PL EN

Koala Lukasa Bärfussa w serii Z Kraju i ze Świata

2017-04-29

Po świetnie przyjętej przez krytykę i czytelników książce Nalot na Halberstadt 8 kwietnia 1945 Alexandra Klugego, która ukazała się końcem 2016 roku, przyszedł czas na kolejny tom w naszej prozatorskiej serii – Z Kraju i ze Świata. Z przyjemnością ogłaszamy, że już w czerwcu nakładem Wydawnictwa Ossolineum ukaże się powieść Koala autorstwa Lukasa Bärfussa – wybitnego szwajcarskiego prozaika i dramatopisarza, którego sztuki wystawiane są na całym świecie. Powieść ukaże się u nas w przekładzie Arkadiusza Żychlińskiego i z posłowiem Grzegorza Jankowicza.

 

Koala jest na poły eseistyczną, na poły literacką opowieścią o popularnym obecnie modelu „społeczeństwa sukcesu”, który nie potrafi i nie chce zaakceptować bierności jako postawy egzystencjalnej. W opartej na faktach historii narrator próbuje poznać przyczyny samobójczej śmierci brata. Wątek ten płynnie i bez wcześniejszych zapowiedzi przechodzi jednak w opowieść o kolonizacji Australii przez Imperium Brytyjskie oraz o obsesyjnej próbie wyniszczenia gatunków uznanych za nieużyteczne, w tym koali – owego apatycznego próżniaka, któremu udało się ujść z życiem tylko dzięki kulturowemu oswojeniu. Forma książki odsłania swoją celność, kiedy okazuje się, że jako członek drużyny skautów brat narratora otrzymał w dzieciństwie przydomek Koala.

 

Lukas Bärfuss ukazuje pasywność jako postawę egzystencjalną, która może obnażać nadmierną i zgubną ekspansję kapitalizmu wraz z jego „kategorią użyteczności” czy „stosunkiem produkcji”. Apatyczna bierność staje się tu formą krytyki oraz walki o godność i przywrócenie wartości ludzkiego życia: jak w noweli Hermana Melville’a o Bartlebym, kopiście z Wall Street, który pewnego dnia przestał wykonywać kancelaryjne obowiązki i na wszystkie polecenia przełożonego odpowiadał w ten sam sposób: „wolałbym nie” – pisze w posłowiu Grzegorz Jankowicz.

Wróć