PL EN

Zapowiedź komiksu Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa

2018-01-09

Już niebawem do księgarni trafi druga część komiksu o Janie Nowaku-Jeziorańskim. Pierwsza, Kurier z Warszawy, poświęcona była jego działalności wojennej, w szczególności trzem misjom kurierskim, które odbył, przedzierając się z okupowanej Warszawy do Londynu. Część druga, zatytułowana Wojna w eterze, opowiada o pracy Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, którą kierował w latach 1952–1975.

 

Będziemy mówili wam prawdę o wypadkach rozgrywających się w świecie, którą sowiecki reżim chce przed wami ukryć, by zabić w was resztki nadziei. Będziemy mówili głośno to, czego społeczeństwo polskie wypowiedzieć głośno nie może, bo ma knebel na ustachmówił Nowak 3 maja 1952 roku, inaugurując działalność Rozgłośni. Przez ćwierć wieku prowadził walkę o wypełnienie tej misji. Wbrew wszystkim trudnościom ostatecznie udało mu się stworzyć stację powszechnie słuchaną przez Polaków i znienawidzoną przez władze PRL.

 

Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa Mariusza Urbanka i Mateusza Palki z rysunkami Pawła Janczarka ukaże się już w piątek 12 stycznia!

 

Komiks związany jest z wystawą stałą Misja: Polska w Muzeum Pana Tadeusza. Jej autorami są Mariusz Urbanek, Mateusz Palka oraz Małgorzata Preisner-Stokłosa.

Wróć