PL EN

Komiks Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa już w sprzedaży

2018-01-12

Już dziś premiera Wojny w eterze autorstwa Mariusza Urbanka, Mateusza Palki i Pawła Janczarka! Druga część komiksu o Janie Nowaku-Jeziorańskim, słynnym kurierze z Warszawy, opowiada o jego pracy w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

 

W 1951 roku [Jan Nowak] otrzymał od Amerykanów propozycję utworzenia i kierowania polską sekcją Radia Wolna Europa z siedzibą w Monachium. Narodowe rozgłośnie RWE miały być źródłem prawdziwych informacji dla mieszkańców krajów kontrolowanych przez Związek Sowiecki, w których media nadzorowane były przez cenzurę.

 

Jan Nowak-Jeziorański kierował Rozgłośnią Polską RWE do końca 1975 roku. Nadawane audycje były zagłuszane przez reżim PRL, a redakcja inwigilowana przez agentów Służby Bezpieczeństwa. Stacja była znienawidzona przez władze, ale mimo utrudnień niemal powszechnie słuchana przez Polaków – czytamy we wstępie.

 

Komiks związany jest z wystawą stałą Misja: Polska w Muzeum Pana Tadeusza, której autorami są Mariusz Urbanek, Mateusz Palka oraz Małgorzata Preisner-Stokłosa.

Wróć