PL EN

Zapiski z domu wariatów – zapowiedź!

2017-07-11

W roku 1988 Thomas Bernhard opublikował zbiór wierszy Christine Lavant, który opatrzył krótkim posłowiem. Pisze w nim m.in., że twórczość karynckiej autorki wciąż jeszcze nie jest znana i doceniana w stopniu, na jaki zasługuje. Dziś, po niemal trzydziestu latach, dzieło Lavant przeżywa w Austrii prawdziwy renesans. Od 2014 roku wydawnictwo Wallstein publikuje czterotomową edycję jej utworów zebranych, a książki opatrzone nazwiskiem autorki zdobią co drugą wiedeńską witrynę księgarnianą! W Polsce jak dotąd ukazał się tylko wybór wierszy austriackiej poetki i prozatorki zatytułowany Nocny krzyk pawia, jednak już niebawem, jesienią tego roku, Wydawnictwo Ossolineum opublikuje znakomitą powieść Lavant w tłumaczeniu Małgorzaty Łukasiewicz, Zapiski z domu wariatów.

 

W 1935 roku, po nasilającej się długotrwałej depresji i nieudanej próbie samobójczej, dwudziestoletnia Lavant zgłosiła się do kliniki psychiatrycznej w Klagenfurcie, gdzie spędziła sześć tygodni. W 1946 w następstwie tego doświadczenia powstały Zapiski z domu wariatów – autobiograficzna proza o niezwykle precyzyjnej kompozycji. Lavant prowadzi opowieść w niezwykłym napięciu – pisze w posłowiu Adam Lipszyc. Dzięki temu, mimo niewielkiej objętości, Zapiski są utworem pełnym i niezwykle bogatym: to sekwencja kilkudziesięciu po mistrzowsku zainscenizowanych, wstrząsających scen […], galeria znakomicie scharakteryzowanych i zróżnicowanych postaci, studium uczuć, stosunków i hierarchii w zamkniętej mikrospołeczności, traktat o rozmaitych odmianach cierpienia, medytacja nad kondycją odmieńca, wreszcie – historia miłości niemożliwej. To bogata i niezwykle trafna, miejscami przejmująco dosadna, miejscami groteskowa, powieść.

 

Książka jest trzecim tomem naszej prozatorskiej serii Z Kraju i ze Świata. Dwa pierwsze, Nalot na Halberstadt 8 kwietnia 1945 roku Alexandra Klugego i Koala Lukasa Bärfussa, są już dostępne w sprzedaży. Polecamy!

Wróć