Rozpoczynając polowania na obszarze tematów romantycznych, badacz-tropiciel winien czasami wtargnąć na dawno zapomniane tereny i uchwycić zagrożoną badawczym wyginięciem zwierzynę – pisze Dominika Skiba we wstępie do swojej książki. I dodaje: Takim ginącym gatunkiem, ukrytym w ciemnej gęstwinie, jest zjawisko Cyganerii Warszawskiej – poszarzała plama, o którą od dawna żaden historyk nie zapragnął zawalczyć śmiałą syntezą i odkrywczym przewartościowaniem.
Dominika Skiba zawalczyła o pierwszą polską bohemę artystyczną, i zrobiła to w imponującym stylu. Cyganeria artystyczna i cyganowanie w romantycznej Warszawie w udany sposób łączy językową swadę z rygorem naukowym. Barwnie i zajmująco opowiada o postaciach takich jak Seweryn Filleborn, Roman Zmorski, Seweryn Sierpiński, Włodzimierz Wolski czy Józef Dziekoński.
Bohaterowie Skiby gardzili mieszczańskim życiem, żyli w świadomości sobie współczesnych dzięki skandalikom obyczajowym i niezgodzie na przedlistopadową rolę poety. Tworzyli inne, mniej znane oblicze polskiego romantyzmu. Byli epigonami? Z jednej strony tak. Z drugiej jednak – zapowiadali zmianę paradygmatu w sztuce. Tak czy inaczej, warto tych poetów-wagabundów poznać!
Premiera Cyganerii... stanowi jednocześnie otwarcie nowej serii Wydawnictwa Ossolineum, Na Jeden Temat, w której ukazywać się będą książki w przystępnej formie mówiące o mniej znanych zjawiskach z historii polskiej kultury.