PL EN

O Barańczaku i Białoszewskim w poznańskiej Bibliotece Raczyńskich

Trudno o lepsze miejsce do rozmowy o wznowionym po czterdziestu dwóch latach doktoracie Stanisława Barańczaka niż jego rodzinny Poznań. Rozprawę Język poetycki Mirona Białoszewskiego wybitny poeta i tłumacz napisał pod opieką prof. Jerzego Ziomka i obronił na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w 1973 roku, książka ukazała się rok później. Jej znaczenia nie sposób przecenić – na wydziałach polonistyki jest omawiana do dzisiaj.

 

Spotkanie wokół Języka poetyckiego…, którego drugie wydanie zostało uzupełnione o jedenaście innych tekstów Barańczaka o Białoszewskim, jest znakomitą okazją do rozmowy o literaturoznawczym dorobku poznańskiego twórcy i do przyjrzenia się wpływowi, jaki Barańczak wywarł na recepcję Białoszewskiego. Dla uczestników panelu, który poprowadzi Justyna Sobolewska, nie mniej ważny będzie z pewnością sam Białoszewski, a zwłaszcza rewolucja, jakiej autor Pamiętnika z powstania warszawskiego dokonał w literackiej polszczyźnie.

 

Po dyskusji zapraszamy na koncert zatytułowany BIAŁO. Joanna Bronisławska, jako Asi Mina, przedstawi własną interpretację utworów Białoszewskiego z tomu Szumy, zlepy, ciągi. Wcześniej opowie o tym niekonwencjonalnym spektaklu muzycznym.

 

Spotkanie organizujemy we współpracy z Festiwalem Literatury Europy Środkowo-Wschodniej „Endemity”.

 

14 grudnia 2016 roku, środa

 

17.00 – Panel dyskusyjny Słowianka rzeczywistocha, czyli Barańczak czyta Białoszewskiego z udziałem redaktora książki, Adama Poprawy, oraz poznańskich literaturoznawców Jerzego Kandziory i Elżbiety Winieckiej. Prowadzenie Justyna Sobolewska

18.45 – Asi Mina, BIAŁO, słowo wstępne

19.00 – Asi Mina, BIAŁO, koncert

 

Budynek główny Biblioteki Raczyńskich

plac Wolności 19, Poznań

 

Wstęp wolny.

 

Zapraszamy.

Wróć