PL EN

Podsumowanie 2017 roku

2018-01-05

Pierwsze dni stycznia to znakomity moment, żeby podsumować naszą działalność w 2017, jubileuszowym, roku. Ostatnich dwanaście miesięcy było okresem bardzo intensywnej pracy, ale Wasze żywe zainteresowanie skutecznie zmotywowało nas do działania! W ubiegłym roku wydaliśmy łącznie dziewiętnaście tomów – wśród nich głośne powieści z serii Z Kraju i ze Świata: Zapiski z domu wariatów Christine Lavant oraz Koalę Lukasa Bärfussa. Obie książki przez krytyków wskazywane są często jako jedne z najciekawszych wydarzeń wydawniczych ostatnich miesięcy.

 

Ważnych tomów nie zabrakło także w seriach Sztuka Czytania i Na Jeden Temat. Odbiorca ubezwłasnowolniony Stanisława Barańczaka, O stylu późnym Edwarda W. Saida czy Cyganeria artystyczna i cyganowanie w romantycznej Warszawie Dominiki Skiby wciąż skłaniają do dyskusji i są chętnie omawiane na łamach największych polskich gazet i czasopism.

 

Oczywiście nie zapominamy o serii najstarszej! W ostatnim roku wydaliśmy aż sześć tomów Biblioteki Narodowej, w tym znakomicie przyjęte Wybory poezji Wisławy Szymborskiej i Tadeusza Różewicza oraz antologię Polski esej literacki. Zaledwie dwa tygodnie temu do księgarni trafił też Dramat staroindyjski w przekładzie i ze Wstępem Marii Krzysztofa Byrskiego.

 

Jubileusz dwusetlecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich przyniósł kilka publikacji w serii Osso Wczoraj i Dziś, wśród nich Skarbiec. 200 lat Ossolineum i antologię Jubileusze Ossolineum, w której znalazły się m.in. niepublikowane dotąd wypowiedzi współczesnych osobistości polskiej nauki, kultury i polityki – Rafała Dutkiewicza, Marka Krajewskiego, Jana Miodka, Zdzisława Najdera czy Adama Zagajewskiego.

 

Wiele z opublikowanych przez nas książek ukazało się też w wersjach elektronicznych.

 

Wydawnictwa Ossolineum nie zabrakło na najważniejszych polskich i zagranicznych wydarzeniach poświęconych literaturze oraz książkom. Nasze publikacje prezentowaliśmy na targach w Warszawie, Frankfurcie, Krakowie, Lwowie i Wrocławiu, a także podczas licznych spotkań autorskich i dyskusji.

 

Oczywiście nie zamierzamy spoczywać na laurach! W ciągu najbliższych miesięcy do księgarni trafi sześć kolejnych tytułów. Wkrótce ogłosimy także nasz plan wydawniczy na kolejne kwartały 2018 roku.

Wróć