych twórców, eksponował aberracyjny stosunek człowieka do świata zwierząt i natury, widmową strukturę rzeczywistości oraz wszechobecność zniszczenia. Określam te formacje tematyczne mianem sygnatur, odwołując się do podstawowego znaczenia tego pojęcia (od łac. signare – znaczyć, pieczętować), implikującego zarówno podpis, jak i zbiór znaków używany w tworzeniu map. Trzy tytułowe sygnatury – zwierzęta, widma, ruiny – stanowią zatem znaki rozpoznawcze prozy Sebalda, ale są też zbiorem narzędzi kartograficznych, które pozwalają lepiej odnaleźć się na gęstej mapie jego twórczości”.

 

W poruszaniu się po tak zwanym Sebaldlandzie pomaga także klarowność wywodu oraz kompozycyjna precyzja. Kończal pisze stylem żywym, potoczystym, niegrzęznącym w schematach i wyliczeniach, ale faktycznie służącym wyjaśnianiu niuansów zawiłej prozy autora Pierścieni Saturna. Chyba najlepiej podsumowuje to Małgorzata Łukasiewicz, mówiąc, że jest to „książka bardzo potrzebna wszystkim, których zauroczył Sebald”.

 

 

Wydanie książki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

Wróć